@ismailsaymaz

3 ölü var: Provokatör Yüksekova'da

Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde dün Şemdinli olaylarını protesto etmek isteyen 3 bin kişilik grup güvenlik güçleriyle çatıştı. Bütün ilçe kısa bir süre içinde savaş alanına döndü.
Sokak aralarına da yayılan çatışmalarda İslam Bartın, Ersin Mengeş ve Abdülhalik Geylani adlı göstericiler öldü. Yüzlerce ev ve işyeri tahrip edildi.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

HAKKÂRİ - Şemdinli'deki gerilim yerini yavaş yavaş sükûnete bırakırken olaylar bu kez Yüksekova'ya sıçradı. Şemdinli'deki olayları protesto etmek isteyenlerle polis arasında dün çıkan çatışmada ilçe savaş alanına döndü. Olaylarda üç kişi ölürken, yedisi polis 16 kişi de yaralandı.
Yaklaşık 3 bin Yüksekovalı, Şemdinli'de yaşanan olayları protesto etmek için dün öğle saatlerinde kepenk kapatıp, Cengiz Topel Caddesi'ndeki Oslo Otel'in önünde toplandı. Basın açıklamasının ardından DEHAP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçen kitle, polisin dur uyarısıyla karşılaştı. Yürüyüşe devam eden topluluğun üzerine polis, biber gazıyla saldırıya geçti. Topluluk da taş ve sopalarla yanıt verince ortalık savaş alanına döndü. Bazı göstericiler ara sokaklara kaçıştı. Çatışmalar bir anda bütün ilçeye yayıldı.
Barikatlar kuruldu
Oslo Otel ile DEHAP ilçe binası arasında bulunan ve daha önce iki kez bombalanan Zagros İş Merkezi önünde bir panzer elektrik direğine çarparak devrildi. Göstericilerden bir kısmı bu panzeri tahrip etti. Devrilen panzerde yaralanan Özel Harekât Şubesi'nde görevli polis Nurettin Ceren durumu ağır olduğu için helikopterle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne sevk edildi.
Yüksekova'nın her yerinden yoğun silah sesleri duyulurken göstericiler Cengiz Topel Caddesi üzerinde büyük taş ve çöp varilleriyle barikatlar oluşturdu. Bu sırada elektrikler de kesildi. Polis olayları bastırmakta yetersiz kalınca jandarma da müdahale etti. Jandarma panzerleri barikatları yıktı. Saatlerce süren olaylar sırasında bir polis panzeri daha devrildi. Mezarlık Mahallesi'ndeki sağlık ocağı da göstericiler tarafından ateşe verildi. Yüzlerce ev ve işyeri de polis ve jandarma kurşunlarıyla atılan taşlardan tahrip oldu. Akşam karanlık çökünce, elektriklerin kesildiği Yüksekova, hayalet kente döndü.
İl Emniyet Müdürü Yaşar Ağadere'yle birlikte Yüksekova'ya gelen Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz, olaylar sırasında üç kişinin öldüğünü, yedisi polis 16 kişinin yaralandığını açıkladı. Olaylarda hayatını kaybedenlerin Ersin Mengeş, Abdülhalik Geylani ve İslam Bartın olduğunu belirten Gürbüz, 13 kişinin de gözaltına alındığını söyledi. Göstericiler tarafından alıkonulan sivil kıyafetli uzman çavuş Metin Baltacı'nın darp edildiğini de anlatan Gürbüz, sokağa çıkma yasağının söz konusu olmadığını belirtti. Gürbüz, "Okullar yarın açık olacak, halk normal yaşama dönecektir. Ancak olası bir saldırı ihtimaline karşı kamu binalarında koruma uygulanacaktır" diye konuştu. Gürbüz, basın toplantısı sırasında kendisini telefonla arayan Başbakan Tayyip Erdoğan'a bilgi verdi.
'Her yerden ateş açıldı'
DEHAP İlçe Başkanı Şehabettin Timur ise ilçede yaşanan olayları şöyle anlattı:
"Basın açıklamasını tamamladıktan sonra partimizin binasına doğru yürümeye başladık. Bu sırada polis üzerimize gaz bombaları attı. Kaçışmaya başladık. Silah sesleri geliyordu. Halk barikatlar kurup taşlarla karşılık verdi. Yalnızca panzerlerden değil, bazı binalardan da üzerimize ateş açıldı."
Radikal'e konuşan Yüksekova Belediye Başkanı DEHAP'lı Salih Yıldız da olaylarda dört kişinin öldüğünü öne sürerek, "Vali ve diğer yetkililer halkın demokratik talep ve tepkilerini dile getirmesinden memnun olduklarını söylüyorlardı, ancak Yüksekova'da tepkilerini gösteren halkı kurşun yağmuruna tuttular. Halkın demokratik hakkını kullanmasının karşılığı bu olmamalıydı" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7633157633150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.