Cemil Çiçek'ten vekil odalarına Gestapo hücresi benzetmesi

Cemil Çiçek'ten vekil odalarına Gestapo hücresi benzetmesi
Cemil Çiçek'ten vekil odalarına Gestapo hücresi benzetmesi
Yeni Anayasa çalışmalarından hiçbir zaman ümidini kesmediğini söyleyen TBMM Başkanı Cemil Çiçek, mevcut Anayasadan şikayetçi olurken ilginç değerlendirmeler yaptı.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Anayasanın seçilmiş siyasetçi yerine atanmışları güçlü kıldığını vurgulayan TBMM Başkanı Çiçek, yargı ve bürokrasiye yüklendi.  Meclis’ten çıkan yasaları kimi zaman geri çeviren Anayasa Mahkemesi’ni örnek gösteren Çiçek, “Ali Kıran Baş Kesen bir Anayasa Mahkemesi” ifadesini kullandı.

TBMM Başkanlığı’na 2’nci kez seçilen Cemil Çiçek, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Çiçek, şu mesajları verdi:

“Ali Kıran Baş Kesen bir Anayasa Mahkemesi…”
“Toplumun ayağı çukura düşse, ‘gözü kör olsun suç siyasetçide’ der. Her şeyin sorumlusu olarak siyasetçiyi görür, bizim arkamızdaki bürokratları görmez. Mercedes’e binen bürokratları görmez, saltanat süren bürokratları görmez. Anayasa siyasilere yani seçilmişlere değil bürokrata daha fazla yetki ve fırsat vermiş. Yani yırtılan tüfekçi Bekir’in yakası derler Yozgat’ta. Yine yırtılan bizim yakamız olmuş. Halkın seçtiklerinde yetki olmalı. Ama bu anayasada halkın seçtikleri hep dışlanmıştır. Meclis bir kanun çıkarıyor. Ali Kıran Başkesen bir anayasa mahkemesi. Bir defa bunu buradan denetliyor. Öbür taraftan idari yargı… Bunların zaman zaman nasıl yetki gasp ettiklerine dair sayısız örnek var. Yasama organı sadece kılıf geçiriyor işlere. Bu dengenin iyi kurulması lazım.

Anayasa Masası Dağılırsa…
4 siyasi parti demiyor mu bu anayasa yanlış ve kötü ihtiyaçlara cevap vermiyor diye. Yapamazsak, herkes kötülediği bu anayasanın ömrünü uzatmış olur. Bundan doğacak ne kadar sorun varsa katlanırsınız. Uzlaşma masası dağılırsa bunun bedelini herkes öder.

Yüzde 10 barajı
Seçim Kanunu kalem gibidir siz bu kalemle mektup da, şiir de, şantaj metnini de yazabilirsiniz. Neyi istediğinizi bana söylerseniz ben ona göre seçim kanunu yazarım. Cumhuriyet kurulalı 90 yıl olmuş bugün ki hükümetin numarası 61. Bu nedir? Bir buçuk yılı bile bulmadan Türkiye ’de hükümet değişmiş. Koalisyon pazarlığı 4 ay sürüp 3 ay ömrü olan hükümetler var. Türkiye’nin yararı açısından istikrar önemli diyorsak yapılan seçim kanununu buna göre yaparız.

Vekil Odaları Gestapo Hücresi Gibiydi
Bir kısım kolaylıklar getiriyor yeni bina. Evvela Gestapo hücresi gibi şu an milletin vekillerinin odası. Bu odalara bakarak bile Türkiye’de kimin yetkisinin fazla olduğunu anlarsınız. Allah’ını seven gitsin baksın şu müsteşarlarımızın, valilerimizin, kaymakamlarımızın, genel müdürlerimizin odasına. Birde gelin buradaki milletvekilininkine bakın, dokuz buçuk metre kara on metre kare gestapo hücresi gibi, dört tane sandalyesi var ne konforu var ne şusu var ne busu var. Milletin vekillerinin oturduğu yer birde burası. Evet yeni bina bunu kırk metre kareye kadar çıkarıyor. Buna bakarak uygundur. İyi bir gelişmedir, iyi bir adımdır. İnşallah seçmenler orada biraz daha rahat edecek vatandaşımız seçmeniyle orada daha rahat konuşacak.

Siyasete Veda
3 dönem sınırlamasının partinin kendi iç dinamiklerinin yol haritası bakımından doğru olduğunu savunanlardanım. Kendimizi olmazsa olmaz konumuna getirmeyelim. Bu işi daha iyi yapacak insanlar herhalükarda vardır. Görevim bittiğinde Ankara’ya yerleşeceğim. “Tecrübe” deniyor ama Türkiye’de tecrübenin alıcısı yok.

Ankara Belediye Başkanlığı
Başarılı bir belediye başkanımız( Melih Gökçek) var. Benim hiçbir zaman düşünmediğim bir görevdir. Dört biryana saldırmanın anlamı yok. Herkesin yapacağı iş var. Kendi ilkemi herkese tavsiye ederim. Eğer huzurlu bir siyaset istiyorsanız yaşadığım gün son gün, seçildiğim dönem son dönem, aldığım görev son görev, ben uzun zamandır böyle yapıyorum herkese de bu şekilde tavsiye ediyorum. Biz buradayız bugün bu şekilde ülkemize hizmet veririz yarın sade bir vatandaş gibi hizmet ederiz.”