Cemil Bayık'tan hükümete çözüm süreci mesajı

Cemil Bayık'tan hükümete çözüm süreci mesajı
Cemil Bayık'tan hükümete çözüm süreci mesajı
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık'tan hükümete yeni mesaj. Bayık, PKK'nın atması gerektiği bütün adımları attığını, hükümetin de Öcalan'ın istediği 8 komisyonun kurulması adımını atması gerektiğini söyledi.

KCK'nın Irak'ın Kandil Dağı'nda bulunan Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, çözüm sürecinde PKK olarak atmaları gereken bütün adımları attıklarını; artık hükümetin ikinci aşamanın gereklerini yerine getirmek için Abullah Öcalan'ın kurulmasını istediği 8 komisyonu kurup çalışmaları başlatması gerektiğini söyledi

Bayık, sürecin şu anda tıkanma aşamasında olduğunu da belirterek, "Attığımız adımları seçimlere kurban etmek istiyorlar" dedi.

PKK'nın Eruh ve Şemdinli baskınlarını syaparak ilk silahlı eyleme başlamasının yıldönümü nedeniyle görüntülü bir mesaj yayınlayan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, çözüm süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Örgüt ile aynı çizgide yayın yapan televizyon ve sitelerde yayınlanan mesajında Cemil Bayık, Kürt sorununu demokratik ve siyasi yollarla çözmekte ısrar ettiklerini öne sürdü, ancak hükümetin bunu anlamak istemediğini, yanlış anladığını veya ısrarlarını zayıflık olarak gördüğünü iddia etti.

ÖCALAN'IN İSTEDİĞİ 8 KOMİSYON BİRAN ÖNCE KURULMALI

Hükümetin bu nedenle Kürt sorunun demokratik ve siyasi yollarla çözülmesini istemediğini belirterek, "Sorunun çözümü için 1'inci aşamayı başarı ile bitirdik, 2'nci aşamaya geldik. Devlet ve hükümetin yapması gerekenleri yapmasını bekliyoruz, ama atmaları gereken adımları atmıyor, atmak istemiyor. Adım atmamak için bahane arıyor bir çok bahaneyi öne sürüyor. Propaganda yaparak geçmişte olduğu gibi çözümsüzlüğü Kürtlere bağlamak istiyor ve PKK'yı yeniden suçlamak istiyor. Fakat, Kürtler eski Kürtler değil, dünya da eski dünya değildir. Artık Türk devleti ve hükümetinin bu propagandalardan vazgeçmesi gerekir ve yola gelmesi gerekir. Abdullah Öcalan'ın hükümete sunduğu 8 komisyonun bir an evvel kurulması ve yasal hazırlık yaparak bu yasaların meclisten geçirilmesi gerekir ki 2'nci aşama sona ersin ve 3'üncü aşama olan normalleşme aşamasına geçilsin" dedi.

1 EYLÜL'E KADAR HÜKÜMETE SÜRE VERDİK

Cemil Bayık, ısrarlarının zayıflık olarak görülmemesi gerektiğinin de altını çizerek şöyle konuştu:

"Israrımız, amacımız, çizgimiz ve doğruluğumuzdan kaynaklanıyor. Böyle anlaması gerekiyor ve görevlerini yerine getirmesi gerekiyor. Türkiye 'deki demokratlar, liberaller ve yurtseverlerin hükümetten o komisyonları kurup çalışmasını istemesi gerekir ki süreç tıkanmasın. Tıkanırsa sebebi devlet ve hükümettir. Bu konuda hükümete baskı yapılmalı ki süreç tıkanmasın. Süreç tıkanırsa Türkiye ve Kürt halkı da zarar görecektir. Çok hassas bir süreçten geçiyoruz. Süreç tıkanma aşamasındadır. Biz çalışarak tıkanma aşamasından süreci çıkarmak istiyoruz. Hükümet ve devlet istemiyor tıkanma aşamasından çıksın. Attığımız adımlara seçimlere kurban etmek istiyorlar. Kürt sorunu, attığımız adımları ve ısrarımızı seçimlere kurban edemezler. Türkiye halkının buna izin vermemesi gerekir ve çözümde ısrar etmesi gerekir. Baskı yapsınlar ki devlet adım atsın ve komisyonları kabul etsin ki süreç tıkınma aşamasından çıksın. 1 Eylül'e kadar devlet ve Hüküme süre verdik. Tutumlarını gözden geçirsinler. Biz halkımız ve dünya öğrenmek istiyoruz, adım atacaklar mı atmayacaklar mı, çözümü istiyorlar mı yoksa istemiyorlar mı? Bunu açıklamaları gerekir. Şimdiye kadar yürüdüğü gibi artık yürümüyor. Artık bizim atacağımız adım kalmadı. Bugüne kadar bir çok proje sunarak ve adım atarak bugüne kadar getirdik. Bundan sonra süreci götürmemiz için devlet ve hükümetin adım atması gerekir. Doğrusu budur adım atmazlarsa tıkanmadan kendileri sorumlu olur. PKK ve Kürt halkını kimse bundan sorumlu tutamaz."

"KÜRT ULUSAL KONFERANS İLE 100 YILLIK HAYALİ GERÇEK OLUYOR"

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Erbil'de yapılacak olan Kürt Ulusal konferansı ile ilgili ise, "Erbil'de Kürt ulusal konferansının yapılması ile Kürt halkının 100 yıllık rüyası ve hayali gerçekleşecek. Bundan güzel ne olabilir. Bu kongrenin Kürt birliğini sağlaması ve her ülkedeki Kürt sorunlarını çözmesi için rol oynamasını umut ediyorum. Komşu ülkelerin ve Kürtlerin yaşadığı ülkelerin de bu kongrenin başarılı geçmesini için destek vermesi gerekir" diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/114647011464705

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ....... - rapala

  bu surecin olusumu birgun buyukvezir tayyip in bdpli politikacilara kizip, kucuk adamlar sizde kim oluyorsunuz dokunulmazliklarinizi kaldiririm noktasindan ocalanla anlasip bunlara ceza veririm noktasina gelerek, her zamanki kibiri ile hazirliksiz, plansiz bir anda karar verip talimatlar vermesinden baska bir sey degildir..onun icin pkk bdp devlet halk kim varsa hazirliksiz yakalalanip afallamistir.. simdi ayikla princi tasini tayyip efendi.. yok kefenimi giydim yok su zehiri ictim bir yere kadar..ne yapacaksan cikip anlat on sene daha kacamazsin!!! vakit bitti tayyip efendi.........

  Savaşalım - RadikalGokhan

  Savaşalım diyor işte PKK, yaptıkları açıklama, istedikleri şeyler dünyanın hiç bir köşesinde akıl, izan ve vicdan sahibi insanlar tarafından kabul edilemez. Öcalan arkasındaki 55 bin cesetle ne Mandela'dır, ne de Gandi.. 20. yüzyılın en büyük teröristlerinden birisidir.

  "Türk Devlet" - richardwagner

  Zihniyet degismiyor, ama zaman degismis, ve "Türk Devlet" istesin, istemesin, Kürtler yolarina devam edecek.

  HÜKÜMETTEN BİR NET AÇIKLAMA YOK - pispor

  Belki yeni anayasayı ileri sürecek ama ve lakin bu yeni anayasa işi değil Ak Parti hükümetinin yapacağı ilk iş 140 ın üzerinde ölümle pençeleşen Kürt siyasetçileri ve Gerillası var bunlar hiç olmazsa evlerinde son günlerini geçirmesi için sevdiklerinin yanlarında son nefeslerini vermesi için bunları salıversin ya bu o kadar zor olmadığı gibi hükümetin buna gücüde var Bu çözüm sürecinin de çözümünde hükümetin çok ciddi olduğuna da bir işaret olur

  Öcalan İsterse - ibretnüma

  Devlet artık bu kadar düşmemeli. PKK'lı olması bir yana, herhangi bir suçlunun küstahça yaptığı dikteler kabul edilmemelidir. Süreç o bir yere çıkmayan, siyasi propagada alanına dönüşen komisyonlarla tamama ermez; PKK'nın "bu süreyi yapılanma için kullanıyoruz" tarzı söylemlerinin ve eylemlerinin bitmesiyle tamama erer.