'Cep'çiler çok üzülecek

AKP'li Orhan Seyfi Terzibaşıoğlu tarafından hazırlanan yasa teklifi kabul edilirse cep telefonunu çaldıranlar oluşturulacak bir çağrı merkezine ihbarda bulunacak. GSM operatörleri de çalınan telefonları çalışmaz hale getirecek. Böylece hırsızlar boşuna 'mesai' yapmış olacak..
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Kent yaşamını terörize eden kapkaççılara karşı teknolojik savaş açılıyor. AKP'li Orhan Seyfi Terzibaşıoğlu'nun hazırladığı yasa teklifi uyarınca, Telsiz Kanunu'nda değişiklik yapılacak. Terzibaşıoğlu'nun verdiği bilgiye göre, teklif yasalaştığında çalıntı cep telefonları için şu önlemler alınabilecek:
Cep telefonları için bir tür şase numarasını oluşturan IMEI numaraları, Telekomünikasyon Kurumu'nda (TK) oluşturulacak bilgi merkezinde kayda geçirilecek. Cep telefonu çalınan kişiler, derhal bu merkezi ararsa, çağrıyı alan merkez, GSM operatörlerini uyararak cihazın görüşmelere kapatılmasını isteyecek.
TK tarafından kayda alınarak IMEI numarası merkezdeki veri tabanına girmeyen hiçbir cihaz, GSM operatörlerince görüşmeye açılamayacak. Bu sayede Türkiye'ye yasadışı yollarla giren cep telefonları da susacak.
Özellikle Güneydoğu'da yaygın telefon klonlaması (şifresi kırılan sim kartın çok sayıda karta kopyalanarak ücretsiz görüşme yapılması) merkezi veri tabanı sayesinde engellenecek. Bir telefon numarasının birden fazla cihazda kullanıldığı saptanırsa, kullanıcıya SMS gönderilerek, telefon görüşmeye kapatılacak.
'İkinci el satışı' sürecek
Kapkaçın yüzde 80'inin cep telefonu için yapıldığını belirten Terzibaşıoğlu, şöyle konuştu:
"GSM operatörleri, hangi sim kartın hangi numaralı cihazla kullanıldığını şu anda da zaten görebiliyor. Yeni uygulamayla, hangilerinin çalıntı olduğunu saptayabilecekleri için, çalıntı, kayıp ya da kaçak cihazı kolaylıkla devre dışı bırakabilecekler. Artık cep telefonu çalmanın da anlamı kalmayacak. Teklif yasalaşırsa ikinci el cep telefonu satışı yasaklanmayacak. Ama sadece TK veri tabanına kayıtlı telefonlar alınıp satılacak. Türkiye'de halen 12 milyon dolayında kaçak cep telefonu bulunuyor. Bunlardan dolayı devlet 2.5 milyar dolarlık vergi kaybediyor. TK ve Adalet Bakanlığı, Avea, Turkcell ve Telsim'in katılımıyla yasa teklifinin teknik yönleri tamamlandı. Yasa değişikliği teklifinin kısa süre içinde de yasalaşmasını bekliyorum."


    http://www.radikal.com.tr/7400337400330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.