Cemil Bayık: Gerillayı durduruyoruz, kendimizi savunacağız

Cemil Bayık: Gerillayı durduruyoruz, kendimizi savunacağız
Cemil Bayık: Gerillayı durduruyoruz, kendimizi savunacağız
PKK'nın Kandil'deki 1 numaralı ismi Cemil Bayık, "Devlet şu ana kadar bir adım atmadı. Bu şu anlama geliyor: Sorunu çözmek istemiyor, ezmeyi esas alıyor. Savaşmak istiyor. Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz" dedi.

Radikal.com.tr - KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, hükümetin, “Sahte paketlerle halkı seçimlere kadar oyalamaya çalıştığı ve sorunu çözmek istemediğini” belirterek, “Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız” dedi. Bayık, savaşın daha da şiddetlendirilmesi halinde ise geri çekilen grupların yeniden gönderileceğini söyledi.

Cemil Bayık'ın sözlerinin Fırat Haber Ajansı’nda yer almasının ardından pek çok haber portalında ve sosyal medyada ' PKK çekilmeyi durdurdu mu' tartışmalarına yol açtı. Ancak bir süre sonra BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, bu tartışmalara yeni bir boyut getirecek şu açıklamayı yaptı: "Bayık'ın sözlerinden, KCK'nın resmi olarak geri çekilmeyi durduğu anlamı çıkmıyor."

ANF'in haberine göre, ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ sloganıyla başlatılan imza kampanyası çerçevesinde kurulan komisyonların temsilcileriyle Kandil’de görüşen Cemil Bayık, gündemdeki konulara ilişkin de açıklamalar yaptı.

Çözüm sürecine değinen ve “Biz bu sürecin devam etmesi için uğraşırken, Türk hükümeti ve devleti sürecin kesintiye uğraması için çalışıyor” diyen Bayık, Hükümetin ‘bir paketle halkın kandırılmaya çalışıldığını’ öne sürdü.

Bayık, “Devlet şu ana kadar bir adım atmadı. Bu şu anlama geliyor: Sorunu çözmek istemiyor, ezmeyi esas alıyor. Savaşmak istiyor. Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız. Savaşı daha da şiddetlendirmek isterlerse, Güney’e gelen grupları yeniden göndereceğiz” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/114945711494579

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  30 yıllık örgüt - Pe@ce

  Kimse kusura bakmasın: PKK 40 yılı aşkın süredir bu ülke siyasetinin en önemli parçalarından birisidir; yönetmini beğenirsin, beğenmezsin, tasvip edersin, etmezsin o ayrı konu; ama Türkiye Cumhuriyeti tarihinde siyasete bu derece yön verebilmiş legal olanlar da dahil çok az örgüt vardır. Demek istediğim şu ki PKK on yıldır Türkiye siyasetinde olan AKP'nin attığı her adımın ne demek olduğunu biliyor. Kimse kimseyi salak yerine koymaya, sahte vaatlerle oyalamaya kalkışmasın. Diliyoruz ki her iki taraftan da namlular doğrultulmadan siyaset devam etsin, yol katedilsin. Bu uyarıları dikkate alın, adımlarınızı ona göre atın. Daha fazla savaş, kan ve gözyaşı istemiyoruz.

  PKK'nin resmi ağzı kim peki? - dersimi

  Bayık çekilmeyi durdurduk savaşacağız diyor. Demirtaş PKK'nin resmi olarak geri çekilmeyi sonlandırmadığını söylüyor. bayık resmi ağız değilse kim acaba?

  HAKLI SAYIN BAYIK - pispor

  apaçık görülüyor ki sekiz aydır devam eden süreçte tek bir asker ve güvenlik elemanı hayatını kaybetmedi sekiz aydır akan kan durdu kim bilir bu sekiz ayda şimdi aramızdan kaç kişi hayatını kaybetmişti açısından baktığımızda hani ya derler ya "yiğidi öldür hakkını yeme" diye gerilla sözünde durdu onca gözetlemeye takibe karşı yavaşta olsa geri çekilmeye de çalıştı ki sınırın ötesine geçmesine de gerek yok çünkü hepsi bu toprakların çocukları aileleri burada Ancak hükümet açısından baktığımızda en ufak bir adım atılmadığı gibi başbakan çözüm diye bir sürecinde olmadığını sadece sorunu demokratikleşme ile yeni bir demokratik anayasa ile diyorsa da Anadilde eğitimi bile anayasal güvenceye almayan bir başbakanın nasıl bir demokratikleşme ile sorunu çözeceğine ben ihtimal vermediğim gibi ciddi olduklarına da inanmıyorum

  Yerinde.. - Ari Zerdüst

  Öcalan son görüsmesinde tipki oslo görüsmelerinde oldugu gibi bizi oyaliyorlar demis diye söyleniliyor.Madem ki bu bir oyalamaya dönüstüyse neden bu oyalamaya zemin sunulsun ki? 9 aydir süren sürecte AKP ezmeyi,bitirmeyi,inkar etmeyi esas aldigini sagir sultanlar bile duydu.Gercek buysa kürtler neden oyalamayi kabul etsin ki? Sayin Bayik'in demecinin tümünü ANF'haber ajansinda okudum.Tamami okunursa ne kadar hakli oldugu daha iyi anlasilacaktir.Sonucta Radikal de haberi ANF de almis ama kücük bir bölümünü.

  Yoksullar olecek.... - ahmedd23

  Cemil Bayik ve kürt hareketinin talepleri 'silahli mucadele' ile degil sivil itaatsizlik ve kitlesel protesto eylemleri kazanilabilecek taleplerdir. Herkes biliyorki Kürt Hareti ilk cikisinda istedigi 'Bagimsiz Devlet' talebinden yillar once vazgecti hatta 'Fedarasyon' 'Otonomi' 'Konfederasyon' vs isteklerdende bahsetmiyor. Talepleri minimize edilmis hakli taleplerdir. 'Kürtce Egitim' ' Yerel yonetimlerin Guclenmesi' 'eski koy isimlerinin geri verilmesi' ' Faili mechullerin aciklanmasi' ' hasta tutsakalarin serbest birakilmasi' ' Genel Af' ' Yeni Anayasada vatandaslik tanimi' vb taleplerdir ve bu talepler icinde olmeye oldurmeye gerek yoktur.Kürt hareketi sunu goremiyormu ; oldurdugu askerlerin yuze 80 i zorunlu askerlik nedeniyle zorla askere alinmis, fikirlerini dahi sorulmamis 20 yasinda gencecik halk cocuklaridir. Karadeniz'e, Ege'ye, ve diger yerlere 'asker' cenazeleri gittikce sovenizm ve milliyetcilik yukseliyor baska birsey degil. Nasilki cocuklari Devlet tarafindan oldurulmus gerilla aileleri Devlet karsiti oluyor kürt hareketini destekliyorsa, Cocuklari askerde PKK tarafindan oldurulen ailelerde PKK karsiti devlet yanlisi oluyor. Cunku ACININ. GOZYASININ oldugu yerde sende hakliligini o asker ailelerine anlatamazasin. Halklar bu savas ortaminda ister istemez bazen ayrismak zorunda kaliyor. Kürt hareketi bunu gormeli ve Devlet'i etkin bir kitlesel protesto eylemi ile SIKISTIRMALIDIR. Bunu yapacak gucleride vardir.

  artık çok geç - noname99

  Şu aşamadan sonra kim tekrar şiddeti başvurursa kayıtsız şartsız tüm ölümlerin sorumlusudur. Ölümlerin durması gibi önemli bir kazanım Akp'nin ucuz politikaları bahane edilerek yok edilmemeli. Eğer Akp hareket etmezse bunun cezasını sandıkta görecektir. Akp'nin becereksizliğinin bedeli daha fazla ölüm olmamalı. Bu bağlamda kürt politikacı halka gitmeli ve sorunları bir kenera bırakıp muhalefetle birlikte hareket etmeli.

  stratejik derinlik - keryil

  suriye'de savas cikarirken kirk senedir bekledigimiz baris surecimizi de tikayarak stratejik derinligimizi gostermis olduk galiba. hadi insanligimizi askiya asip biraz da devletci dusunelim; bu yenilen haltlar yuzunden artik ne bati, ne pkk ne de suriye uzerinde eski etkimize sahip degiliz. hukumet de tabi ki baska bir halttan anlamadigi icin gerilimi tirmandiracak. netice? en iyi ihtimalle pkk-turkiye catismalari tekrar baslayacak, suriye kurtleriyle iletisim kesilecek, iran'la da terso olundugu icin (gerci yeni cumhurbaskanlari sartlari degistirebilir) guneyimizde kimse bizimle konusmayacak. butun kurtleri otelerken kuzey irak yonetimine guveniyoruz galiba ama sartlar buna evrilirse o yonetim de devrilir. kurtler acisindan boyle kritik bir donemde, devrimci durumlarin (neticelerini ihmal ediyorum) pitirak gibi bittigi bir cografyada neyimize guvenip bu blofu yapiyoruz anlamak mumkun degil. cografyanin yeni sekline uyum saglayip avantaj saglamak yerine statukoyu savunuyoruz. ama bir yandan da bazi liderler gitsin diye savas istiyoruz. evet, uluslararasi bir savas cikararak statukoyu koruyabilecegini sanan "stratejik derinlik"e sahibiz.