Çernobil'den Florya'ya

Florya Özürlüler Kampı, kuruluşundan bu yana ilk kez yabancı konukları ağırlıyor.
Haber: SUNA AKTAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Florya Özürlüler Kampı, kuruluşundan bu yana ilk kez yabancı konukları ağırlıyor. Çernobil faciasından etkilenen yaşları 12-20 arasında 40 Ukraynalı çocuk, 3 Temmuz'a kadar İstanbul'da
kampın tadını çıkaracak. Kamp müdürü Nalan Engin, "Bazısı radyasyondan daha bebekken etkilenmiş, bazısının ailesi ve yakınları radyasyona maruz kalmış" dedi. Engin, gelen konuklar için hazırlanan kamp programında ağırlığın İstanbul gezilerinde olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Bu çocuklar çok yetenekli. Kimi gitar, keman, piyano çalıyor, kimi çok güzel resim yapıyor. Bu çocukların kendine güveni çok fazla. Bizim için Ukrayna kültürünü tanıtacakları geceler hazırlıyorlar, biz de onlar için hazırlıyoruz."
Kamptaki çocuklar, yakınlarında deniz olduğu halde denize girememekten şikâyetçi. İlk kez geldiği Türkiye'de Türkçe pratik yapmanın keyfini yaşayan kamp tercümanı Oksana Onişçuk da, "Denize girmek mümkün değilmiş. Küçük çocuklar girmek istiyor, engelleyince de ağlıyorlar" dedi.
Mutlaka kapatılmalı
45 bungalovda ikişerli gruplar halinde kalan çocuklardan 15 yaşındaki Viktorya Kapsomun
İstanbul'da olmaktan çok mutlu. Çernobil patlamasının yaşandığı 1985'te doğduğunu anlatan Kapsomun, çok tehlikeli bulduğu nükleer santralların bir gün kapatılacağı umudunu taşıyor. 15 yaşındaki Vica Pop'un zihninde ise Çernobil'e dair, üzerinde
'girilmez' yazılı tabelalar, çarpılar konulmuş kapılar ve pencereler var hâlâ.


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    İstanbul