'Cep' nihayet güvende

Telekomünikasyon Kurumu'nun hazırladığı telekomünikasyon sektöründe kişisel bilgilerin işlenmesi ve gizliliğin korunması hakkındaki yönetmelik dün Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

ANKARA - Telekomünikasyon Kurumu'nun hazırladığı telekomünikasyon sektöründe kişisel bilgilerin işlenmesi ve gizliliğin korunması hakkındaki yönetmelik dün Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. GSM operatörleri Türkiye'de 10 yılı aşkın süredir faaliyette bulunmasına karşın, bu sektörle ilgili bir yönetmelik bulunmuyordu. Yönetmelik şu düzenlemeleri getiriyor:

 • İşletmeciler, 'kişi müdahalesi olmadan çalışan faks, elektronik posta, kısa mesaj gibi otomatik arama sistemlerini, abonenin önceden izni olmadan siyasi propaganda amacıyla' kullanamayacak.
 • Partiler ya da adaylar seçmenlere cep telefonu ya da elektronik posta ile ulaşıp propaganda yapamayacak. Bunu engelleme görevi işletmecilerin olacak.
  Pazarlamaya red hakkı
 • Bu otomatik arama sistemlerinin doğrudan pazarlama amacıyla kullanılması durumunda, kullanıcılara; gelen her bir mesajı, bundan sonrası için almayı reddetme hakkı ücretsiz ve kolay bir yolla sağlanacak. Doğrudan pazarlama amacıyla gönderilen ve kimin adına haberleşme yapıldığı konusunda göndericinin kimliğini saklayan ya da alıcının bu iletişimin sonlandırılması yönünde talepte bulunacağı bir adresin belirtilmediği elektronik mektupların gönderilmesi, abonenin talebi halinde engellenecek.
 • İşletmeci, abonesine basit bir yöntemle ve ücretsiz olarak her
  arama için arayan hattın kimliğinin açıklanmasını engelleme olanağı tanıyacak. İşletmeci, söz konusu olanaktan abonelerini ücretsiz haberdar edecek. Bundan cep telefonu aboneleri yararlanıyor. Telefonlardan, arayan numaranın alıcıda görünmesini engellemek mümkün. Yönetmeliğe göre bu olanak ücretsiz verilecek.
 • Abonelere 'kimliği belirsiz' aramaları, arama kaydı telefonlara düşmeden önce reddetme olanağı sağlanacak. Arayan hattın kimliğinin gizlendiği durumlarda işletmeci, abonenin isteğine bağlı ve ücretsiz olarak gelecek aramaların aboneye ulaşmasını engelleyecek.
 • Yargı kararı olmadan ve haberleşmeye taraf olanların tamamının izni olmaksızın, elektronik iletişim dinlenemeyecek, kaydedilemeyecek, saklanamayacak ve kayıtların dökümü verilmeyecek.
 • Aboneler, taleplerine uygun olarak ayrıntılı fatura alabilecek.
 • Abonelerin başvurusu karşısında kötü niyetli veya rahatsızlık verici aramaların takibi amacıyla, arayan abonenin kimliğini içeren bilgiler, bir yıl saklanacak ve yargı istediğinde verilecek. İşletmeci silinmiş ya da kaydedilmemiş gibi gerekçelerle arayanların dökümünü saklamaktan kaçınamayacak.
 • Kolluk güçleri, ambulans ve itfaiye hizmetleri dahil tüm acil
  aramalara ilişkin çağrılara cevap verme amacıyla, abonenin veya kullanıcının rızası olmasa bile, abonenin yer verisini ve kimliğini, kullanıcının ise yer verisini içeren bilgilere erişilebilecek.
 • Aboneler, yazılı ve elektronik abone rehberlerinin yayımlanma amacı hakkında rehbere kayıttan önce bilgilendirilecek.