Çerkesler alanlara çıktı

Çerkesler alanlara çıktı
Çerkesler alanlara çıktı
İstanbul, New York, Berlin ve Ürdün'de bir araya gelen Çerkesler soykırımın tanınmasını istedi. Kış Olimpiyatları'nın Soçi'de yapılmasını protesto etti.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Çerkesler’in Kafkaslar’dan sürgünü ve uğradıkları mezalimin 149. yıldönümü nedeniyle Rusya Federasyonu Büyükelçiliği önünde toplanan 21 Mayıs Platformu üyeleri pankart açıp protesto gösterisinde bulundu. 2009’dan bu yana MAY21 şemsiyesi altında toplanan Çerkes örgütleri bu yıl da soykırımın simgesi olarak niteledikleri Soçi’de Kış Olimpiyatları’nın gerçekleştirilmesine karşı toplandı. Birleşik Kafkasya Derneği ( Türkiye ), Çerkes Kültür Enstitüsü ( ABD ), Çerkes Milliyetçi Hareketi (Ürdün), Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği Gençlik Komisyonu (EsKafGençKom), Hamburg Çerkes Derneği ( Almanya ), IKKD Genç (Türkiye), Jineps Gazetesi (Türkiye), Kafkasya Forumu (Türkiye), Kafkas Vakfı (Türkiye), Kuzey Kafkasya İçin Adalet Grubu (Ürdün), ULUKAF (Türkiye), Uluslararası Çerkes Konseyi (ABD) çağrısıyla gerçekleştirilen eylem Odakule’de başladı. 

Olimpiyat istemiyoruz 
Buradan Rus Konsolosluğu önüne gelen eylemciler ‘Katil Rusya Kafkasya’dan defol’, ‘Alanlarda birleş soykırımla yüzleş’, ‘Soykırım sizin direniş bizim’, ‘Soçi’de o limpiyat istemiyoruz’ sloganları attı.
Topluluk adına açıklama yapan Fehmi Aybulut, “Bu yıl öncekilere göre sesimiz daha gür. Ulusların yükseldiği bir çağda yok olmaya mahkûm edilen Çerkezya’da soykırımın en kanlı sahnelerinin yaşandığı Kbaada Vadisi’nde önümüzdeki yıl, soykırımın 150. yılında Soçi Kış Olimpiyat Oyunları gerçekleştirilecek. Olimpiyat komitesi, korumakla sorumlu olduğu olimpiyat değerlerini bir kez daha ayaklar altına alacak bir süreci başlatmış oldu” dedi. Göstericiler taşıdıkları Olimpiyat halkalarını Rusya Federasyon binasının duvarına bıraktı ve olaysız bir şekilde dağıldı. Açıklama eşzamanlı Berlin, New York ve Ürdün’de de gerçekleştirildi


  http://www.radikal.com.tr/113403911340399

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  faşizm - düş-ün bulur-sun

  insanları katletmek için ırk,din,cinsiyet ve benzeri nedenler uyduran psikopatlara karşı, bütün dünyadaki halklar kendi aralarında hiçbir ayırım yapmadan birlikte mücadele etmeli. Zira bu faşist psikopatlar, bir gün ona yarın sana saldırır. Kendi ırkından, kendi dininden, kendi cinsiyetinden, kendi milletinden insanlara bile işkence ve katliam yapabilir. Bu nedenle faşistlerle mücadele bütün insanlığın ortak mücadelesidir. Bütün ülkelerin iyi insanları, her ülkede bulunan kötü insanlara karşı birleşin. üç-beş çakal sürüsüne yem olmayın.

  ACILARI ACILARLA YARIŞRIRMAYALI... - 19981999

  Esas olan insanlığa nasıl baktığımızda , ne Ermeni Halkına yapılan unutulmamalı ne Çerkez'lere ,Boşnaklara . ''Benim Acım seninkinden Ulu'' ya da '' Eee ne olmuş sizde bizi öldürdünüz'' demek. İnsanlığımızı unutmakla eş değer. Bütün acıları bizim acılarım olarak algılar ve hissedersek, o zaman bütün acıları anlarız ve paylaşırız. Ve acılar paylaştıkça hafifler sıkılan eller açılır. Boşnakların acısı Ermeninin acısından daha az değersiz değil..

  Yanınızdayım - ilbeg

  Çerkezlerin haklı taleplerinde yanlarındayım. Kafkaslar'da Çerkezler de dahil 2 milyon, Balkanlarda 1 Milyon kadar Müslümanın ve Türk halklarının uğradığı zulüm ve sürgününün acılarını bugün hala yüreklerinde hissedenlerin taleplerine çözüm bulunmalıdır.

  Kıyılan Müslüman Olunca - ibretnüma

  Kimse sesini çıkarmaz, devlete vurma fırsatı yaratmayınca kimse zulümle ilgilenmez, vatan düşmanlığına pay çıkmadıkça farklı milletlerin yaladığı acılar görmezden gelinir, solculuğa fırsat verilmeyince böyle eylemlerde arkalarını dönerler.

  Okuma Orani Dusuk - ekremc123

  NIHAYET adli yorumcuya; yorum yapmadan once haberi de okusaymissin fena olmazdi hani...

  CERKEZIM - 14Bernard

  Boyle bir soykirimin emsali yok,asil Cerkez halki sustumu,susmak zorunda mi kaldi?Amma kanli gozyasini icine akitti.Kuslar yuvalarini Karadeniz de curuyen Cerkez kadinlarin uzun saclarindan ve Asil cerkez erkeklerinin sakallarindan yapti.Karadenizde yillarca atalarimin kafataslari dolasti.Nerede nenem,dedem.Ata vatanimdan bir avuc topragi rahmetli babamin kabrine kaymak hakkimi hicolmassa isteyeyim.Biz boynumuzu bukmedik sadece gonderildigimiz ulkelere problem olmadik.Kanli gozyasimizi icimize akittik,bebelere ninni diye agitlar yaktik.Hangi soykirim Cerkez soykiriminin ustune cikabilir.Lisanlar yok oldu.Servetleri artik utaniyorum yazmaya.Herbirimiz biryerlerdeyiz.ATA VATANIMIZ YOK.Anlayin Soykirimi da.Bazilari artik sussun.

  Cerkezler isyan ediyor oteki Osmanli diyor - HDI

  sanki Osmanli kafkasyada dogdu. Nihayetinde Osmanli da Cerkez ulkesinde kafkaslarda Isgalci olarak girdi. din yayildi diye isler berkemal mi oluor. bakin Kurdlere. Neredeyse Osmanli yi mazlum yapacak bir yorumcu. ekende yok bicende yok yiyende ortak osmanli (bir turkmen atasozu). millet ne kadar merakli mazlum rolu oynamaya. cerkezleri destekliyorum, soci de olimpiyat istemiyoruz. Ubih dili yok oldu oteki cerkez dilleri yok olmasin. bortu bocege (biodiversity) gosterilen ilgi alaka harcanan enerji insan turunun zenginlikleri olan dillerin , kulturlerin cesitligine de gosterilsin. varsa osmanli nin herkesin isine yarayacak, kimseye tacizat vermeyecek, herkesi zenginlestirecek, baskalarinin hakkini gasp etmeyen verasti ona da eyvallah. velakin satmaya kalkmayin bize osmanli mazlumlugu.