Cerattepe için gelenlerin Artvin'e girişlerine izin verilmedi

Cerattepe için gelenlerin Artvin'e girişlerine izin verilmedi
Cerattepe için gelenlerin Artvin'e girişlerine izin verilmedi
Artvin Cerattepe'deki madencilik faaliyetlerine karşı tepki eylemleri için Türkiye'nin dört yanından Artvin'e gelen grupların kente girişine ise izin verilmedi. Polis ve jandarma, Hopa-Borçka karayolu Cankurtaran Mevkii'nde yolu ulaşıma kapattı. Bunun üzerine bir grup, polis ve asker barikatını aşarak otobüslerle geçmeye çalıştı. Polis kalabalığa biber gazı ve copla müdahale etti. Bu sırada yoğun tipi ve rüzgar nedeniyle maske takmayan çok sayıda polis de biber gazından etkilendi.

RADİKAL- Artvin Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine karşı tepki eylemleri için İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmit’in de aralarında olduğu çok sayıda ilden dün otobüslerle yola çıkan Artvinliler ve çevrecilerin, güzergah üzerindeki kentlerin giriş ve çıkışlarında durdurularak kimlik kontrolünden geçirildikleri ve bazı kişilerin gözaltına alındığı iddia edildi.  

Otobüslerle bu sabah Artvin’in Hopa ile Borçka İlçesi arasındaki Cankurtaran Mevkii’ne ulaşan yaklaşık 1000 kişilik konvoyun önü çok sayıda polis ve askeri birlik tarafından kesildi.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın da aralarında bulunduğu kalabalığın Artvin’e girişine izin verilmedi.

GRUPLARA POLİS VE ASKER MÜDAHELE ETTİ
Maden protestosuna katılmak için bölgeye gelen ancak, Cankurtaran Mevkii’nde polis ve asker tarafından yol kesilerek geçmelerine izin verilmeyen grubun polislerle yaptığı görüşmeden sonuç çıkmadı. Bunun üzerine bir grup, polis ve asker barikatını aşarak otobüslerle geçmeye çalıştı. Bu sırada polis ve askerlerle çevreci gruplar arasında arbede çıktı.

Polis kalabalığa biber gazı ve copla müdahale etti. Bu sırada yoğun tipi ve rüzgar nedeniyle maske takmayan çok sayıda polis de biber gazından etkilendi. (Muhammet KAÇAR- Adem GÜNGÖR/ARTVİN - DHA)TAKSİM’DE HORONLU CERATTEPE PROTESTOSU

Artvin Cerattepe’de bakır madeni açılmasına karşı çıkan bir grup, Taksim Tünel’de horon teperek tepki gösterdi. Artvin'in Kafkasör Yaylası'ndaki maden çalışmalarını protesto eden bir grup Taksim Tünel’de bir araya geldi. Ellerinde döviz ve pankartlar taşıyan grup, bir süre slogan atıp ıslık çaldı. Tepkilerini horon teperek gösteren grup, burada basın açıklaması yaptı. Polisin çevrede geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde grup, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.