Cenaze töreninde çağrı: Barış iradesini ortaya koyun

Cenaze töreninde çağrı: Barış iradesini ortaya koyun
Cenaze töreninde çağrı: Barış iradesini ortaya koyun
Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in cenaze törenine Diyarbakır'da binlerce kişi katıldı. Törende konuşanlar barış mesajı verdi
Haber: RIFAT BAŞARAN / Arşivi

DİYARBAKIR - Paris'te öldürülen PKK kurucularından Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris temsilcisi Fidan Doğan ile gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez'in cenazeleri Bağlar Özel Hastanesi'nden saat 10.00 sularında çıkarıldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren hastane önünde bekleyen kalabalık insan topluluğu ellerinde siyah üzerine beyaz yazılmış yuvarlak küçük dövizler taşıyordu. Üzerlerinde "Hepimiz Sakine'yiz", Hepimiz Fidan'ız" ve "Hepimiz Leyla'yız" yazan dövizlerle cenazeleri alan kalabalık Batıkent Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Cenazeleri kadınlar taşıdı.  Üç kadının cenaze törenine katılanlar BDP 'nin çağrısı üzerine siyah giysi giyerek üzerlerine beyaz şallar aldı.  Binlerce kişi cenazeyi hastaneden alarak törenin yapılacağı Batıkent Meydanı'na getirdi. Kortej yol boyunca "Şehitler ölmez" anlamına gelen "Şehit namirin" sloganını attı. Üzerinde PKK bayrağı bulunan cenazeler katafalka konuldu. Cenazede bulunan az sayıda güvenlik görevlisini BDP'liler zincir yaparak korudu.

 

AHMET TÜRK'TEN BAŞBAKAN'A ELEŞTİRİ

 

Otobüsün üzerine kurulan platformda konuşmalar Kürtçe yapıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanı Osman Baydemir ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk birer konuşma yaptı. Ahmet Türk, Başbakan Erdoğan 'ı eleştirirek 'Hem barış diyorsunuz hem Kandil'i bombalıyorsunuz. Herkes Kürtlerden hassasiyet bekliyor. Barış karşılıklı saygıyla halkların tanımasıyla olur, adalette olur. Ey Başbakan hassasiyetten barıştan söz ediyorsun hem de Kandil'i bombalıyorsunuz. Barıştan söz ederken Kürtleri boşa çıkarıyorsunuz. Sonra Kürtlerden hassasiyet bekliyorsunuz' dedi.

 

AYSEL TUĞLUK GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

 

DTP Eşbaşkanı Aysel Tuğluk gözyaşları içinde konuştu. Tuğluk, "3 kadın yoldaş belli bir amaç çerçevesinde katledildi. 3 Yoldaşımız Kürt özgürlük mücadelesinin militanıydı. Bu kadın mücadelesine karşı yapılan bir katliamdır. Katilleri belli, katiller Kürt sorununun çözümünü istemeyenlerdir" dedi..

 

DEMİRTAŞ: BARIŞ İRADESİNİ ORTAYA KOYUN

 

BDP lideri Selahattin  Demirtaş da konuşmasında barış vurgusu yaptı. Demirtaş şunları söyledi: "Barış cesaret ister. Bu halk hiç bir zaman barıştan kaçmadı. Barış için mücadele etti. Anneler parçalanmış evlatlarının mezarının başanda dururken intikam değil barış istedi. 3 şehidimizin başında barış iradesini ortaya koyuyoruz. Hodri meydan! Siz de barış iradesini ortaya koyun. Bu halk İmralı'da Öcalan'ın yürüttüğü görüşmelerin arkasındadır."

 Konuşmaların ardından tören bitti. Cenazeler yine kadınların omuzunda memleketlerine gönderilmek üzere cenaze arabalarına taşındı. Sakine Cansız'ın cenazesi Tunceli'de, Leyla Söylemez'in cenazesi Mersin'de ve Fidan Doğan'ın cenazesi Kahramanmaraş'ta toprağa verilecek.

 

 

 


  http://www.radikal.com.tr/1117317111731722

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bari göz vereydin Allah - Efendisiz65

  Ben akıl fikir olayını geçtim bari göz vereydin allah diyorum. aşağıda okur kitle yok diyor yukarıdaki fotoyu da görmüyor. bu nedir yahu:) de hade senin devletin bi miting düzenlesin zorlasın milleti bakalım bunun binde birini o meydana toplayabiliyormu. uçağını tankını kullanması da serbest. ama sayın okur tehtid ediliyor diye palavra sıkıyorsunuz ya orada toplananlar senin devletinin uçağına tankına inat-rağmen toplanıyor. off gömülün karanlığa boşverin siz..

  "Widersprüchlice signal der Türkei zu PKK" NZZti basligi... - ercan02

  Baris herseye ragmen baris. Bu hep böyle oldu adamlar tek tarafli baris ilan etti biz gittik onlari bonbaladik. Böylelikle ne kadar baris istedigimizi ele aleme gösterdik. Bugünki NZZ (Neue Züricher Zeitung) attigi baslikta tamda bu durumu vurguluyordu. (Türkiyenin PKK ya çeliskili signali) bir yandan baris görüsmeleri diger yandan kandilin bonbalanmasi. Yahu bu ne perhiz bu ne lahana tursusumuydu neydi o söz? Zannedersem bu duruma bayagi uyuyor. Bu konum itibariyla simdi sormak lazim Paristeki katliami neden Türkiye yapmamis olsun?

  Paris Pariste Kaldı, şimdi barış zamanı. - ayenoğlu ismail

  normal bir mitingde bile bundan çok fazlasını toplaya bilen bdp bu cenazede sınıfta kaldı,diyarbakır gibi bir büyük şehirde aldığı bu risk onu bu süreçte sahanın dışına çıkardı.en azından baskıyla sindirdiği hakkari ile diyarbakırdaki sağduyulu kürt halkları aradasınki derin düşünce uçurumunu görmüş oldu.herkes barış isterken tehdit savunarak meydan dolduramılacağını anlamış oldu.

  barış keşke gerçek olsa... - aliarkadas

  Bu başbakanın ipiyle kuyuya inilmez. Hem barıştan söz ediyor hem de tehditler savuruyor. Hem her gün KCK adı altında hiç bir suça bulaşmamış insanları içeri tıkıyor, hem kandili bombalıyor, hem bu operasyonlar devam edecektir diyor, hem de barıştan dem vuruyor. Sayın başbakan "BARIŞ" kelimesi hiç ama hiç senin ağzına yakışmıyor. Sen etrafındakilerden başka kimseyi buna inandıramazsın. Bari duygu sömürüsü yapma artık...

  Duygusal - TosunBunu

  Umuyoruz cinayetler bir an once aydinlatilir ve umuyorum cinayetlerin arkasinda uyusturcu parasinin paylasimi cikmaz.

  Cenaze töreninde çağrı: Barış iradesini ortaya koyun - ms@deniz

  Bay Başbakan, iki yüzlülük yapmanın hiç bir anlamı yok, bir taraftan barışdiyorsun diğer taraftan bombalar yağdırıyorsun, ne kadar Kürt çocuklarını öldürürsen senin için o kadar iyi. İçten kan kusuyorsun Kürtlerin üzerine, barış diyen kişi oporosyanları durdurur ve yapacağı barışı namusluca sağlar. Bya Başbakan senin niyetin bozuk. Senin bu barış söylemin bir taktik...

  İRADE - alixebat

  Artık her Türkiye vatandaşının barışa katkı sunması gerekmektedir.İnsani olan halkın demokratik bir şekilde ve özgürce yaşamasına katkı sunmaktır.Fransada katledilen üç fidanımız için yapılan taziye ziyaretleride tamamen insani bir davranıştır.Bunu siyasi bir malzeme yapmak adiliktir alçalmaktır bunu yapanın kim olduğuda bu tanımı degiştirmez.Barışa sunulan her katkı kutsaldır gerçekçi olunup bu alanda yürütülen çalışmalara halkın destek verecegini görüyoruz ,İşine gelmeyen ve savaşla beslenen bazı kesimlere engel olunmalı eskiden yapılan hatalar yapılmamalıdır...