Cenazelerde ortak ses: Bizi bırakıp nereye gidiyorsun?

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde mayınlı saldırı sonucu şehit olan üç askerden Astsubay Üstçavuş Abdullah Şaşdım Kayseri'de, er Ayhan Güngör Adana'da toprağa verildi.

KAYSERİ/ADANA - Diyarbakır'ın Lice ilçesinde mayınlı saldırı sonucu şehit olan üç askerden Astsubay Üstçavuş Abdullah Şaşdım Kayseri'de, er Ayhan Güngör Adana'da toprağa verildi. Astsubay Mahmut Özdemir'in üç aylık geçici görevle Diyarbakır'a gittiği ve görev süresinin dolmasına bir gün kala şehit düştüğü ortaya çıktı.
Kayseri'de şehit Abdullah Şaştım'ın işçi emeklisi babası Hasan Şaştım'ın evinin önünde askerler taziye çadırı kurdu. Şaştım'ın cenaze namazı Hunat Camii'nde kılındı. Şehidin hemşire eşi Dilek Şaştım, eşinin tabutuna sarıldı ve "Söz verdim ağlamayacağım" dedi. Şehidin annesi Hatice Şaştım da "Kara Abdullahım sana doyamadım. Bizi bırakıp nereye gidiyorsun?" diye ağıt yaktı ve gözyaşı döktü. Cenaze namazından sonra askerlerin omuzlarına alınarak, top arabasına yerleştirilen cenazenin geçişi sırasında büyük bir Türk bayrağı açıldı. Cenaze Garnizon Komutanlığı şehitliğinde toprağa verildi.
'Sözünün eri çıktı'
Adana'da da şehit er Ayhan Güngör'ün cenaze töreninde hüzün vardı. Beş ay 10 günlük asker olan 21 yaşındaki Güngör için Sabancı Merkez Camii'nde tören düzenlendi. Şehidin annesi Hayriye Güngör, "Ağabeyini yine askere götürün, oğlumun, kardeşinin kanını alsın" diye gözyaşı döktü.
Şehidin ikiz kız kardeşi Beyhan Güngör cenazede baygınlık geçirdi. Askere giderken annesine şehit olacağını söyleyen, dört gün önce aradığı ikizine de "Düğünün ne zaman" diye sorduktan sonra, "Beni beklemeyin, düğününüzü yapın. Ben şehit olacağım" diyen Ayhan Güngör'ün yakınları, "Ayhan sözünün erisindir. Yine sözünü tuttun, şehit oldun. Sözünün eri, güle güle" diye uğurladı.Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı törende şehidin ağabeyi Cumali de, asker selamı vererek kardeşini son yolculuğuna uğurladı. Güngör, asri mezarlıktaki şehitlikte toprağa verildi.
Dicle ilçesinde şehit olan Astsubay Mahmut Özdemir de bugün Kocatepe Camii'nde kılınacak namazın ardından toprağa verilecek. Özdemir'in üç aylık geçici görevle Diyarbakır'a gittiği ve görev süresinin dolmasına bir gün kala şehit düştüğü ortaya çıktı. Şehidin babası Ferhat Özdemir, "Vatan sağ olsun, bu uğurda canımız feda olsun" derken, anne Ayşe Özdemir fenalık geçirdi. Şehit Mahmut Özdemir'in evli ve 1.5 yaşında kız çocuğu babası olduğu öğrenildi.
Bir şehit daha
Şırnak'ın Uludere ilçesinde 1 Ağustos'ta mayın patlaması sonucu yaralanan er Orhan Kaya kurtarılamadı. Yaralandıktan sonra Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde getirilen Kaya yaşam mücadelesini kaybederek şehit oldu. Şehit erin cenazesi memleketi Malatya'ya gönderilecek. (dha, aa)