Cennetin koşulları TBMM'de bile oluşmamış!

ÇANAKKALE/ANKARA - İbrahim Batdal, 1 Temmuz 2005’de ‘artık cennette yaşayacağını’ düşünüyordu. Bir yıl sonunda anladı ki, bu bir hayalmiş.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Türkiye’nin çeşitli törenler, eylemler düzenlendi. Törenlerden biri de Çanakkale’deydi. Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı görme engelli İbrahim Batdal da kürsüye çıktı.
Batdal, konuşmasında 2005 yılında çıkarılan 5378 sayılı Özürlüler Yasasına ve yaşadıklarına değindi:  
“Bu yasa, ülkemiz engellileri açısından sanki cennetin ülkemize geldiğinin bir göstergesidir. Biz, 1 Temmuz 2005 yılında cennete girmiş engelliler olarak bundan sonra onurlu bir yaşam süreceğimize inanarak 16 yıllık mücadelemizi bırakıp evlerimize döndük. Ancak yasa çıktıktan bir yıl sonra aslında yasanın tek kazanımının çıkarılması olduğunu anladık!”
Batdal, yasadan sonra ‘nelerin olmadığını’ da anlattı:
“Yasa önümüzdeki yedi yıl içerisinde yerel yönetimler ve kamu idareleri hizmetlerini ve binalarının ulaşabilirliğini engellilere uygun hale getireceğini belirtiyor. Ancak beş yıldan bu yana göstermelik yapılan bazı hizmetlerden sonra tek bir çivinin dahi çakılmadığını, gerek yerel yönetimlerde ve gerekse kamuda engelliler açısından bir stratejik plan ve projenin olmadığını görmekteyiz.  2005- 2010 yılını özürlülerin istihdam yılı ilan eden hükümet, kamuda 40 bin 800 kişilik özürlü açığını kapatmamıştır.”
Batdal’ın eleştirilerine TBMM’den de doğrulama geldi. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ve beraberindeki heyeti kabul etti. Devlette memur olarak istihdamı gereken özürlü sayısının az olduğunu dile getiren Şahin, “Acaba TBMM özürlü vatandaşlardan kaç tanesini istihdam ediyor” diye sordu. Kavaf sayının yletersiz olduğunu söyleyince Şahin, bu konuda bir çalışma yaptırdığını söyledi. 76 özürlünün istihdam edilmesi gereken Meclis’te bu sayının 49’da kaldığın açıkladı. Şahin, “Siz böyle bir günde bana gelmişiniz. ‘Sayın Başkanım yasayı uygulayın, bu engelli çalışmayla ilgili açığınızı kapatın’ diye talepte bulunmanızı beklerdim” dedi. (Radikal)