'Ceren hâlâ gülümsüyordu'

Isparta seferini yaparken düşen uçakta hayatlarını kaybeden anneanne Ayşe Şentürk, anne Melike Ceylan ve henüz 1.5 aylık küçük Ceren, dün Isparta'nın Sütçüler ilçesinde toprağa verildi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ISPARTA / İstanbul - Isparta seferini yaparken düşen uçakta hayatlarını kaybeden anneanne Ayşe Şentürk, anne Melike Ceylan ve henüz 1.5 aylık küçük Ceren, dün Isparta'nın Sütçüler ilçesinde toprağa verildi.
57 kişinin hayatını kaybettiği kaza Isparta'nın Sütlüce ilçesini yasa boğdu. Melike Ceylan ve 1.5 aylık kızı Ceren aynı, anneanne Ayşe Şentürk ise ayrı bir tabutla Sütlüce'ye getirildi. Törende uygun tabut bulunmadığı için Ceren sadece kefene sarıldı.
Ceren'in dayısı Mehmet Şentürk, "İstanbul'da havaalanında ben uğurladım onları. Ceren sürekli gülümsüyordu. Masmavi kocaman gözleri vardı. Cesetler yıkanırken ben de vardım. Ceren'in sadece alnında küçük bir iz vardı. İnanılmaz ama hâlâ gülümsüyordu" dedi. 14 yıllık çocuk özleminin ardından tedaviyle hamile kalan Melike Ceylan doğumun sorunsuz geçmesi için İstanbul'daki annesinin yanına gitmiş, Ceren 1.5 aylık olur olmaz anne-kız ve anneanne birlikte Sütlüce'de görev yapan polis memuru Bülent Ceylan'ın yanına gelmek üzere yola koyulmuştu. Melike Ceylan'ın babası Hüseyin Şentürk "Ben bu kazanın sorumlularının bulunmasını istiyorum. Ne diyeyim daha... Ailem bitti" derken Ayşe Şentürk'ün babası Ahmet Kızıltaş "Sırada ben ve eşim Kamile varken, Allah kızımın, torunumun ve torunumun kızının acısının yaşattı. Bu olaydan sonra tamamen yıkıldım" diyerek ağladı. Ceren, annesi ve anneannesi, yan yana açılan üç mezara defnedildi.
Uçağa neredeyse zorla bindi
Yedi personel ve 50 yolcuya mezar olan uçakta ölen Saadettin Baysal da memleketi Denizli'de toprağa verildi. Baysal'ın uçağa son dakikada, o da uçak rötar yaptığı için yetişebildiği, 50'nci yolcu olarak bindiği ortaya çıktı. Hac malzemeleri satan ve sık sık İstanbul'a gidip gelen 10 yıllık evli Saadettin Baysal'ın ağabeyi Faruk Baysal, "Antalya'da oturan arkadaşı uçağa binmek istememiş, 'Otobüsle gidelim' demiş, ancak kardeşim yorulduğunu söyleyerek uçağı tercih etmiş. Uçak da rötar yaptığı için son 10 dakikada yetişerek binmiş, uçağın son biletini kardeşim almış" dedi.