'Çernobil'den 49 kat kirli!'

Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nin (EÜAŞ) Genel Müdürü Sefer Bütün, "Türkiye'nin elektriğinin yüzde 10'unu karşılayan Afşin Elbistan A Termik Santralı, baca gazı arıtması olmadığı için dört yıl içinde kapanabilir" dedi.

KAHRAMANMARAŞ - Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nin (EÜAŞ) Genel Müdürü Sefer Bütün, "Türkiye'nin elektriğinin yüzde 10'unu karşılayan Afşin Elbistan A Termik Santralı, baca gazı arıtması olmadığı için dört yıl içinde kapanabilir" dedi.
Tam 22 yıldır baca gazı arıtmasız çalışan santral, EÜAŞ'ın geçen yıl hazırlanan ancak tepki çekmemesi için açıklanmayan raporunda da toz emisyonu ve kükürdioksit açısından kirli santrallar arasındaydı.
EÜAŞ Genel Müdürü Bütün, "Baca gazı arıtması olmayan tek tesis Kahramanmaraş'taki Afşin Elbistan A da değil" dedi, "Çatalağzı, Seyitömer, Tunçbilek gibi bazı santralların da baca arıtma tesisi yok."
Çevre Bakanlığı'nın son yönetmeliğine göre tüm termik santrallar dört yıl içinde baca gazı arıtması yaptırmak zorunda. Bu süre sonunda, ölçümler yapılacak. Özel ya da devlete ait olsun, çevreye zarar veren tüm sanralların kapısına kilit vurulacak.
Peki Elbistanlıların bu kadar beklemeye vakti olacak mı? Elbistan Acil Kurtarma Derneği (ELKUD) Başkanı Poyraz Poyrazoğlu'nun iddiasına göre durum sanılandan vahim: "Santralın yarattığı radyoaktif kirlilik Çernobil'den 49 kat fazla. 10 yıldır kül tutucu filtreler çalışmıyor. Böylece her yıl 15 milyon ton atık bölgeye yağıyor, 500 bin insanca solunuyor, yağışlarla içme sularına karışıyor. Dünya normlarına göre 150 mg/metreküp olması gereken atmosferdeki kirlilik miktarı, 1500 mg/metreküplere çıkıyor. Hasta oranı beş katını geçiyor."