Cemil Bayık: Operasyonlar durursa çatışmalar da durur

Cemil Bayık: Operasyonlar durursa çatışmalar da durur
Cemil Bayık: Operasyonlar durursa çatışmalar da durur
PKK'nın kurucularından olan ve Kandil'deki en önemli yöneticilerden biri olarak görülen, KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, operasyonların durması halinde çatışmaların da duracağını söyledi. KCK'dan yapılan yazılı açıklamada ise "tahkim edilmiş ateşkes" çağrısı yapıldı.

RADİKAL – KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, “Askeri operasyonların durması halinde çatışmalar da duracak. Operasyonların durması, müzakerelerin başlaması gerekiyor. Ateşkesin sağlanması için uluslararası gözlemciler de devreye girmeli” dedi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye açıklamalarda bulunan Bayık, Türkiye ’nin IŞİD’i korumaya çalıştığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın da Kürtlerin kazanımlarını engellemek istediğini öne sürerek, "Türkiye IŞİD’e karşı savaştığını söylüyor ama gerçekte PKK ile savaşıyor. PKK'nın IŞİD’e karşı mücadelesini sınırlandırmak için bunu yapıyor. Türkiye IŞİD’i koruyor" ifadelerini kullandı.

Kürt sorununa tek çözümün müzakerelerden geçtiğini belirten Bayık, askeri operasyonların durması halinde çatışmaların da duracağını söyleyerek, "Operasyonların durması, müzakerelerin başlaması gerekiyor" dedi.

Bayık, ateşkesin sağlanması için uluslararası gözlemcilerin de devreye girmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye'nin bir ateşkes için uluslararası gözlemcileri kabul etmesi gerektiğini vurgulayan Bayık, “Uluslararası toplum da Türkiye'ye şunu söylemeli: Savaşla bu sorunu çözemezsiniz” ifadelerini kullandı.

KCK'DAN YAZILI AÇIKLAMA

KCK’dan dün yapılan açıklamada da “tahkim edilmiş ateşkes” şartları sıralandı.  Yazılı olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"2013 Newroz'undan bu yana tutuklanan tüm siyasi tutuklular serbest bırakılarak tahkim edilmiş ateşkes yapılmalıdır. Bu müzakereyi gözetleyecek üçüncü bir gözle tahkim edilmiş çatışmasızlığı izleyecek, çatışmasızlık kurallarına uymayan eylem ve tutumları ortaya çıkaracak bir izleme komitesine de ihtiyaç vardır. Böyle bir çatışmasızlık yolu ve yöntemi müzakere yolu ve çözüm süreci ortaya konulmazsa çatışmasızlık ve barış istemleri bir sonuç alamaz. Halklarımızı beklenti ve oyalama içinde tutan büyük hayal kırıklıkları öfke patlamaları ortaya çıkararak daha büyük çatışmaların yolunu döşeyecektir.

Böyle bir tahkim edilmiş ateşkese dayalı müzakere ve bu temelde gelişecek çözüm süreci ortaya çıkarılmadan çatışmaları ve savaşları önlemek mümkün değildir.”

 


  http://www.radikal.com.tr/141321014132103

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Guvensizlik - denklem

  bu cobanin 3 kere kurtlar koye indi deyip gelenlere gulmesi gibi bir sey. bu saatten sonra tumuyle Turkiyeden cikmali ve silahlar teslim edilmelidir.

  - momentum

  Operasyonlar duracak... Tüm siyasi tutuklular serbest bırakılacak... Karakol, baraj, yol yapımına son verilecek... Ateşkesi denetlemek için uluslararası gözlemciler devreye girecek... Beyler sorun psikolojik: Adam, AGİT gözlemcileri ve mavi bereli barış güçlerinin müdahil olduğu bir anlaşmazlığın tarafı olarak kendini görmek istiyor. Zaten ateşkes ilan ederken de amaç, ateşi kesmek falan değil, ateşkes ilan edebilen ciddi bir güç olarak kendini görmek istemesiydi. Arada uygar dünyaya zarf atmaktan da kendini alamamış: PKK'nın IŞİD'e karşı mücadelesini sınırlandırmak için bunu yapıyormuş Türkiye. Eh, daha bunların ateşkesini falan ciddiye alan varsa alsın. Bu zamana kadar ciddiye alınmış olmaları bir hataydı. Şimdi onun bedelini ödüyoruz.

  HALKLARINIZIN BEKLENTİSİ NE Kİ ? - ARAGORA

  Çatışmasızlık sürecine girmek için bir tehdit gibi oluşturulan bu ortam,halklarınızın hangi beklentileri için acaba ?Bir açıklar mısınız ?Yani aba altından sopa gösteriyorsun..''O beklentiler gerçekleşmez ise gene silaha sarılırz haaa!! ''mı ? Bu eğer böyleyse,bu savaş hiç bitmez.Çünkü;eğer kabul edersek ,beklentiler açıklanacak..Onlar da olmaz ise ,gene saldırı gene cinayet öyle mi ? Ne yazık ki,hükümet hazırlıksız ve plansız yakalandı.Adamlar ülkenin her yerinde cirit atıyor..Her yer silah bomba deposu.Bunları nasıl görmediniz ?Bu nasıl istihbarat?