Çerkeslerden TRT'ye anadilde yayın başvurusu

Kafkas Dernekleri yöneticileri, TRT Genel Müdürü Demiröz'e yaptıkları kutlama ziyaretinde Çerkesçe yayın taleplerini yineledi.

RTÜK'ün hazırladığı 'Anadilde Yayın Yönetmeliği'nde yerel dil ve lehçelerde yapılacak yayınların özel ulusal kanalların yanı sıra TRT'nin de yapabileceğinin vurgulanması ve TRT ile görüşmelerin
başlaması üzerine Çerkesler de TRT'ye başvurarak yayın hakkı istedi.
Kafkas Dernekleri Başkanı Muhittin Ünal, Yücel Yener'in genel müdürlüğü deneminde, anadilde yayın için TRT'ye yaptıkları başvuruyu, yeni Şenol Demiröz'e 'hayırlı olsun' ziyareti yaparak yeniden hatırlattıklarını söyledi.
Yener döneminde RTÜK'ün 'Yerel dil ve
lehçelerdeki yayınları TRT yapsın istemi' Danıştay'da TRT lehine sonuçlanmış ve kurum bu yayınlar için hiçbir önçalışma yapmamıştı.
TRT'den edinilen bilgiye göre, RTÜK'ün özellikle TRT'den yapmasını istediği yerel dil ve lehçelerde yayın için öncelikle kurumun yasasında değişiklik yapılması gerekiyor. TRT yetkilileri bu değişikliğe gidilmeden yerel dil ve lehçelerde yayın yapamayacaklarını belirtirken, yasada yapılacak değişiklikle kendilerine görev verilmesi halinde yayın çalışmalarına başlayabileceklerini söyledi.