@idrisemen

Cerattepe'de ÇED öfkesi

Cerattepe'de ÇED öfkesi
Cerattepe'de ÇED öfkesi
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Artvin Cerattepe ve Genya bölgelerindeki faaliyeti mahkeme tarafından durdurulan Özaltın firması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak ÇED olumlu raporunu aldı. Böylece Cerattepe ve Genya bölgesinde ‘ilk kez’ bir maden firması, maden ön arama ruhsatı için ‘ÇED olumlu’ kararı almış oldu. 20 yıldan beri bölgede altın madenlerine karşı çıkan bölge halkı karara tepkili.

31 hektar, 4 bin hektara çıkacak

Yeşil Artvin Derneği Başkan Yardımcısı Bedrettin Kalın, ÇED olumlu raporunun başta savma olduğunu ve iptali için Rize İdare Mahkemesi’ne başvurduklarını söyledi. Kalın “Raporda 31 hektarlık alanda maden (varlığı) arama faaliyeti yapılacağı ve sadece 52 bin ağacın kesileceği yazılı. Oysa firmanın ruhsat alanının toplamı 4 bin 6 hektar. Bu, madende 52 bin değil, milyonlarca ağacın kesileceğini gösteriyor. Ayrıca 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı değiştirilmeden firmaya ÇED olumlu raporu verildi. Bölgenin yüzde 80 eğime sahip olduğunu, maden faaliyeti sonrasında heyelanın kaçınılmaz olduğunu raporlarla kanıtladık. Telafisi mümkün olmayan sonuçların yaşanmaması için hem ÇED olumlu raporu hem de maden arama ruhsatı bir an önce iptal edilmeli.’’
Rapora göre firma, 12 yıllık ruhsat süresince toplam 6 milyon metreküp maden rezervi çıkaracak. Yerine 4 milyon 500 bin metreküp taş dolgu yapılacak.