'Cenazenizi AVM değil bakkal kaldırır'

'Cenazenizi AVM değil bakkal kaldırır'
'Cenazenizi AVM değil bakkal kaldırır'
TMMOB Mimarlar Odası eski Başkanı Oktay Ekinci, "AVM'ler giderek artıyor. New York'ta 7, İstanbul'da 93 alışveriş merkezi var. Alışverişinizi AVM'den yaparsınız ama cenazenizi bakkal kaldırır" dedi.

BURSA - Bursa'da düzenlenen 'Bursa 4'üncü Kent Sempozyumu'nda konuşan TMMOB Mimarlar Odası eski Başkanı Oktay Ekinci, alışveriş merkezi sayısının artmasını eleştirdi. Ekinci, "AVM'ler giderek artıyor. New York'ta 7, İstanbul 'da 93 alışveriş merkezi var. Alışverişinizi AVM'den yaparsınız ama cenazenizi bakkal kaldırır" dedi.
TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen Kent Sempozyumu'nda, 'Kent ve Kimlik' konulu konuşma yapan TMMOB Mimarlar Odası eski Başkanı Oktay Ekinci, kentsel dönüşüm çalışmalarını eleştirdi. Türkiye 'de mahalle kültürünün yok olduğunu söyleyen Ekinci, kentlerin teknoloji ilerledikçe ekonomi değiştikçe dönüştüğünü kaydetti.
Türkiye'de toplumun kabul ettiği kentsel dönüşümün aslında kentsel dönüştürüm olduğunu söyleyen Oktay Ekinci, bugün geçerli olan kentleşmenin, göçe dayalı ve plansız olduğunu savundu. Türkiye'de artık mahalle kültürünün yok olduğunu belirten Ekinci, "Bunun yerine siteler geldi. Sitelerde kimse birbirini tanımıyor. Ben sokak çocuğuyum. 'Estağfurullah' diyeceksiniz ama ben bununla gurur duyuyorum. Biz sokakta büyüdük. Bugün gençler bunu bilmiyor" diye konuştu. 

NEW YORK'TA 7, İSTANBUL'DA 93 AVM VAR 
Oktay Ekinci, Türkiye'de alışveriş merkezlerinin plansız bir şekilde arttığını anlattı. Ekinci, bakkal samimiyetinin, alışveriş merkezlerinde olmadığını vurgularken şöyle konuştu:
"Kredi kartları ile cebinizdeki 1 kuruşu bile almaya çalışıyorlar. Bakkal sahibini bilirsiniz, karşınızdadır. Kiminle muhatap olduğunuzu bilirsiniz. Alışveriş merkezinin sahibi kim? Giriyorsunuz AVM'ye bir sürü raf, marka. Kimse birbirini tanımıyor. Esnaf yok. Tek insanlığınız alışveriş sepeti ile önünüze geçen birisine yer vermek. Kim bu AVM'lerin sahibi. Oradaki sümüklü kızlar mı? New York'ta 7, İstanbul'da 93 alışveriş merkezi var. Alışverişinizi AVM'den yaparsınız ama cenazenizi bakkal kaldırır." (Sebile ÇETİN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113677711367778

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Artık bakkal kalmadı. - brandywine06

  Sadece tekel bayiler var. Onlar diğer ufak tefek ambalajlı ürünlerden de satıyorlar. Yani bu söz de artık mazide kaldı. Küçük sokaklarda bile artık zincir marketlerden biri var. Bakkalların sattığı peynir, et vb. açık ürünlerde koruma koşullarına uyulup uyulmadığı pek belli değildi. Bu tür ürünleri satmamaları daha iyi oldu bence. Ama bu gidişle tekel bayileri de kapanırsa, bir tek zincir marketlere kalırız ki o da pek iyi değil. Kendi işinin sahibi küçük esnafları azaltıp asgari ücretli çalışanları artırıyoruz ki bunun toplumsal olarak olumlu bir gelişme olduğunu sanmıyorum.

  Ben bu şartlarda marketten alırım... - citizen

  Bakkallar (belki de haklı olarak) 1 liralık ürünü 2 liraya sattıkça bakkal-süper market tartışmasının bir anlamı yok. Geçenlerde aynı ürünler üzerine küçük bir deneme yaptım. Markete 14.29 TL tutan bir alışverişin bakkaldaki karşılığı tam 21.-TL..Sizce alışverişimi hangisinden yapmalıyım...

  ah be emmmi... - guvent

  çok doğru söylersinde seni anlayan ,bırak dinleyen varmı???bu ülkede insanın dirisi para etmezken ölüsünü kim düşünsün???artık ölünün arkasından ağlayan kalmadı!!!arkadaki açlar ordusu,kalan üç beş mirasını kapışmak için göbek atar oldu.ülke nerden nereye geldi,çokşükür hala müslümanlığımızla övünürlüğümüz devam ediyor!!!

  AVM - kaşınan adam

  25 yılda AVM leri halka öylebir alıştırdılarki iğne alsan AVM ye gidiyorsun.Halbuki AVM lerden önce küçük esnaf vardı ve milyonlaca kişi ekmek yiyordu. Türkiye de son 10-15 yılda işsizlik oranlarının bu kadar yüksek çıkmasının en büyük sebebi bence AVM lerdir. AKP iktidarının küçük esnafı hiç korumayı dahi düşünmeden,Her köşebaşında AVM açılmasına onay vermesi de baş nedendir.

  Korkarım - Banasökmez

  Doğru , ama korkaım bu böyle devem ederse cenazenizi kaldıracak bakkal bulunmayacak, mahallemi özledim

  Populist ifadelirin bir anlami yok. - FransaGurbet

  "Cenazeni bakkal kaldirir" gibi populist ifadelirin bir anlami yok. Burda soz konusu olan alis-veris, arkadaslik deyil. Yani tuketiçi ayni urun içn bakkala 5TL verecegine AVM e 4TL verme istegi gayet dogaldir. Bir bakkal bir mesleye baslayinca omur boyu ayni meslek i yapma diye bir kural yok! Bir insan gerektigi zaman meslek degistirebilmeli, kendini gelistirmeli. Devlet buna yadirmici olmali. Istanbul daki AVM sayisina gelince, New York taki AVM sayisina gore deyil, Istanbul un yerel kosullarina gore belirlenmesi gerekir.

  AVM yi anladik.. TMMO Havaalanına karşı çıkar mi? - kedimlig

  5 agacin bir havaalanı iptal ettirecegine şahit olduk.. nasıl mi?THY avrupa da birçok havaalanını geride birakacagi korkusu ve kanal ıstanbul ile 2. bir bogaza sahip olmamızı istemeyen ıngiltere ile.. Halk hareketi nasıl yonlendirilir gördük..