Cenaze salı günü defnedilecek

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 23 Ocak Salı günü pankartsız, slogansız yapılacak sessiz protesto yürüyüşlerinin ardından defnedilecek.

İSTANBUL- AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 23 Ocak Salı günü pankartsız, slogansız yapılacak sessiz protesto yürüyüşlerinin ardından defnedilecek. AGOS gazetesinin önünde ve Meryemana Kilise'sinde yapılacak iki törenin ardından Dink, Balıklı Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
AGOS Gazetesi'nin önünde önceki gün uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hrant Dink için ilk tören 23 Ocak Salı günü saat 11.00'de gazete önünde yapılacak. Törenin ardından Kumkapı Meryemana Patriklik Kilisesi'ne meslek odalarının, sendikaların, siyasi partilerin ve halkın geniş katılımıyla bir yürüyüş gerçekleştirilecek. İkinci tören ise saat 14.00'te Meryem Ana Kilisesi'nde yapılacak. Tören Hrant Dink'in tabutunun kilisenin ortasına yerleştirilen özel bölmenin üstüne konulmasıyla başlayacak.
Tabut başında saygı nöbeti
Herkese açık olarak yapılacak törende ölüye saygı ve ruhunun aydınlanmasını simgeler şekilde kilisenin bütün ışıkları yakılacak. Törene Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan kendi tahtına oturarak katılacak. İki başpiskopos ve diyakozların yöneteceği cenaze merasiminde tabut başında kortej oluşturulacak. Ölüye saygının bir diğer ifadesi olarak kendi alanlarında önemli faaliyetler göstermiş olanlara özellikle de entelektüellere yönelik bir uygulama var. Buna göre, siyah veya lacivert giyen, sol kollarında siyah bant bulunan altı kişi ellerinde mumlarla tabutun başında saygı nöbeti tutacak.
Çanlar Dink için çalacak
Bu arada kilisenin çanları ağır tempoda çalacak. Çanın ağır temposuyla birlikte Dink'in yakınları mabede girecek. Aile, tabutun iki yanından geçtikten sonra kendileri için boş bırakılmış olan en ön sıraya yerleşecek. Cenaze merasiminde 'Resul mektubu' okunacak. Bu mektup, İsa'nın havarilerinin ölümle ilgili görüşlerini kapsıyor. Düşük tempolu ilahiler org eşliğinde koro tarafından seslendirildikten sonra İncil'in kilise öğretisine göre seçilmiş bölümü okunacak.
Cenaze törenlerinde başpiskoposlardan biri genelde vaaz niteliğinde bir konuşma yapıyor. Ancak Hrant Dink'in cenaze töreninde ölüye saygının bir ifadesi olarak konuşmayı patriğin yapması bekleniyor. Vaazla birlikte okunacak duayla cenaze merasimi sona erecek ve başpiskoposun önderliğinde tabut kilise avlusuna taşınacak. Âdet olmamasına karşın Dink'in cenazesinin omuzlarda taşınması bekleniyor. Cenazeye katılacak Hıristiyan cemaatlerden din temsilcileri veya diğer dinlerin temsilcileri de ölüye saygının ifadesi olarak dua okuyabilecek.
Son durak Balıklı
Törenlerin ardından Dink, Silivrikapı yolu üzerindeki Balıklı Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Burada kilisede yapılan dualar tekrar edildikten sonra mezar kutsaması yapılacak ve bir avuç toprak sembolik olarak tabutun üstüne atılacak. Bu, ölünün defnedileceği mekânın kutsal ve temiz olması için yapılıyor. Ölen kişi din adamı olmadığı sürece yapılan törenler okunan dualar genellikle aynı.
'Kinimizi gömüp yürüyeceğiz'
Her iki törende de Hrant Dink'in arzusu üzerine, slogan atılmayacak, parkart açılmayacak. Dink'in ölümü sessiz protesto edilecek. DİSK Baykanı Süleyman Çelebi, cenaze törenin en kitlesel şekilde yapılması için Dink'in ailesiyle görüştükleri belirterek, "Kinimizi içimize gömüp yürüyeceğiz" diyor. Yazar Oya Baydar da Hrant'ın bu topraklar için beslediği umudu yitirmeyelim derken herkesi sessiz yürüyüşe çağırıyor ve şu mesajı veriyor: "Türkiye'ye ve dünyaya mesaj olacak bu cenaze töreni, bizim, şiddete, bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara ve Türkiye'de şiddet ortamını beslemek isteyenlere karşı büyük bir gösteri ve karşı duruşumuz olmalı." İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu adına konuşan Tayfun Mater ise, Dink ailesinin cenaze töreni ile ilgili devletten gelen çeşitli istem ve önerileri reddettiğini iddia etti.