'Cep to cep' propaganda yasak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 28 Mart'taki yerel seçimlere ilişkin yasakları dün iki bölüm halinde karara bağladı. 3 Kasım seçimlerinde yoğun olarak Genç Parti tarafından kullanılan cep telefonuyla propaganda yasaklar arasında.

ANKARA - Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 28 Mart'taki yerel seçimlere ilişkin yasakları dün iki bölüm halinde karara bağladı. 3 Kasım seçimlerinde yoğun olarak Genç Parti tarafından kullanılan cep telefonuyla propaganda yasaklar arasında. AB'ye uyum yasaları Seçimler ve Siyasi Partiler Yasası'na henüz yansıtılmadığı için birçok mevzuattan ayıklanan 'Kürtçe propaganda' yasağı da korundu. YSK'nın aldığı karara göre

  • 18 Mart'a kadar hiçbir parti ya da bağımsız aday cep telefonlarıyla seçim propagandası yapamayacak. Yapılırsa ilgili imtiyaz şirketleri sorumlu tutulacak.
  • Radyo, TV'deki yayınlarla diğer seçim propagandalarında Türkçeden başka dil ve yazı kullanılmayacak.
  • El ilanları ve her türlü matbuatın üzerinde, Türk Bayrağı, dini ibareler olmayacak.
  • Hoparlörle propaganda 'halkın huzur ve rahatını bozmamak' şartıyla serbest. Ancak adaylar eşantiyon dağıtamayacak, bildiri dağıtımında çocuklar görev alamayacak.
  • Seçim propagandasının başlangıcı sayılan 18 Mart'tan oy verme gününü izleyen güne kadar ise, kamu imkânları bir parti lehine kullanılamayacak, başbakan ve milletvekilleri-nin gezilerinde makam otomobilleri kullanamayacak ve karşılama-uğurlama törenleri yapılamayacak.