Cenazede Başbakan yuhalandı

Şehit Uzman Çavuş Vedat Dayıoğlu'nun İzmir'deki cenaze törenine Cumhurbaşkanı Sezer, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt ve komutanları katıldı. Erdoğan gelirken yuhalandı. Er Mahir Yıldırım, Aydın'da; Uzman Çavuş Atıf Günkan Niğde'de; Çavuş Samet Kırbaş İstanbul'da; Uzman Onbaşı Bekir Çakır Kayseri'de; Uzman Çavuş Bayram Bulat, Konya'da gözyaşlarıyla toprağa verildi.

İZMİR/NİĞDE/KAYSERİ/KONYA - Tüm Türkiye Şırnak'ta PKK'nın yola döşediği
uzaktan kumandalı bombayla can veren şehitler için ağladı ama, ateş İstanbul, İzmir, Niğde, Aydın, Konya, Kayseri ve Osmaniye'ye düştü. İdari ve mülki yöneticilerin de tam kadro katıldığı şehit cenazelerinde, PKK'ya, zaman zaman da AKP'ye yönelik sloganlar atıldı.
İZMİR: Devletin zirvesi, Komando Piyade Uzman Çavuş Vedat Dayıoğlu'nun cenaze töreninde bir araya Törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve kuvvet komutanları, çok sayıda asker ve ellerinde bayraklarla halk katıldı. Kalabalık Sezer ve komutanlarıalkışlarken 'Askere uzunan eller kırılsın', 'Kahrolsun PKK, işbirlikçi AKP' sloganı attı. Aynı kalabalık, Erdoğan cami avlusuna gelerek aileye başsağlığı dilerken, ellerinde Türk bayrakları olan bir grubun yuhalamasına, avludaki kalabalığın büyük bölümü katıldı. 'Başbakan isifa', 'Bu asker yatmadı, vatanını satmadı' sloganları atıldı. Erdoğan'a protesto, cenazenin top arabasına konulmasında sırasında da sürdü. Tabut top arabasıyla taşınırken de, "Bunlar kelle değil, şehit. Yazıklar olsun sana" sloganı atıldı. .
'Gözlerimi açacaktı'
AYDIN: 21 yaşındaki Piyade Er Mahir Yıldırım, Aydın'ın Umurlu beldesinde, 10 bin kişinin katıldığı bir törenle toprağa verildi. 'Türkiye laiktir, laik kalacak', 'Kahrolsun PKK, işbirlikçi AKP' sloganları atıldı. Yıldırım'ın bir yıl önce internetten tanışarak sözlendiği, Almanya'da oturan Hilal, uçak bulamadığı için törene katılamadı. Gözleri görmeyen babaanne Mürüvvet Yıldırım, "Bir gün önce konuştuk. 'Düğünümü gör diye seni tedavi ettireceğim' demişti" dedi.
Yarbay intikam andı içti
NİĞDE: İki çocuk babası Piyade Uzman Çavuş 34 yaşındaki Atıf Günkan, Niğde'nin Bor ilçesi şehitliğinde toprağa verildi. Törende. Bor Garnizon Komutanı Yarbay Tayyar Önder "TSK adına ant içiyoruz ki, şehitlerimizin kanı asla yerde kalmayacak, intikamı mutlaka alınacak. İçimizdeki ve dışımızdaki hainlere bir daha hatırlatmak istiyoruz ki, Atatürk'ün şehit kanlarıyla çizdiği kutsal vatanımızı bölmeye kimsenin gücü asla yetmeyecek" dedi. Günkan, Haziran 1995'te şehit olan kuzeni Burhan Günkan'ın yanında toprağa verildi.
İSTANBUL: Piyade Çavuş Samet Kırbaş için Ataköy 5. Kısım Camii'nde yapılan törene baba İsmail Kırbaş, gazetecilerin soruları üzerine, "Bin tane oğlum olsa bini de feda olsun. Bu vatan üç-beş çapulcuya teslim edilemez" dedi.
Nöbetçiler 'yetime' ağladı
KAYSERİ: 23 yaşındaki Piyade Komando Uzman Onbaşı Bekir Çakır için Kayseri'de düzenlenen törene 10 bin kişi katıldı. Sürekli ağlayan anne Ümmügülsüm Çakır feryat etti: "Sen yetimdin. Yetime kıyılır mı?" Bu ağıt karşısında, tabut başında nöbet tutan askerler ağlamaya başladı. Törende hükümet protesto edildi.
'Şehit olduk, yatmadık biz'
KONYA: Uzman Çavuş Bayram Bulat, Konya'nın Deştiğin beldesinde toprağa verildi. Törene 4 bin kişi katıldı. Bulat'ın teyzesinin oğlu olan, Edirne'de görevli Uzman Çavuş Musa Tutar baygınlık geçirdi. Su dökülerek ayıltılan Tutar, "Askerlik yatma yeri değil. Şehit olduk biz, yatmadık. Başbakan, bizi duy" diye bağırdı. Baba Ramazan Bulat, "Askerlere el kaldıranlar kahrolsun" diye feryat etti. (Radikal, dha, aa)

Bekir Çakır'ın tabutuna sarılı bayrak Uzman Çavuş olan ağabeyi İlhan Çakır'a verildi.

Eller üstünde taşınan Atıf Günkan'ın cenazesi Haziran 1995'te şehit olan kuzeni Burhan Günkan'ın yanında toprağa verildi.

Samet Kırbaş için düzenlenen törende gözyaşları sel oldu. Tabuta sarılan anne Zahide Kırbaş'ı yakınları teselli etmeye çalıştı.

Bayram Bulat 4 bin kişinin katıldığı törenle uğurlandı. Baba Ramazan Bulat, 'Askere el kaldıranlar kahrolsun' diyerek feryat etti.

Mahir Yıldırım'ın cenazesi yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Vatandaşlar 'Türkiye laiktir laik kalacak' sloganı attı.