Cemil Bayık: Devletin adım atması için 1 Eylül son tarih

Cemil Bayık: Devletin adım atması için 1 Eylül son tarih
Cemil Bayık: Devletin adım atması için 1 Eylül son tarih
KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, çözüm sürecinde hükümetin yaklaşımının 'öteleme' olduğunu öne sürerek, "Artık adım atılması lazım. 1 Eylül son tarihtir. 1 Eylül'e kadar adım atılmazsa amacın çözüm değil, tasfiye ve katliam olduğu anlaşılacaktır.

Radikal.com.tr - KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, çözüm sürecinde hükümetin yaklaşımının ‘öteleme’ olduğunu öne sürerek, “Artık adım atılması lazım. 1 Eylül son tarihtir. 1 Eylül'e kadar adım atılmazsa amacın çözüm değil, tasfiye ve katliam olduğu anlaşılacaktır. Elbette o zaman Özgürlük hareketi ve Kürt halkı bu tasfiyeye karşı kendini savunacaktır” dedi.

Kürtçe yayın yapan Ronahi TV'ye konuşan Bayık, çözüm sürecinin Türkiye 'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü esaslı olduğunu ve Öcalan'ın konuya büyük bir sorumlulukla yaklaştığını ve şu ana kadar birçok çözüm projesi ortaya koyduğunu söyledi.

Abdullah Öcalan ve PKK ’nın sorunun çözümü için bir zemin yarattığını ve hükümetin de ‘gerçekten çözüm istiyorsa artık adım atılması gerektiğini’ söyleyen Bayık şöyle devam etti:

"Bunun için 1 Eylül son tarihtir. 1 Eylül'e kadar adım atılmazsa amacın çözüm değil, tasfiye ve katliam olduğu anlaşılacaktır. Ama tasfiye mümkün değildir. Elbette o zaman özgürlük hareketi ve Kürt halkı bu tasfiyeye karşı kendini savunacaktır. Şimdiye kadar nasıl ki kendini savunma mücadelesi yürüttüyse bundan sonra aynı şekilde kendini savunacaktır. "


  http://www.radikal.com.tr/114429411442949

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Terörist - RadikalGokhan

  Siz barış süreci, çözüm, demokratikleşme falan konuşmaya devam edin; terörist elli yıllık argümanlarıyla hala teröristlik yapmaya kalkışıyor. Terörist işte. Kürt halkı kendisini savunacaktır dedikleri bayramda alışveriş merkezinde bomba patlatıp bebek arabasındaki bebekleri öldürmek; dersane önünde patlayıcı infilak ettirip öğrencileri havaya uçurmak; insanları sadece Türk oldukları için Yüksekova'da sokak ortasında nişanlılarının yanında kafalarından vurmak, eğlenceden dönen 5 kız çocuğunun olduğu arabayı roket atarla havaya uçurmak ya da belediye otobüslerinde liseli kızları yakmak...

  ... - @xin

  Siyaset konuşulanlardan çok sonuçlar üzerine kuruludur.Kürtlerle Türklerin barışa doğru gittiğini ortadoğu kaynarken onlar için olumlu gelişmeler olduğunu gören dış güçler buna göz yummayacaktır.Bu nedenle cemil bayıkın açıklamasının dış baskıları azaltmak için yapılma ihtimali güçlüdür . kimse bu açıklamaları ne tehdir ne de şantaj olarak algılamamalıdır ve sonuca hazırlıklı olmalıdır.

  yemezler - kayıp-rihalı

  barışı sadece seçim dönemini atlatmak isteyen hükümetler artık bunu bilsin ki bu halk öyle oyunlara artık gelmez,eğer kalıcı barışı getirmek istiyorsak anadolumuzun mısır gibi,suriye gibi olmasını istemiyorsak hükümetin adım atması gerekir ve de beyaz türklerin barışı hazm edip desteklemesi gerekir.

  cesaret... - mehmetalp

  çözüm süreci nedir sonu kime göre nasıl bitmelidir? bunların hepsi ayrı ayrı herkes tarafından kabul edilir şekilde cevaplanmalıdır ama cevaplanmadı neden biliyor musunuz herkes artık ölümden bıktı, dağdaki de karakoldaki de çünkü dünyada öyle bir çıkar kavgası var ki büyük devlerin öyle çıkar kavgaları var ki zayıfladığınızda anında harcanırsınız ve bu kavga ne Türk'e ne de Kürd'e bir fayda sağlamayacak ikisini de zayıflatacaktır, özellikle TÜRKİYE'NİN ASKERİ TEKNOLOJİDEKİ BÜYÜK ADIMLARI pkknın elini kolunu bağlamıştı ve barış süreci de başlamasaydı pkknın dağ liderleri de dahil birçok pkklı ölecekti bu durum onlara toparlanma süreci sağladı diğer taraftan devlet ise o bölge halkının hassasiyetini hesapladı barışı o bölge insanına hediye etti ve bölge insanı da bunu kabul etti. bu sürecin ardından pkk barışı bozarsa o bölge halkında çok büyük tepkiler alır yani pkk bu saatten sonra istese de istemese de sürece uyacak. kısaca dünya dengeleri değişti ve Kürtlerin Türklerden başka dostu yok farslar araplar ya da issrail vb. milletler kesilikle Türkler kadar Kürtlere yakın olamazlar, bu yavaş yavaş görülecek ve iki millet sonunda dostça kenetlenecektir bu umudu hep korudum hep koruyacağım çünkü biz birbirimizde hemdem olduk..

  Kürt Hareketi - Pe@ce

  Bir Türk olarak söylüyorum: Bence bu bir tehdit değil, ciddiye alın; PKK'nin üzerine ne TOMA'nızı ne de polisinizi sürebilirsiniz, 30 yıldır F-16'lılarla, tanklarla toplarla saldıran orduya direnen bir örgüt var karşınızda. Gezi'de dünya aleme rezil oldunuz, gerçek despotik yüzünüz ortaya çıktı; ama gelin başlattığınız bu süreci adam akıllı devam ettirin ve Kürt halkı ile barışın. Bu kuşakla barışamazsanız bir sonraki kuşaklar Türkiye'yi darma duman edecekler. Bu şansı değerlendirin.

  Kim - fonksiyonel

  Şantaj ekmeği, tehdit suyu, ajitasyon döşeği, kan emmek misyonu olmuş bir hareketin. Harfleri de, hecesi de, kelimesi de, bilcümlesi de bizi ırgalamıyor! İnceldiği yerden kopsun. Görelim kim dost, kim kardeş. Seyreyleyelim kim haklı, kim haksız?

  cemil bayık:devletin adım atması hk. - runekson

  tehditin boyutunu ibretle izliyoruz,başbakan ve AKP iktidarı tam bir teslimiyet içerisinde,TSK de komutanlar birer birer istifa ediyor,Türk hava kuvvetlerinde istifa eden pilotların sayısı binleri aşıyor,Türkiye ekonomisi giderek üretimden ticaretten kaçakçılığa kayıyor,mezhebi geniş AKP iktidarı terör örgütünün yaptıklarını sineye çekiyor,ancak bu durum Türk halkını germeye devam ediyor,bu işin çözümü mevcut jet pilotlarının bomba yüklü olarak,meclisi ve Silivri kapmını bombalayarak toplumun daha zor önüne geçeceği bu keşmekeşe bir son verebileceklerini düşünüyoruz,bu işi yapacak pilotlara Türkiyede idam cezası olmadığından en fazla hapis cezası verirler ancak Türk halkı da bu keşmekeşlikten kurtulmuş olur.