Cenazenin adresi Diyarbakır

Cenazenin adresi Diyarbakır
Cenazenin adresi Diyarbakır
Paris'te öldürülen 3 Kürt kadının aileleri cenazelerin Türkiye'de defnedilmesini istedi, yetkililer yeşil ışık yaktı. Büyük tören Diyarbakır'da olacak.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Fransa’nın başkenti Paris’teki Kürdistan Enformasyon Bürosu’nda uğradıkları suikast sonucu yaşamını yitiren PKK kurucularından Sakine Cansız ile Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in cenazeleri ailelerinin isteği üzerine Türkiye ’ye getirilecek. Ailelerin, bu yönde Fransız makamlarına başvuru yaptığı ve otopsileri tamamlanan üç kişinin cenazelerinin getirilmesi için Paris’teki Türkiye Büyükelçiliği’ne de başvurulacağı öğrenildi. Ölen 3 PKK’lı için Diyarbakır’da büyük bir tören yapılacağı öğrenildi.
Olayda yaşamını yitiren Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in otopsi işlemleri tamamlandı. Ailelerin, Fransız makamlarına başvurarak cenazeleri Türkiye’ye getirmek istedikleri, Fransız makamlarından devralınmasının ardından cenazelerin Türkiye’ye nakledileceği öğrenildi.

Demirtaş talepte bulundu
Öte yandan Fransa’daki Kürt dernekleri, cenazelerle ilgili işlemlerin takip edilmesi için 5 kişilik bir avukat heyeti görevlendirdi. Avukatların cenazelerin Türkiye’ye getirilmesi için pazartesi günü Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunacağı öğrenildi. Cinayetlerin ardından Fransa’ya giden ve dünkü büyük protesto yürüyüşüne de katılan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın burada Türkiyeli diplomatlarla görüştüğü ve cenazelerin nakledilmesiyle ilgili sözlü istekte bulunduğu, diplomatların ise Cansız, Söylemez ve Doğan Türk vatandaşı oldukları için diğer vatandaşlara uygulanan uluslararası cenaze nakil formalitesinin uygulanacağını belirterek, 3 cenazenin de Türkiye’ye nakledilmesinin önünde bir engel olmadığını söylediği belirtildi.
Radikal’in sorularını yanıtlayan BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, ailelerin talebi üzerine cenazelerin Türkiye’ye getirileceğini belirterek, “Başvurunun ardından bir sorun çıkacağını sanmıyorum. İşlemlerin hızlı tamamlanacağını tahmin ediyorum. Cenazeler memleketlerinde geleneklerimize göre defnedilecek” dedi.

Cenaze programı netleşti
Cansız, Doğan ve Söylemez için planlanan cenaze töreninin programı da büyük oranda netleşti. Üç kadının cenazesi resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından önce Diyarbakır’a getirilecek. Diyarbakır’da yapılacak ve kitlesel katılım beklenen törenin ardından, Liceli olan Leyla Söylemez Diyarbakır’da defnedilecek. Sakine Cansız’ın cenazesi memleketi Tunceli’ye, Fidan Doğan’ın cenazesi ise memleketi olan Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine götürülerek toprağa verilecek.

Hiçbir seçenek dışlanmıyor

Cinayetlerin aydınlatılmasıyla ilgili soruşturma sürüyor. Le Figaro gazetesi, Fransız terörle mücadele yargıçlarının, olayı aydınlatmak için Alman ve Belçikalı meslektaşlarıyla da görüştüğünü yazdı. Cinayetleri soruşturan yetkililerin hiç bir seçeneği dışlamadığını kaydeden gazete , bununla birlikte, yetkililerin siyasi nedenlerin üzerinde daha fazla yoğunlaşacağı yorumunu yaptı. Fransız TF1 televizyonu soruşturmayı yürüten yetkililere dayanarak verdiği haberde, iki kadının başına üç, bir kadının başına ise 4 kurşun sıkıldığını, cinayetlerin 7,65’lik bir tabancayla işlendiğini duyurmuştu. {PARİS / AA} 

Yeni Habur olmasın kaygısı 

Cenaze töreninin Diyarbakır’da yapılacak olması İmralı sürecini destekleyen çevrelerde “Yeni Habur krizi yaşanabilir” kaygısına neden oldu. BDP ise böyle bir kaygı taşımıyor. BDP Eşbaşkan Yardımcısı Nursel Aydoğan, kaygıların yersiz olduğunu belirterek “Habur farklı bir şeydi. Orada sevinç vardı. Oysa bu tören arkadaşlarımızın şehadetinin ardından yapılıyor ve burada hüzün var, üzüntü var. İşin doğası gereği görkemli bir karşılama olur ama kaygıya neden olacak bir şey olmaz” dedi. BDP Eşbaşkan Yardımcısı Demir Çelik ise “Nihayetinde cenazedir. Dini, vidani ve insani boyutuyla sahiplenmesi söz konusu. Halkımızda bir duyarlılık olur. Ama asla bir kalkışma veya taşkınlık olmaz. Katliam basın açıklaması ile kınanır” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/111659611165967

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mevlana yaratacaklar - enkidusiyar

  türkiyedeki demokrat insanlar ülkelerini terk etmezlerse eğer mevlana sabrına ve anlayışına sahip olacaklar. muhtemelen bıyığı yeni terlemiş aksiyon filmi izleyicileri ama yine de ölü insanı hala terörist olarak gören ve bu şekilde yorum yapan tiplere bile katlanıyor olmak büyük bir hoşgörü.

  Saygı - beardfish

  Cenazeler gösteri yeri değildir. Vefat edene saygılı bir şekilde Defnedilmeli. Miting alanına dönüştürülmemeli. Ölene Saygılı olmak lazım. Gerçi bu yaklaşımla zor biraz.

  Ruhen bölündük... - cengizkizilcay

  Tepedekiler ve ekrana çıkarılanlar sahte bir birlik ve beraberlik havası yaymaya çalışıyorlar ama kabul etmek gerekir ki halk burnundan soluyor. Pariste öldürülen üç PKK'lı kadının cenazeleri Türkiye'ye getirilirse İmralı açılımı çöker. O cenazelerin abartılı törenlerle defnedilmesi kaçınılmazdır, bunun da yeni bir bir Habur faciası yaratması kaçınılmazdır. Bu işten açılımı savunan AKP ve CHP zararlı çıkacaktır.

  kaygı mı? - qasim

  bu çevrelerin esas kaygısının ikinci habur olduğundan emin misiniz. yani "öldürüldüler sessizce gömün. çok sahip çıkarsanız bir daha ki katliam işi tehlikeye girer, biraz katilleri de düşünün" mü denmek isteniyor?

  ........... - Qundur_

  habur olmayacak!merak etmeyin,bu sefer aglayacagiz!

  Bir oneri - TosunBunu

  Sayin teroristlerin dirileri gibi oluleri bile Turkiyeye kanbur oluyor.Olen sayin teroristler Fransizlar tarafindan kollanip-gozetiliyordu,ceplerine harcliklari konuluyordu.Bence Fransaya daha cok yakisiyorlar,hem unutmayinki insanin dogdugu yer degil doydugu yer vatanidir.

  barış çok zor - 392869

  ne zaman barıştan söz edilse hem içerden hem dışarıdan birileri rahatsız oluyor...ya karakol basılıyor ya infaz yapılıyor...