Cep telefonları çocuk haklarının hizmetinde...

Cep telefonu, SHÇEK yurdunda bir dayağı daha ortaya çıkardı. Kocaeli'ndeki Gazanfer Bilge Çocuk Yuvası'nda çalışan bir bakıcı anne, 0-3 yaşları arasındaki çocukları terlikle dövdüğü anlaşılınca tutuklandı.

KOCAELİ/MALATYA - Cep telefonu, SHÇEK yurdunda bir dayağı daha ortaya çıkardı. Kocaeli'ndeki Gazanfer Bilge Çocuk Yuvası'nda çalışan bir bakıcı anne, 0-3 yaşları arasındaki çocukları terlikle dövdüğü anlaşılınca tutuklandı. Tutuklanan bakıcı anne S.S., Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Bakımı Bölümü'nden mezundu.
SHÇEK İl Müdürü Hamdi Kadıoğlu, olayın ihbar üzerine ortaya çıktığını belirterek, şunları söyledi: "Olay, bize gönderilen bir CD'nin incelenmesi üzerine ortaya çıktı. Hemen müfettiş istedik ve bakıcının görevine son verdik. Bakıcı anne daha sonra tutuklandı" dedi.
Öte yandan çocuk yuvalarıyla ilgili en büyük skandallardan birinin davası bitmese de 'çocukların villaları' bitti. 2005 yılında Malatya Çocuk Yuvası'nda yaşanan skandalın ardından Malatyalı İşadamları Derneği'nin (MİAD) söz verdiği 16 villa SHÇEK'e teslim edildi. 'Sevgi Evi' adı verilen villalarda 7-12 yaş grubu çocuklar kalacak. Star TV'deki 'Deşifre' programıyla ortaya çıkan skandalın davasıysa sürüyor.
Annelere 136 yıl hapis
'Çocuklara eziyet etmek' suçlamasıyla Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan 12 bakıcı anne ve yuva çalışanı için 3-8 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Ancak, suçun 17 çocuğa karşı ayrı ayrı işlenmiş olması nedeniyle her bakıcı anne için 136 yıl hapis cezası talep ediliyor. (aa, dha)