Cemil Bayık: Gerillayı durduruyoruz, kendimizi savunacağız

Cemil Bayık: Gerillayı durduruyoruz, kendimizi savunacağız
Cemil Bayık: Gerillayı durduruyoruz, kendimizi savunacağız
PKK'nın Kandil'deki 1 numaralı ismi Cemil Bayık, "Devlet şu ana kadar bir adım atmadı. Bu şu anlama geliyor: Sorunu çözmek istemiyor, ezmeyi esas alıyor. Savaşmak istiyor. Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz" dedi.

Radikal.com.tr - KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, hükümetin, “Sahte paketlerle halkı seçimlere kadar oyalamaya çalıştığı ve sorunu çözmek istemediğini” belirterek, “Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız” dedi. Bayık, savaşın daha da şiddetlendirilmesi halinde ise geri çekilen grupların yeniden gönderileceğini söyledi.

Cemil Bayık'ın sözlerinin Fırat Haber Ajansı’nda yer almasının ardından pek çok haber portalında ve sosyal medyada ' PKK çekilmeyi durdurdu mu' tartışmalarına yol açtı. Ancak bir süre sonra BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, bu tartışmalara yeni bir boyut getirecek şu açıklamayı yaptı: "Bayık'ın sözlerinden, KCK'nın resmi olarak geri çekilmeyi durduğu anlamı çıkmıyor."

ANF'in haberine göre, ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ sloganıyla başlatılan imza kampanyası çerçevesinde kurulan komisyonların temsilcileriyle Kandil’de görüşen Cemil Bayık, gündemdeki konulara ilişkin de açıklamalar yaptı.

Çözüm sürecine değinen ve “Biz bu sürecin devam etmesi için uğraşırken, Türk hükümeti ve devleti sürecin kesintiye uğraması için çalışıyor” diyen Bayık, Hükümetin ‘bir paketle halkın kandırılmaya çalışıldığını’ öne sürdü.

Bayık, “Devlet şu ana kadar bir adım atmadı. Bu şu anlama geliyor: Sorunu çözmek istemiyor, ezmeyi esas alıyor. Savaşmak istiyor. Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız. Savaşı daha da şiddetlendirmek isterlerse, Güney’e gelen grupları yeniden göndereceğiz” dedi.