Cerrah bunu hep yapıyor

Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın göreve geldiği günden beri gafları bitmedi. Sözleri çok tartışıldı. ama o hep koltuğunu korudu.

İSTANBUL - Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın göreve geldiği günden beri gafları bitmedi. Sözleri çok tartışıldı. ama o hep koltuğunu korudu. Cerrah'ın sözlerinden bazıları şöyleydi:

  • Dink cinayetinden sonra kullandığı, "Cinayetin herhangi bir siyasi boyutu ve örgüt bağlantısı yok. Zanlı, milliyetçi duygularla cinayeti işlemiş. Arkadaşı Yasin Hayal'le de bu konuda görüşmede bulunmuş" sözü tepki çekince yeni bir açıklama yaptı. İkinci açıklamada, 'örgüt bağlantısı yok' ve 'milliyetçi duygular' sözleri çıkarıldı. Cerrah'ın henüz cinayetin ilk günlerindeki açıklamasına tepkiler büyük oldu.
  • Dink cinayeti zanlılarından Yasin Hayal hakkında istihbaratların Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nden, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildiği, ancak değerlendirilmediği ortaya çıkınca Cerrah'ın koltuğunu kaybedeceği konuşuldu. İstihbarat Şube Müdürü İlhan Güler, 'benim hatam' dedi. Cerrah kurtuldu.
  • 2006 yılındaki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde Vatan Caddesi'ndeki törende Lübnan'a asker gönderilmesini protesto eden dört üniversiteli linç edilmek istendi. Cerrah linç girişimi için "Güzel tepki" dedi.
  • 4 Nisan 2006'da fuhuşa yönelik 'Barbie' operasyonunda şüphelilerin deşifre edilmesi eleştirilince, "Polisimiz namuslu kişileri afişe etmez" dedi.
  • Savaş Ay'la yaptığı 28 Kasım 2005 tarihli söyleşide Cerrah'ın sözleri ibretlikti: "Eşim de kızlarım da iyi silah kullanır. İlkokuldan beri ateş etmeyi öğretirim çocuklarıma. Ateş etmek rahatlatır insanı. Patlayan tabanca sesi huzur bizim gibilere. Stresini alır."
  • Cerrah, 20 Kasım 2003'te yaşanan El Kaide'nin bombalı saldırılarından sonra gazetecileri suçlayarak, "Basın failleri deklare etti. Eğer sorumsuzluk olmasaydı, bu şehitlerimiz burada yatmıyordu, şehit vermeyecektik" dedi.