Cemil Bayık: Hükümet süreci canlandırmazsa, silahlı mücadele başlayabilir

Cemil Bayık: Hükümet süreci canlandırmazsa, silahlı mücadele başlayabilir
Cemil Bayık: Hükümet süreci canlandırmazsa, silahlı mücadele başlayabilir
Kandil'de Reuters haber ajansına konuşan KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, "Sürecin sonuna gelindi. Ya Kürt hareketiyle derin ve anlamlı müzakereleri kabul ederler ya da Türkiye'de iç savaş çıkar" dedi.

Radikal.com.tr – KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, ‘hükümetin barış sürecini kısa süre içinde canlandırmaması halinde’ silahlı mücadelenin yeniden başlayabileceğini söyledi.

PKK 'yı da bünyesinde bulunduran Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Eşbaşkanı Cemil Bayık, örgütün ana üssü durumundaki Kandil Dağı'nda, Reuters haber ajansı ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Bayık söyleşide şöyle konuştu:

"Sürecin sonuna gelindi. Ya Kürt hareketiyle derin ve anlamlı müzakereleri kabul ederler ya da Türkiye 'de iç savaş çıkar."

Bayık aynı zamanda PKK'nın kurucuları arasında bulunuyor.

Bayık koşul olarak Abdullah Öcalan'ın İmralı'daki cezaevi koşullarının iyileştirilmesini, anayasa değişikliklerinin yapılacağı konusunda güvence verilmesini ve sürecin işlemesinde beklenen gelişmeleri izlemek için üçüncü bir tarafın belirlenmesini istedi.
Cumartesi günü yapılan söyleşide Bayık, barış sürecinin başladığı Mart ayından bu yana Türkiye'den çıkmış olan PKK militanlarının yeniden dönebileceğini söyledi.

"Şimdi çıkan grupların, eğer hükümet koşullarımızı kabul etmezse, yeniden Kuzey Kürdistan'a dönüşü için hazırlık yapıyoruz" diyen Bayık, sürecin hangi yönde ilerleyeceğinin "önümüzdeki günlerde" belli olacağını söyledi.

PKK, İran, Irak ve Suriye'nin de bazı bölgelerini dahil ettiği "Kürdistan" tanımı içinde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun bazı bölgelerini "Kuzey Kürdistan" olarak tanımlıyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın bu ay açıkladığı demokratikleşme paketi için "içi boş" deyimini kullanan Bayık, "Paketin demokratikleşmeyle ilgisi yok... Düşünce tarzında değişiklik yok" dedi.


SURİYE SİYASETİ

Bayık, kuzey Suriye'de, Kürtlere karşı savaşan İslamcı grupları desteklediğini öne sürdüğü Türkiye'nin, böylece Kürtlere karşı "vekaleten" bir savaş yürüttüğünü öne sürdü.

"Türk hükümeti haydut gruplarını silahlandırarak Batı Kürdistan halkına karşı savaş sürdürürse... Kürt halkının da savaşı Türkiye'ye taşıma hakkı vardır."

Bayık'ın "Batı Kürdistan" olarak atıf yaptığı bölge, PKK ile bağlantılı bir Kürt grubunun hakim olduğu kuzeydoğu Suriye toprakları.

Ankara, Suriye'deki isyancıları silahlandırdığı ve bu ülkedeki el Kaide bağlantılı fraksiyonlara katılan yabancı savaşçıların sınırdan geçişine izin verdiği yolundaki iddiaları reddediyor. Bu fraksiyonlar arasında Nusra Cephesi ile Irak ve Doğu Akdeniz İslam Devleti (ISIL) adlı gruplar bulunuyor.

PKK'nın Suriye'deki Kürtlere yardım için buraya silahlı militan gönderip göndermediği sorusuna Bayık, şöyle yanıt verdi:

"(Militanları) Batı Kürdistan'a göndermek istemiyoruz. Türk hükümeti ille de savaşmak istiyorsa savaş alanı Kuzey Kürdistan'dır."

Bayık buna rağmen, daha önce Türkiye'de silahlı mücadeleye katılmış bazı Suriyeli Kürtlerin kendi ülkelerine döndüğünü ve Türkiye'deki Kürt gençlerin de Suriye'deki savaşa katılmak istediklerini belirtti ve "Bu çok tehlikeli bir gelişme" dedi.

Türkiye'nin Kuzey Irak ile ilişkileri konusuna da değinen Bayık, bu bölgedeki özerk Bölgesel Kürt Yönetimi ile Ankara arasında iyi ilişkiler geliştirilmesine, bu ilişkiler "eşitlik, özgürlük ve demokrasi" temelinde olduğu sürece hiçbir ilkesel itirazları bulunmadığını söyledi.

"Petrol, doğalgaz ve ekonomiye dayalı ilişkileri biz doğru bulmuyoruz. Bunlar Kürt sorunun çözümüne de yardımcı olmaz... Türkiye Güney Kürdistan'la (Kuzey Irak) eskiden savaşırdı ama şimdi kaleyi içeriden fethetmeye çalışıyor."


REUTERS


Eyüp Can yazdı. "Çözüm süreci bitti mi?"


  http://www.radikal.com.tr/115661711566174

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  cemil bayık:hükümet süreç hk. - runekson

  cemil Bayık'ın tehdit dolu sözleri AKP iktidarından ziyade Türk ve kürt halkının kanına dokunmaya başlamıştır,bayık sözlerine dikkat etse iyi olacak diye düşünüyoruz.

  Boş tehditler - PAN-ZEHİR

  Velev ki hükümet bu kadar yeter dedi ve adım atmadı, sen kimsin ki iç savaştan bahsediyorsun ? Bölge halkına sorun bakalım kaçta kaçı çatışma taraftarı? Kendiniz çalıp kendiniz oynamaya devam edin siz, içi boş tehditleriniz artık bir şey ifade etmiyor....

  Erdoğan bu kadarını kaldırabilir mi? - bektasoglu1975

  Dış politikada dibe vuran Erdoğan ve ekibi, Kürtlerle uzlaşma izlenimi vererek sağladığı iç dengeden de olmak üzere. Erdoğan bunu kaldırabilir mi bilemem ama ülkenin bunca olumsuzluk üzerine bir iç savaşı kaldırabileceğini sanmıyorum. Erdoğan bu büyük kumardan derhal vazgeçmeli. Ki elinde hiçbir kozu kalmadı!

  SÜREÇ - pispor

  adına süreç dedik ama nedense süreç gerilla tarafından konuldu ve yürütüldü silahlar sustu gerilla çekildi yada silahlarını gömüp evlerine gittiler öyle ya bu ülkenin çocukları Ve gerilla devletten de adım atılmasını istedi Ama en ufak bir adım atmadı Devlet gerillanın bu başlattığı süreçten yararlandı Kale-Kollar (yarım kalan) hız verdi Hes lere hız verdi yani çatışmalı dönemde güvenlik nedeni ile yapamadığı bu işlerini fırsattan yaralanarak bitirdi yada bitirmeye çalışmakta Kurnaz hükümet şunu hesapladı ben sürece dahil olur gibi yapayım şu projeleri bitireyim sınıra da askeri yığınağımı yapar kürdistanın yerleşim yerlerini de ablukaya alır kandili yerle bir ederim hesabı ama hesap tutmadı gerilla silahını gömdü ve evine yada kendi alanında yan gelip yatarak bekliyor devlette şimdi süreç filan tanımıyor sen kandilde toplanmadığın için benim planımı bozdun seni imha edemedim şimdi bazı yerlerde duvar örüyor yani kısacası bu sürece sadece gerilla tarafı uydu devlet aynen Osmanlı oyununu halen oynuyor