Cerrah örtbas ediyor

Kaynaktan düzeltme
İstanbul Emniyet Müdürü Cerrah, Anadolu Ajansı'nın saat 11.58'de geçtiği habere göre, "Cinayetin siyasi boyutu ve örgüt ilişkisi yok. Zanlı, milliyetçi duygularla cinayeti işlemiş. Arkadaşı Yasin Hayal'le görüşmelerde bulunmuş" diyordu. Haber saat 13.55'te 'düzeltildi.'
Vali: Yetki savcıda
'Kaynağı' yani Cerrah tarafından düzeltilen haberdeki sözler şöyleydi:
"Cinayetin siyasi boyutu ve örgüt bağlantısı araştırılıyor. Zanlı, okuduğu haberlerden etkilenmiş." İstanbul Valisi Muammer Güler de habere müdahale etti: "Soruşturmayı zaten örgütlü suçlara bakan savcılar yürütüyor."

İSTANBUL - Kamuoyu ve basın AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından başlatılan soruşturmanın seyrini merakla takip ederken, İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'tan herkesi şaşırtan bir açıklama geldi. Anadolu Ajansı'nın (AA) saat 11.58'de servise koyduğu haberde Cerrah, şunları söylüyordu:
"Cinayetin herhangi bir siyasi boyutu ve örgüt bağlantısı yok. Zanlı, milliyetçi duygularla cinayeti işlemiş. Arkadaşı Yasin Hayal'le de bu konuda görüşmede bulunmuş."
Cerrah'ın bu ilginç açıklaması, AGOS gazetesini ziyaret eden yazar Yaşar Kemal'e soruldu. Kemal de şaşkınlık içindeydi: "Bir emniyet müdürü bunu söylüyorsa yandık, bittik. Türkiye yandı, bitti."
Cerrah'ın açıklaması televizyon ve gazetelerin internet sitelerinde de yayımlandı. Ancak saat 13.55'te AA yeni bir haber geçti. "'Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi' başlığı altında Celalettin Cerrah'ın açıklamasına ilişkin yayımlanan haber, kaynağından düzeltilmiştir" notuyla servise konulan haberde önemli düzeltmeler yapılmıştı. Yeni açıklamada 'örgüt bağlantısı yok' ve 'milliyetçi duygular' sözleri çıkarılmıştı. Cerrah'ın açıklaması şöyleydi: "Cinayetin siyasi boyutu ve örgüt bağlantısı araştırılıyor. Zanlı, okuduğu haberlerden etkilenmiş. Arkadaşı Yasin Hayal'le de bu konuda görüşmede bulunmuş."
İstanbul Valisi Muammer Güler de Celalettin Cerrah'ın "Örgüt bağlantısı yok" sözlerini düzeltme ihtiyacı hissetti: "Soruşturmayı zaten örgütlü suçlara bakan savcılar yürütüyor."
Gaf güncesi!
Cerrah'ın bu gafı ilk değil. Bundan önce de önemli olaylarda Cerrah'tan ilginç açıklamalar gelmişti.

  • İstanbul'da 20 Kasım 2003'te yaşanan bombalama olaylarından sonra, gazetecileri sorumsuz yayın yapmakla suçladı ve "Basın failleri deklare etti. Eğer sorumsuzluk olmasaydı, şu anda bu şehitlerimiz burada yatmıyordu, şehit vermeyecektik, 27 kişi ölmeyecekti" dedi.
  • 4 Nisan 2006'da fuhuşa yönelik 'Barbie' operasyonunda gözaltına alınanların deşifre edilmesi eleştirilince "Polisimiz namuslu kişileri afişe etmez" dedi. Kadınlar iddianameyde 'mağdur' olarak geçti.
  • 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde, Vatan Caddesi'nde düzenlenen törende Lübnan'a asker gönderilmesini protesto eden dört üniversiteli linç edilmek istendi. Cerrah linç girişimi için "Güzel tepki" diye konuştu.
  • Cerrah'ın Savaş Ay'la yaptığı 28 Kasım 2005 tarihli söyleşi de ibretlikti. Cerrah "Eşim de kızlarım da iyi silah kullanır. İlkokuldan beri ateş etmeyi öğretirim çocuklarıma. Ateş etmek rahatlatır insanı. Patlayan tabanca sesi huzur bizim gibilere. Stresini alır" diyordu.