Cerrah ve Güler ifadeye

Cerrah ve Güler ifadeye
Cerrah ve Güler ifadeye

Dink in arkadaşları her duruşma öncesi bir araya gelerek sorumluların yargılanmasını talep ediyordu.

Bahattin Hayal'in iddiaları üzerine iki savcı sorgulanacak. Muammer Güler, Celalettin Cerrah, Ramazan Akyürek de ifade verecek.
Haber: MUSTAFA GÖKKILIÇ - mustafa.gokkilic@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Hrant Dink cinayeti davasının sanıklarından Yasin Hayal’in babası Bahattin Hayal’in ifade değiştirmek istediği iddiası üzerine, Trabzon Adliyesi’nde görevli iki savcının ifadesinin alınacağı öğrenildi. Bahattin Hayal, cinayetten sonra Trabzon Emniyeti’nde bir polisin kendisini kutladığını, bunları ifadesinde anlatınca da iki savcı tarafından ifadesini değiştirmesi için tehdit edildiğini söylemişti. İhmalle suçlanan dönemin kamu görevlilerinin de ifadesi alınacak.
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti davasının tutuklu sanıklarından Yasin Hayal’in babası Bahattin Hayal, önceki günkü duruşmada konuşturulmadı. Ancak daha sonra Savcı Muammer Akkaş’a verdiği ifadeyle ilgili gazetecilere açıklamalar yapan baba Hayal, soruşturmaya yeni bir boyut kazandırdı. Baba Hayal’in ifadesi sayesinde iki savcı ile bir emniyetçinin ifadeye çağrılacağı ortaya çıktı. 

Müdürün övgüsü
Dink cinayeti soruşturmasını yürüten Savcı Akkaş’a önceki gün yarım saat ifade veren baba Hayal, Trabzon Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ifade verirken Şube Müdürü Yahya Öztürk’ün “Biz devlet ve milletimiz için çalışıyoruz. Yasin de devlete çalışanlardan biridir. Yasin çok yakın bir zamanda çıkacaktır. Yasin gibilere bu devletin ihtiyacı vardır” dediğini ileri sürdü.
Yahya Öztürk’ün söylediklerini, Trabzon’da Savcı Fatih Genç ’e de aktardığını belirten Hayal, “O da bana ‘Başın belaya girer, sen bunları nasıl ispatlayacaksın? Biri var mıydı yanında?’ dedi. Olmadığını söyledim. ‘Ben size bildiklerimi anlatıyorum siz bana başın belaya girer diyorsunuz’ dedim” diye konuştu. Bu olaydan 5 - 6 ay sonra Savcı Ali Can’ın kendisini çağırdığını anlatan baba Hayal, burada geçen konuşmayı ise şöyle özetledi:
Savcı: “Önceki ifadeni değiştirdin mi?
Baba Hayal: “Hayır.”
S: “Neden değiştirmiyorsun ben devletin savcısı değil miyim?”
BH: “Efendim devletin savcısı olduğunuz için geliyorum size.”
S: “İfadeyi yeniden imzalayacak mısın?”
BH: “İmzalayacağım.”
Baba Hayal, daha sonra savcının “Devletle mi oynuyorsun, başın belaya girer” dediğini de aktardı ve kendisinin de “Ben devletin karşısına geldim, neden korkayım?” dediğini ifade etti.
Bahattin Hayal’in bu konuşmaları ifadesinde belirtmesi üzerine Savcı Akkaş’ın da, Bahattin Hayal’in isimlerini verdiği Emniyet Müdürü Yahya Öztürk ile Savcılar Fatih Genç ve Ali Can’ı ifadeye çağıracağı öğrenildi. 

Soruşturmalar birleşti
Savcı Akkaş’ın devraldığı Hrant Dink cinayeti soruşturması ve cinayette ihmali olduğu iddia edilen kamu görevlilerine yönelik soruşturmaların birleştirildiği ve artık tek dosya numarası altında devam edeceği belirtildi. Akkaş’ın önümüzdeki günlerde, soruşturmada adı geçen kamu görevlilerini de ifadeye çağıracağı öğrenildi. Dink ailesi, cinayette ihmali oldukları gerekçesiyle kamu görevlileri hakkında soruşturma açılması için İstanbul Başsavcılığı’na başvurmuştu.

İhmalle suçlanan sorumlular
Dink ailesinin dilekçesinde, dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler, eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, Osmaniye Valisi olan dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, dönemin Trabzon Alay Komutanı Albay Ali Öz, dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Metin Yıldız’ın da aralarında olduğu 28 kamu görevlisi hakkında soruşturma talep edilmişti.