Çerkesler alanlara çıktı

Çerkesler alanlara çıktı
Çerkesler alanlara çıktı
İstanbul, New York, Berlin ve Ürdün'de bir araya gelen Çerkesler soykırımın tanınmasını istedi. Kış Olimpiyatları'nın Soçi'de yapılmasını protesto etti.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Çerkesler’in Kafkaslar’dan sürgünü ve uğradıkları mezalimin 149. yıldönümü nedeniyle Rusya Federasyonu Büyükelçiliği önünde toplanan 21 Mayıs Platformu üyeleri pankart açıp protesto gösterisinde bulundu. 2009’dan bu yana MAY21 şemsiyesi altında toplanan Çerkes örgütleri bu yıl da soykırımın simgesi olarak niteledikleri Soçi’de Kış Olimpiyatları’nın gerçekleştirilmesine karşı toplandı. Birleşik Kafkasya Derneği ( Türkiye ), Çerkes Kültür Enstitüsü ( ABD ), Çerkes Milliyetçi Hareketi (Ürdün), Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği Gençlik Komisyonu (EsKafGençKom), Hamburg Çerkes Derneği ( Almanya ), IKKD Genç (Türkiye), Jineps Gazetesi (Türkiye), Kafkasya Forumu (Türkiye), Kafkas Vakfı (Türkiye), Kuzey Kafkasya İçin Adalet Grubu (Ürdün), ULUKAF (Türkiye), Uluslararası Çerkes Konseyi (ABD) çağrısıyla gerçekleştirilen eylem Odakule’de başladı. 

Olimpiyat istemiyoruz 
Buradan Rus Konsolosluğu önüne gelen eylemciler ‘Katil Rusya Kafkasya’dan defol’, ‘Alanlarda birleş soykırımla yüzleş’, ‘Soykırım sizin direniş bizim’, ‘Soçi’de o limpiyat istemiyoruz’ sloganları attı.
Topluluk adına açıklama yapan Fehmi Aybulut, “Bu yıl öncekilere göre sesimiz daha gür. Ulusların yükseldiği bir çağda yok olmaya mahkûm edilen Çerkezya’da soykırımın en kanlı sahnelerinin yaşandığı Kbaada Vadisi’nde önümüzdeki yıl, soykırımın 150. yılında Soçi Kış Olimpiyat Oyunları gerçekleştirilecek. Olimpiyat komitesi, korumakla sorumlu olduğu olimpiyat değerlerini bir kez daha ayaklar altına alacak bir süreci başlatmış oldu” dedi. Göstericiler taşıdıkları Olimpiyat halkalarını Rusya Federasyon binasının duvarına bıraktı ve olaysız bir şekilde dağıldı. Açıklama eşzamanlı Berlin, New York ve Ürdün’de de gerçekleştirildi