'Cep' gaspına 36 yıl ağır ceza

Ankara'da, üç kişinin cep telefonlarını silah ve bıçak tehdidiyle gaspeden iki kişiyi 36'şar yıl ağır hapse çarptırıldı. Telefonları, prosedürü gözetmeden alan telefoncularsa beraat etti.

ANKARA - Silahla cep telefonu gasp eden iki sanık, 36'şar yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.
Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen davaya, tutuklu sanıklar Musa Boz ile Murat Edis ve avukatları katıldı. Cumhuriyet Savcısı, Bahçelievler ve Beştepe'deki parklarında sanıkların üç ayrı kişinin cep telefonlarını ve bu kişilerden birinin 2 milyon lirasını, birinin de 3 milyon lirasını silah ve bıçak tehdidiyle gasp ettikleri için her bir eylem için ayrı ayrı cezalandırılması gerektiğini belirtti. Boz ve Edis ise, savunmalarında suçlamaları kabul etmedi. Avukatları da savunmalarında müvekkillerinin beraatine ve tahliyesine karar verilmesini istedi.
Her gaspa ayrı uygulama
Mahkeme heyeti, savcının mütalaasına uyarak Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) söz konusu fiili tanımlayan 497. maddesi üyerınca her bir eylem için 12'şer yıl olmak üzere, sanıkları toplam 36'şar yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, Edis ve Boz'un gasp ettikleri telefonları gerekli prosedürleri gözetmeden satın alan üç telefoncunun ise beraatine karar verdi.