Cep telefonunuz çalınırsa bu numarayı arayın

Cep telefonunuz çalınırsa bu numarayı arayın
Cep telefonunuz çalınırsa bu numarayı arayın
Cep telefonu gibi elektronik kimlik bilgilerini içeren cihazlarınız çalındığında ya da kaybolduğunda aramanız gereken numaralar değişti.

Başta Cep telefonu olmak üzere elektronik kimlik bilgisinin bulunduğu cihazları çalınan veya kaybolan vatandaşlara hizmet sunmak amacıyla kurulan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu telefon numaralarını değiştirdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 8 Temmuz 2013 tarihi itibariyle 0 312 294 94 94 telefon numarasıyla hizmet verilmeye başlandığını açıkladı.

BTK Bilgi ve İhbar Merkezi, elektronik kimlik bilgisini haiz cihazı çalınan, yağmalanan, kaybolan veya rızası dışında elinden çıkan kişilerin, cihazın elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesi için öncelikle BTK Bilgi ve İhbar Merkezine başvurmaları gerektiğini belirtti. 7 gün 24 saat kesintisiz çalıştığı için mesai saatleri dışında da aranarak hizmet alınabileceğini vurgulayan BTK Bilgi ve İhbar Merkezi, kayıp ve çalıntı ihbarlarının dışında, yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefon cihazlarının kayıt işlemleri ile telefon cihazlarının kapanması veya kapanacağına ilişkin yasal uyarı gönderilmesi gibi konularda bilgi almak için de Merkez’e başvuru yapılabileceğini açıkladı.

CEP TELEFONU ÇALINDIĞINDA, SADECE HATTI KAPATTIRMAK YETMİYOR
Telefonunu kaybeden veya çaldıran bazı vatandaşların sadece abone olduğu GSM operatörünü arayarak telefon hattını aramaya kapattırdığını belirten BTK Bilgi ve İhbar Merkezi, sadece cep telefonu hattının aramaya kapatılmasının yeterli olmadığını, böyle bir durumda cep telefonunu çalan veya bulan kişinin başka bir sim kart takarak telefonu kullanabileceğini ifade etti. Bulunan telefonların sahiplerine iade edilebilmesi için de emniyet birimlerince Bilgi İhbar Merkezine yapılan ihbar kayıtlarında bildirilen kimlik bilgilerinin esas alındığını vurgulayan BTK Bilgi ve İhbar Merkezi, kişinin cep telefonu hattıyla birlikte mutlaka telefon cihazının da Bilgi ve İhbar Merkezi aranarak kullanıma kapattırılması gerektiği uyarısında bulundu. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/114106811410681

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Neden bu denetim? - yusufdemir55

  Kısacası olay şu: telefonunuz çalındığında yada kaybolduğunda, sadece hattı kapatmanız yeterli değil. O telefondan yapılacak görüşmelerle ilgili yasal sorumluluğunuz devam ettiğinden, telefon cihazınızıda kapattırmanız gerekir. Peki neden böyle? Avrupa'da hemen hemen gezmediğim ülke kalmadı. Hiç bir Avrupa ülkesinde kredili (kontörlü) telefon hattı alınırken kimlik bilgileri istenmez. Kim olursan ol, hattın parasını verirsin, aldığında zate hat açıktır, telefonuna takıp konuşmaya başlarsın. Türkiye'de ise, nüfus cüzdanı fotokopin, adresin herşeyin alınır, hatta annenizin kızlık soyadınıda sorarlar, hattın üç - beş saat sonra açılır.Yani denetim altındasın sürekli. Bu denetimin sebebi nedir? Önce onun sorgulanması gerekir. Halkı böyle denetim altında tutanlar, telefonları dinleyip, görüşmelerini kaydedenler, telefon cihazımızı çalanlardan çok daha zararlı ve tehlikelidir.