'Cenazeye Ermenistan'dan katılım olabilir'

Hrant Dink'in yarın düzenlenecek cenaze törenine Ermenistan'dan resmi katılım konusunda henüz bir bilginin ulaşmadığı öğrenildi.
Törende hükümeti büyük olasılıkla Dışişleri Bakanı Abdullah Gül temsil edecek.

ANKARA - Hrant Dink'in yarın düzenlenecek cenaze törenine Ermenistan'dan resmi katılım konusunda henüz bir bilginin ulaşmadığı öğrenildi.
Törende hükümeti büyük olasılıkla Dışişleri Bakanı Abdullah Gül temsil edecek. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Tayyip Erdoğan yabancı konukları nedeniyle cenazeye katılmayacak. CHP lideri Deniz Baykal'ın durumuysa henüz netleşmedi.
Ermenistan yönetiminin Hrant Dink'in cenaze törenine katılım konusunu yoğun olarak tartıştığı belirtiliyor. Ancak katılım konusunda henüz Ankara'ya bir bilgi ulaşmadı.
Avrupa ülkelerinden de törene resmi katılım konusunda henüz bir bildirimde bulunulmadığı öğrenildi.
Avrupa'dan geniş heyet
Cenaze törenine katılacak AP heyetinin başında AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk bulunacak. Eski AP üyesi Ozan Ceyhun'un yanı sıra AP'nin Türkiye raportörü Camiel Eurlings de törendeki yerini alacak. Alman Yeşiller Partisi yöneticilerinden Claudia Roth, SPD milletvekili Yaşar Sincan, Berlin Eyalet Meclisi milletvekili Özcan Mutlu da cenazeye katılacak isimler arasında. İstanbul'da yapılacak cenaze törenine Türkiye'deki diplomatik misyon temsilcilerinin yanı sıra Avrupa'daki çeşitli Ermeni örgütleri üyelerinin de geniş katılımı bekleniyor.