Cemil Bayık: Bizim de İmralı'ya gidip gelmemiz gerekir

Cemil Bayık: Bizim de İmralı'ya gidip gelmemiz gerekir
Cemil Bayık: Bizim de İmralı'ya gidip gelmemiz gerekir
KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, İmralı'daki görüşmelerin kağıda dökülmediğini, üçüncü bir taraf da olmadığı için şahitlik yapılamadığını belirterek, "Artık bizim de İmralı'ya gidip gelmemiz gerekir" dedi.

DİYARBAKIR – KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, İmralı adasında çözüm süreci kapsamında devlet heyetinin Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşme ve müzakereleri kağıtlara döküp imzalamadığını, müzakerelerde üçüncü bir taraf da olmadığı için şahitlik yapılamadığını belirterek, " Türkiye , sonra bir çok şeyi inkar ediyor. İmralı'da başkan Apo üzerinde nasıl bir siyaset uyguladıklarını bilmiyoruz. Öcalan'ın şartlarının düzeltilmesi lazım ve artık bizim de İmralı'ya gidip gelmemiz gerekir" dedi.

Çözüm süreci ve Ortadoğu 'daki gelişmeler konusunda, Kürtçe yayın yapan 'Newroz TV'ye konuşan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Ortadoğu'da Arapların, Farsların Türklerin sorunları olduğunu, bunun en önemlisinin de Kürt sorunu olduğunu savundu. Bayık şöyle konuştu:

"Kürt sorunu çözülmeden Ortadoğu'da savaşlar, çatışmalar ve tahribatlar bitmez. Kürtler kimliği, kültürü ve dili ile Ortadoğu'da özgür yaşamaya karar vermiştir. Her tarafta özgürlük mücadelelerini vermektedirler. Kendi savunma güçlerini kurmuş ve liderlerini belirlemişlerdir. Ortadoğu'daki güçler Kürtlere istemedikleri bir statü dayatamazlar. Başkan Apo Kürtleri ayağa kaldırdı, onlara yeni bir ruh kazandırdı. Yeni bir Kürt yarattı. Kürtler özgür olmayan yaşamı kabul etmiyor. Kürtler için tarihi bir şans doğmuştur. Bu şansı kendileri mücadele ile elde ettiler."

Cemil Bayık, Kürt sorununun çözümü için başlatılan çözüm sürecinin ikinci aşamasında olduklarını ancak, Hükümetin şu ana kadar bir adım atmadığını ileri sürerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Süreci seçimlere kurban etmek istiyorlar. Zindanlardaki Kürt siyasetçilerin serbest bırakmaları, Karakol yapımlarını durdurmaları, baraj ve askeri yollar yapmamaları lazımdı. Demokratik siyaset yollarını açmaları gerekirdi. Bunların hiç birini yapmadılar. Tersini yaptılar. İmralı adasına bağımsız bir doktor heyetinin gitmesi bile engellendi. Başkan Apo'nun başına ne getiriyorlar, üzerinde nasıl bir siyaset yürütüyorlar biz bilmiyoruz. Daha önce zehirlemeye kalktılar, eğer gizli saklı bir şey yoksa bıraksınlar heyetler adaya gidip gelsin. Sadece BDP heyetinin gitmesine izin veriyorlar. Heyet 3 kişiden 2'ye indi, 15 günde bir yapılması gereken görüşmeler 1 aya çıktı."


'İMRALI'DA GÖRÜŞMELER KAĞIDA DÖKÜLMÜYOR'
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, dünyada sorunlarını çözmek isteyenler ve müzakere edenlerin böyle yapmadıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Bu görüşme ve müzakerelerde 3'üncü taraflar da yer alması gerekir. Bunlar 3'üncü tarafı bırakmıyorlar, yaptıkları görüşmeleri kağıtlara döküp mühürleyip imzalamıyorlar. Bu olmadığı için sonra Türkiye her şeyi inkar ediyor. Görüşmelere şahitlik yapan 3'üncü taraf yok, imzalanıp yazılan belgeler yok. Başkan Apo'nun yanında konuşup tartışabileceği arkadaşları yok. Dışardan heyetler ise aydınların gitmesi istenmiyor. Devlet olarak sadece Başkan Apo'yu ile konuşuyorlar. Sorunlar böyle çözülmez. Apo'ya taktiksel yaklaşıp zaman kazanmak istiyorlar. Stratejik yaklaşmaları gerekiyor. İmkanlarını artırmaları gerekiyor. Başkan Apo'nun da artık bizimle görüşmesi, bizim de gidip gelmemiz gerekir. Adaya, aydınlar, yazarlar, STK örgütlerinin temsilcileri gidip gelmelidir."


'SÜREÇ BÖYLE İLERLEMEZ'
Cemil Bayık, Öcalan'ın 8 komisyon kurulmasını istediğini, bugünlerin adım atmak için son günler olduğunu ve kendileri açısından artık atacakları bir adımın da kalmadığını söyledi. Bayık, "Bizden istenenlerin hepsini fazlası ile yaptık. Bu şekilde bu süreç böyle yürümez. Devlet, süreci tıkanma aşamasına getirdi. Onları uyardık, süreci heba etmemelerini söyledik. 10'uncu aya kadar 2'nci aşamanın bitmesi gerekir. Eğer komisyonları kurmazlar ve Apo'ya stratejik olarak yaklaşmazlarsa bu süreç böyle ilerlemez. Sorumlusu da onlar olur" dedi.FERİT ASLAN / DHA  http://www.radikal.com.tr/114814611481466

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aydinlatma hizmetleri - TosunBunu

  Gercekten yahu,niye gitmiyorsunuzki ? pekekeci teroristlerin ve yancilarinin basteroristi istedikleri gibi ziyaret edebilmeleri lazim.Cok saglam ortaklari var,zemin buna uygun.

  Tabi canım - RadikalGokhan

  Güneydoğu elden gidecek derken İmralı'dan olduk iyi mi. Yahu ne komik memleket. Şu hükümet baştan gitse de herkes hakettiğini alsa tekrar.

  BEN BAŞINDA DA - pispor

  bu çözüm sürecinin bir hikaye olduğunu biliyordum çünkü kağıt üzerinde bir şey yok bir taraf Öcalan iken diğer taraf resmiyette yok böyle çözüm olmaz bu olsa olsa Osmanlıda bir oyun olur Bundan sonra süreç nasıl yürür onu bilmem Öcalan bir süre verdi bu süre içinde süreç ne olur çözüm nasıl yürür onu hükümet tarafından bakıldığında demokrasi paketleri ama içi boş yeni anaysa o da zaten üzerinde mutabakat sağlanamadı Gözler süre sonunda Öcalan a çevrilir Öcalan ya geri çekilir ben karışmam der yada sürece devam der ancak bu işin sonu iyi görünmüyor her iki taraftan bakıldığında Bir taraf bu sürecin ciddiyetini kavramış ama Hükümet cephesi bu gerillanın çekilişini ve Öcalan'ın Gerillanın ciddiyetini ya anlamıyor yada kendi iktidarı için bu işe çocuk oyuncağı gibi bakıyor Bana göre Hükümet cephesi çatışmalar başlasın bende işimi böyle götüreyim imajında gibi nasıl olsa hükümete kul kulluk biat eden ve çocuklarını dağa gönderip operasyonlara göndermek isteyen çok aile var ancak bu defa çatışma alanı değişir artık gerilla dışardan Türkiye sınırlarını zorlayacak bir savaşa başlayabilir

  Sonuna kadar haklılar. - yilmaz-usb

  Devletin sürec başladıgından beri dikkat edin attıgı tek bir adım yok.Adım atmadıgı gibi karakol yapımına hız kazandırıp koruculugu artırıp,suriye kürtlerine savaş acmaktan başka hiç birşey yapmamıştır.

  ... - isakent

  sanki bu hükümet süreci senle yürütüyor ordan gazel okuyor kime mesaj veriyorsun öcalanamı imralıya gelirsin ancak gökyüzünü bir daha göremezsin sayın bıyık

  Malesef - msu

  Şimdi Ferit Aslan'a sormak lazım, senin hazırladığın haberle, haberin sunuş şekli aynı mı? Kimseye kızamazsın,yakınamazsın, çünkü anında kapı dışarı edilirsin. Radikal gibi bir gazeteye bile itibar edilmiyor artık. Hala yangına benzinle giden provakatörler el üstünde tutuluyor. Malesef