Cep hırsızlığı bitirilecek

Kapkaç olaylarıyla Türkiye'nin gündeminden düşmeyen çalıntı cep telefonları, üçlü kıskaca alınıyor. Kıskacın uçları, Telekomünikasyon Kurumu , Adalet Bakanlığı ve uluslararası bakanlıklarla GSM şebekeleri olacak.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Kapkaç olaylarıyla Türkiye'nin gündeminden düşmeyen çalıntı cep telefonları, üçlü kıskaca alınıyor. Kıskacın uçları, Telekomünikasyon Kurumu , Adalet Bakanlığı ve uluslararası bakanlıklarla GSM şebekeleri olacak.
Kocaeli Üniversitesi öğrencisi Ahmet Hakan Canıdemir'in, cep telefonu peşindeki kapkaççılarca trenden atılarak ölmesi, yıllardır can yakan konu için dönüm noktası oldu. Canıdemir'in trajik ölümünün ardından hükümet 'kapkaç komisyonu' kurarken Telekomünikasyon Kurumu ile Adalet Bakanlığı'nın kaçak ve çalıntı mobil telefonlarla ilgili ortaklaşa yürüttüğü üç ayaklı çalışma da son aşamaya geldi. Çalışmanın kaçak telefonlarla ilgili bölümünü Telekomünikasyon Kurumu, çalıntı telefonlarla ilgili bölümünü Adalet Bakanlığı yürütüyor.
Ürküten rakamlar
Çalışmanın ilk ayağı, Telekomünikasyon Kurumu'nca tamamlandı. Buna göre kurum, 1994 ve 2004 yılları arasında cep telefonu ithalat kayıtlarını tuttu. 27.5 milyon telefon kayıt altına alınırken, 10 milyon abonenin kaçak telefon kullandığı saptandı. Öte yandan kurum, 5 bin telefon cihazının, çift IMEI numaralı olduğunu saptadı.
Telekomünikasyon Kurumu, çalışmanın ikinci ayağında ise bir bilgisayar sistemi kuracak. Adalet Bakanlığı da çalıntı telefonlara karşı savcılıklar marifetiyle kendilerine gelen suç duyurularından yola çıkarak, bir veri tabanı oluşturacak. Bakanlığın veri tabanı çalışması, Ocak 2005'te tamamlanacak.
Hizmet 'bloke' edilecek
Bilgisayar sistemi tamamlandıktan sonra kaçak veya çalıntı telefonların GSM şebekelerinden kullandığı hizmet alımı engellenecek. Telekomünikasyon Kurumu Teknik Düzenleme ve Standardizasyon Daire Başkanı Dr. Mehmet Altuner, "Nasıl GSM işletmecileri faturalar ödenmediğinde sim karta bakıp, görüşmeleri bloke ediyorsa, bu sistemde de mobil telefonun seri numarasına bakıp, hizmet bloke edecekler" dedi.
Yürütülen çalışmanın son ayağında, söz konusu cep telefonlarının sınır dışına çıkarılarak kullanılması da engellenecek. Bununla ilgili Suriye, İran, Irak gibi ülkelerin Ulaştırma Bakanlıkları ve GSM şebekeleriyle işbirliği yapılması planlanıyor. Uluslararası işbirliği çerçevesinde Avrupa Birliği (AB) fonlarından da yararlanılması düşünülüyor.
Yasa hazırlanacak
Teknik altyapısı tamamlandıktan sonra yasal mevzuat hazırlanacak. Telekomünikasyon Kurumu'nun yasal mevzuatında, 2. el cep telefonları garanti belgesiz ve yetkisi olmadan satanlara ilişkin cezai müeyyideler bulunuyor. Ancak teknik altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından konuyla ilgili hazırlanacak yasada, kaçak telefonların kayda girmesi sağlanacak.
Kaçaklar kayıt altına...
Edinilen bilgilere göre 10 milyon kaçak cep telefonu kullanıcısı, belirli bir miktar para cezası ödeyerek, kayıt altına alınacak.
Britanya ile fikir alışverişi
Telekomünikasyon Kurumu dün, Britanya Sokak Suçları Önleme Takımı Başkanı Emma Louise Avery, Ulusal Mobil Telefon Suç Önleme Birim Başkanı Eddie Thomson ile Mobil Endüstrisi Suçları Eylem Forumu Sekreteri ve Telekomünikasyon Dolandırıcılığı Forumu Başkanı Jack Wralth ile Adalet, İçişleri ve Genelkurmay yetkililerinin katıldığı uluslararası bir toplantı düzenledi. Konuk heyet, yasadışı cep telefonlarının kullanılması ve ihracatına yönelik ülke deneyimlerini anlattı. Bugün sona erecek toplantıda mobil telefonlarla ilgili suçların önlenmesine yönelik olarak Telekomünikasyon Kurumu ile İngiltere Delegasyonu arasında bir 'mutabakat zaptı' imzalanacak.