'Cep'te suçluya gri liste dönemi

Türkiye'deki 500 bini çalıntı, 12 milyon kayıt dışı cep telefonu kayda geçirilecek. Suçluların kullandığı çalıntı telefonlar için 'gri liste' yapılacak. Ülkede 31 milyon telefon bulunuyor.

ANKARA - Türkiye'de bulunan 500 bini çalıntı toplam 12 milyon kayıt dışı cep telefonunu kayıt altına alma çalışmaları sürüyor. Buna göre çalıntı telefonlar için 'gri liste' oluşturulacak. Çalıntı cep telefonları, eğer hâkim kararı varsa Türk Telekomünikasyon Kurumu tarafından görüşmelere açık tutulacak. Böylece suçlular takip edilebilecek.
Adalet Komisyonu'nda AKP'li Seyfi Terzibaşıoğlu'nun çalıntı cep telefonlarının izlemeye alınmasını öngören yasa teklifi ele alındı.
'Durum acil'
Alt komisyona havale edilen teklifin görüşmelerinde Terzibaşıoğlu durumun aciliyetini hatırlattı ve "Her saniye, ikinci el cep telefonu çalınıyor, satılıyor. Cep telefonları, hırsızlık, gasp ve saldırıların en önemli nedeni" dedi. Ankara Adliyesi'ne gelen suç dosyalarının üçte birinin cep telefonlarıyla ilgili olduğunu kaydeden Terzibaşıoğlu, şöyle konuştu: "Hayatımızın bir parçası olan cep telefonlarıyla ilgili herhangi bir düzenleme yok. Bazı işletmeler 'kırma operasyonu'yla hırsızlık malı cep telefonlarının IMEI numaralarını değiştirip, piyasaya sürüyor.."
Terzibaşıoğlu cep telefonlarının, terör olaylarında uzaktan kumanda ve tetik mekanizması olarak kullanılmaya başlandığına dikkati çekti.
Türk Telekomünikasyon Kurumu Teknik Düzenleme ve Standardizasyon Daire Başkanı Mehmet Altuner de, Türkiye'de kayıtlı 31 milyon cep telefonundan 12 milyonunun kayıt dışı, 500 bininin ise çalıntı olduğunu belirtti. Avustralya ve İngiltere'de çalıntı ceple ilgili yasal düzenleme olduğunu belirten Altuner, kanun teklifiyle Türkiye'de çalıntı telefonların yanı sıra kayıt dışı ve kaçak telefonlara da düzenleme getirilmek istendiğini, bu uygulamanın ise dünyada ilk olacağını belirtti.
AKP'li Hakkı Köylü ise çalıntı ceplerin dinleme yoluyla suçluların takibinde de kullanıldığını anımsatarak, çalıntı telefonların haberleşmeye kapatılması durumunda, suçluları yakalama açısından zaafiyet olacağı görüşünü savundu. Bunun üzerine Türk Telekomünikasyon Kurumu Teknik Düzenleme ve Standardizasyon Daire Başkanı Altuner, çalıntı telefonlar için 'gri', diğerleri için 'beyaz liste' oluşturulacağını, hâkimlerin talebi halinde bu 'gri listedeki' telefonların da açık tutulabileceğini açıkladı.


    http://www.radikal.com.tr/7471257471250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.