Cemil Bayık: Karşılıksız fedakarlık yapıyoruz

Cemil Bayık: Karşılıksız fedakarlık yapıyoruz
Cemil Bayık: Karşılıksız fedakarlık yapıyoruz
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, 'Karşılıksız Fedakarlık' başlıklı yazısında, 'çözüme fırsat tanıması için' ateşkesi sürdürdüklerini ancak hükümetin, "demokrasi paketi, davranışları ve söylemleri ile ateşkesi de anlamsız kılmaya çalıştığını" söyledi.

DİYARBAKIR - KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, çözüm sürecinde hükümet ve devletin adım atmaması nedeniyle geri çekilmeyi durdurduklarını, çözüme fırsat tanıması için ise ateşkesi sürdürdüklerini söyledi. Bayık, "Ancak, açıkladıkları paket, davranış ve söylemleri ile ateşkesi de anlamsız kılmaya çalışıyorlar. Bugüne kadar ateşkes halen sürüyorsa, bu Kürt tarafının tutumundan ve sabrından kaynaklanmaktadır. Ancak, AKP hükümeti söylemleri ile sabrımızı sonuna kadar getirmişlerdir" dedi.

Cemil Bayık, bir internet sitesinde Kürtçe yazdığı, 'Karşılıksız Fedakarlık' başlıklı yazıda, çözüm süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hükümetin halen çözüm sürecine seçim hesapları ile yaklaştığını, Abdullah Öcalan'ın 20 yıldır Kürt sorununun çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesi için ortaya koyduğu fedakarlık çabasının görülmediğini söyleyen Bayık şunları kaydetti:

"Öcalan, 2012 yılında gerillaya ateşkes çağrısı yapmıştır. Hükümeti çözüm sürecine çekmek ve sorunu çözmek için silahlı güçlerin sınır dışına çekilmesini istedi. Bunun üzerine gerillalar çağrıya uyarak sınır dışına çekilmeye başladı. İmralı'da yapılan anlaşmaya göre, ateşkes ve geri çekilme ile birlikte hükümet yasal adımlar atacaktı. Ancak, hükümet hiçbir adım atmadı ve PKK 'nın attığı adımları izlemekle yetindi. Bu tek başına bile hükümetin çözüm sürecine ciddi yaklaşmadığını gösteriyor. AKP hükümeti ve devlet çözüm sürecine sahip çıkmadı. Her şeyi gizli yapmak istediler. Hukuki hiçbir adım atmayacaklarını söylediler. Bizden bir şey istemememizi ve mücadeleyi bırakmamızı istediler."

'PAKET VE SÖYLEMLERLE ATEŞKESİ ANLAMSIZ KILMAYA ÇALIŞIYORLAR'
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Türk ve Kürt halkının çözüm sürecine büyük destek verdiğini ve karşılıklı adımların atılmasını beklediğini belirterek şöyle devam etti:
"AKP oyalama politikalarından vazgeçmiyor. Hükümet çözüm sürecine, ateşkes ve geri çekilmeye de bir anlam ve önem vermemiştir. Bu adımların bir karşılığının olmadığını söylemiş ve geri çekilmeyi anlamsız kılmıştır. Biz de geri çekilmeye durdurduk. Çözüm için fırsat olması açısından ise ateşkesi sürdürme kararı aldık. Ancak açıkladıkları paket, davranış ve söylemleri ile ateşkesi de anlamsız kılmaya çalışıyorlar. Bugüne kadar ateşkes halen sürüyorsa bu Kürt tarafının tutumundan ve sabrından kaynaklanmaktadır. Ancak, AKP hükümeti ve devlet, tutum ve davranışları ile sabrımızı sonuna kadar getirmişlerdir. Öcalan, büyük adımlar atmasına rağmen sadece BDP heyeti ile ayda bir görüşmesine izin verilmiştir. Bu sürecin aktörü sanki Öcalan değil gibi davranıyorlar ve oyalama ile süreci götürmeye çalışıyorlar."

Cemil Bayık, bundan sonra tek taraflı adımlarla sürecin yürüyemeyeceğini, bunun AK Parti hükümeti tarafından anlaşılmasını istediklerini ancak hükümetin bunu anlamadığını da ileri sürerek şöyle dedi:
"Artık şart olan, müzakerelerde 3'üncü tarafın da yer almasıdır. Böyle ancak sürdürülebilir. Öcalan'ın müzakere koşulları yaratılmalı ve serbest hareket etmesi sağlanmalıdır. Sorunun çözümü için herkes ile görüşmeler yapabilmelidir. Bu da artık gizli saklı değil, yasal zeminde ve yasal altyapısı hazırlanarak sürdürülmelidir." (Ferit ASLAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115594511559453

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  íyí bayramlar - isakent

  Ortada bir sabır var ise turkiyedeki halklarının barışa olan inancındandır bu güne kadar olan kıyımdan kaynaklı sahte düsmanlık bitecek bu sorunu yine bu halklar sizin gibi kandan beslenenlere ragmen kardeşce yaşayacaktır

  Cemil bayık:karşılıksız fedakarlık hk. - runekson

  pkk terör örgütü parasal gücünü artırdıkça Türk ve kürt halkına bölgeye zararlı bir eşkıya kurumu haline gelmiş durumda bu parasal güçle her gün değişik dayatmalarla siyasete baskı yapmaya başladılar bunların yerine Terör örgütünün elindeki maddi imkanları Kürt halkının refahı için bölgeye gerekli yatırımlar yaparak savunduğu kürt halkının refahı için çalışsalar daha iyi bir iş yapmış olacaklarını silaha yatırım yapmayla bölgeye kürtlere insanlara şiddet ölüm huzursuzluk çatışma getirmekten başka bir iş yapmadıkları görülüyor yoksul kürt benliğinin kürt halkına bir yararı olmayacaktır.etnik ayrımcılık ve çatışma yerine yoksullukla mücadele hedefinin ön plana çıkartılarak etnik amaçlardan vazgeçilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

  Çözüm süreci bence coktan umudunu kaybetmiştir ve bitmiştir. - yilmaz-usb

  Baktıgınız zaman Akp çözüm adına samimi ve atılması gereken tek bir adım atmamıştır.Paketin içinden çıkan maddelerin hepsi kürtler adına boş madelerdir.Kısacası bu gidişat devam ederse bu önümüzdeki yaz bu ülkeyi pek iyi şeyler beklemiyor.