Cerrah katili bulamayınca falcıya mı gitti?

Hürriyet yazarı Yılmaz Özdil, Münevver Karabulut cinayeti için ünlü bir emniyet müdürünün İzmir'de medyumdan yardım istediğini kaleme aldı. Yazının ardından İstanbul Emniyeti'nden 'Cerrah medyuma gitmedi' açıklaması geldi. İzmir polisi ise medyumun ifadesini aldıHürriyet yazarı Yılmaz Özdil, Münevver Karabulut cinayetinin aydınlatılması için medyatik bir emniyet müdürünün İzmir’de yaşayan bir medyumdan yardım istediğini yazdı. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, son 7 yıldır İzmir’e gitmediğini belirterek, Özdil’i yalanladı. Öte yandan, yazıyı ihbar kabul eden İzmir Emniyet Müdürlüğü medyum Belgin Kostak’ın ifadesini aldı.

‘Medyatik müdür’
Hürriyet yazarı Özdil dünkü yazısında, “Gazeteciliğe başladığım şehirde pek meşhur bir medyum var şu sıralar... Vergi levhalı, fişli faturalı, resmi yani... Elini eline koyuyorsun, gözüne bakıyor, başlıyor anlatmaya... İstersen geçmişten, istersen bugünden, istersen gelecekten. Gelen gidenin haddi hesabı yok. En son kim geldi biliyor musunuz? Bir başka büyük şehrin, pek meşhur, pek medyatik Emniyet Müdürü! Peki, ne sordu? Başı kesilen ve katili bir türlü bulunamayan kızcağız var ya... Onun akıbetini! Medyumluk böyle bi şey işte... Bulaşıcı. Bakın, hangi emniyet müdürü olduğunu yazmadım ama, şak diye bildiniz kim olduğunu...” ifadelerine yer verdi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “İstanbul Emniyet Müdürlüğü, olayları pozitif bilim tekniklerinden yararlanmak suretiyle delilden sanığa giderek aydınlatmaktadır. Fal ve falcılara danışarak olay aydınlatılması asla söz konusu olamayacağı gibi, Emniyet Müdürümüz Cerrah da son 7 yıl içerisinde İzmir iline gitmemiştir” ifadesine yer verildi.
Açıklamada, ayrıca Öncel Öziçer’in 27 Mayıs 2009 tarihinde Yeni Asır gazetesinde yayımlanan köşe yazısında ileri sürdüğü Cerrah’ın İzmir’de bir falcıya gittiği haberi hakkında da yasal işlemler başlatılacağı belirtildi. Açıklamada, “Gerçekle bağdaşmayan, suçlayıcı iddialara yer verilmesinin objektif gazetecilik ilkeleriyle bağdaşmadığı” kaydedildi.

İhbar kabul edildi
Bu arada, Özdil’in yazısını ihbar kabul eden İzmir Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü, Kemeraltı’nda medyumluk yapan Belgin Kostak’ın ifadesini aldı. 677 Sayılı Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine ve Türbedarlıklar ile Bir Takım Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanuna muhalefet etmekle suçlanan Kostak, medyumluk iddialarını kabul etmedi. 2008 yılının ocak ayında da aynı suçtan hakkında işlem yapılan Kostak, ifadesi alındıktan sonra savcının talimatıyla serbest bırakıldı. (Milliyet)