Cep telefonu alkolden daha tehlikeli

Cep telefonu alkolden daha tehlikeli
Cep telefonu alkolden daha tehlikeli

Kayseri'de düzenlenen Karayolu Trafik Güvenliği Haftası etkinliğine çok sayıda davetli katıldı.

Kayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, cep telefonuyla araba sürmenin alkollü sürüşten daha tehlikeli olduğunu söyledi
RECEP İSTEKKayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, direksiyon başında cep telefonuyla konuşmanın alkollü olarak araç kullanmaktan daha tehlikeli olduğunu belirterek, sürücüleri uyardı. Özdemir, “Cep telefonlarının refleksleri etkileyerek, alkollü araç kullanmaktan daha tehlikeli olduğunu bilmeliyiz” dedi.
‘Karayolu Trafik Güvenliği Haftası' kapsamında Özel İdare Salonu’nda etkinlik düzenlendi. Protokol mensupları, öğrenci ve çok sayıda kişinin katıldığı etkinlikte konuşan Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, son dönemlerde direksiyon başında cep telefonuyla konuşuluyor. Cep telefonlarının refleksleri etkileyerek, alkollü araç kullanmaktan daha tehlikeli olduğunun bilinmesi gerektiğini söyledi. Özdemir, “Aparatıyla da olsa araç kullanırken cep telefonuyla konuşmayın. Görüşmeniz önemliyse, aracınızı kenara çekip, durduktan sonra konuşun. Emniyet kemerinizi takın. Emniyet kemerinin kazalarda ölümleri ve yaralanmaları azalttığını biliyoruz. Emniyet kemeri takmayı alışkanlık haline getirin. Araca bindiğinizde önce kemerini takın. Emniyet kemeri, yolcular için de önemli” dedi. Özdemir, geçen yıl Türkiye genelinde 449 bin 941 kazanın olduğunu bu kazalarda 4 bin 228 kişinin öldüğünü hatırlattı. Kazalarda yaklaşık 1 milyar 112 milyon TL'lik zarar olduğunu vurgulayan Özdemir, kazaların azaltılması için herkesi görev düştüğünü kaydetti.
Kayseri Jandarma Alay Komutan vekili Jandarma Kurmay Albay Murat Arslan da Türkiye’de kazalarda ölüm oranının gelişmiş ülkelere oranla daha yüksek olduğunu söyledi. Kurmay Albay Murat Arslan, şöyle dedi:
“Yapılan araştırmalarda, İngiltere 1 milyon kilometre yol kateden 1 araç, 7 veya 8 kişinin ölümüne yol açmaktadır. Türkiye'de aynı yolu kateden araç en az 73 kişinin ölümüne neden oluyor. Bu da Türkiye’de kazalarda ölüm oranı yaklaşık 10 daha fazla demektir. Kazaları ancak eğitim oranını yükselterek azaltabiliriz.”
Etkinlik sonunda katılanlara Jandarma ve polis tarafından şapka, anahtarlık gibi çeşitli promosyon eşyaları dağıtıldı.(dha)