Cep telefonunda reklam eziyeti bitiyor

Cep telefonlarında tanıtım ve reklam amaçlı toplu kısa mesajlar (SMS), operatöre yazılı olarak başvurulduğunda önlenebilecek. Gizli numaralarla aranmasından rahatsız olan cep telefonu aboneleri de yılbaşından itibaren telefonlarını gizli aramalara kapattırabilecekler.

ANKARA - Cep telefonlarında tanıtım ve reklam amaçlı toplu kısa mesajlar (SMS), operatöre yazılı olarak başvurulduğunda önlenebilecek. Gizli numaralarla aranmasından rahatsız olan cep telefonu aboneleri de yılbaşından itibaren telefonlarını gizli aramalara kapattırabilecekler.

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda önceki gün akşam saatlerinde başlayan Ulaştırma Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri gece geç saatlerde sona erdi. Bakan Yıldırım, 2 saat 15 dakika süren sunumunda Bakanlığının haberleşme, demiryolu, karayolu, denizyolu ve havayolu ulaşımı sektörlerindeki çalışmaları hakkında sinevizyon eşliğinde kapsamlı bilgi verdi.

CHP'li Akif Hamzaçebi cep telefonlarından gelen yoğun tanıtım ve reklam mesajlarından, Mevlut Aslanoğlu da gizli numaralarla yapılan aramalardan yakındı. Hamzaçebi, yıllar önce bir ütü alırken boş bulunup cep telefonunu verdiğini, o tarihten itibaren bu şirketin tüm kampanyalarının cep telefonuna gelmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Telekomünikasyon Kurumu 2. Başkanı Galip Zerey, vatandaşlardan da tanıtım ve pazarlama amaçlı mesajlarla ilgili yoğun şikayet aldıklarını söyledi. Zerey'in verdiği bilgiye göre, bu tür mesajları almamak için ilk kez hat alanların, abone formunda ilgili kutucuğu doldurarak toplu mesaj gönderilmesini istemediğini işaretlemesi gerekiyor. Eski aboneler ise bağlı oldukları operatöre yazılı başvurarak, tanıtım ve reklam amaçlı toplu kısa mesajların cep telefonlarına gelmesini engelleyebilecekler.

Galip Zerey, gizli numarayla aranma konusunda da yoğun şikayetler aldıklarını vurgulayarak, bununla ilgili gerekli düzenlemeyi yaptıklarını, uygulamaya koymak için GSM operatörlerine belli bir zaman tanıdıklarını söyledi. Zaman vermelerinin nedeninin, bilgisayar altyapısında bazı yazılım ve donanım amaçlı düzenleme yapma zorunluluğundan kaynaklandığını belirten Zerey, "Bu süre 1 Ocak 2008’de doluyor. Mevcut operatörlerden bir kısmı, bu uygulamaya hazır olduklarını ilettiler. 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren, isteyen cep telefonu aboneleri, ilgili operatöre başvurmaları halinde, gizli numaradan aranmalarını engelleyebilecek" dedi. (Radikal)