@ismailsaymaz

Cerrahpaşa Tıp'ta sendika krizi

Cerrahpaşa Tıp'ta sendika krizi
Cerrahpaşa Tıp'ta sendika krizi
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimliği'nin, Hak-İş'e bağlı Enerji İşçileri Sendikası'nın işçilerle buluşması için düzenlediği toplantının duyurusunu yapması DİSK'in tepkisine neden oldu. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, söz konusu sendikanın işçiler arasında yetkili olmadığını belirterek, "Yöneticiler, iktidara yakın Hak-İş için çalışıyor" dedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimliği, iktidara yakınlığıyla bilinen Hak- İş ’e bağlı Enerji İşçileri Sendikası’nın işçilerle buluşması için düzenlediği toplantının duyurusunu yaptı. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, bu sendikanın işçiler arasında yetkili olmadığını belirterek, “Fakat kurum müdürlerinin ve başhekimlerin Hak-İş’e bağlı sendikaları örgütlemek için taraf olduklarını görüyoruz. Cerrahpaşa da bunun son örneğidir” dedi. 

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Haluk Emir, dün 16 birimde çalışan Seven İnşaat Temizlik Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’ne bağlı taşeron işçiler için bir tebligat yayınladı.

Bu tebligatta, Hak-İş’e bağlı Enerji İşçileri Sendikası’nın 17 Haziran’da saat 15-16 arasında, 18 Haziran’da da saat 14-15 arasında 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapılacağı duyuruldu. Etkinliğin Prof. Dr. Cem’i Demiroğlu Oditoryumu’nda yapılacağı belirtilerek, konunun Seven firması personellerine duyurulması talep edil.

Yazının açığa çıkması üzerine DİSK’e bağlı Enerji-Sen de başhekimliğe başvurarak, toplantı talep etti. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, kurum müdürleri ve başhekimlerin, iktidara yakın olan Hak-İş’e bağlı sendikaları örgütlediğini savunarak, “Yasalara göre hiç kimse sendikaya üye olmaya veya sendikadan ayrılmaya zorlanamaz. Sendikal örgütlenme de işveren tarafından yapılamaz. Fakat biz çok açık biçimde, sağlık ve sosyal hizmetler alanında kurum müdürlerinin ve başhekimlerin Hak-İş’e bağlı sendikaları örgütlemek için taraf olduklarını görüyoruz. Cerrahpaşa da bunun son örneğidir” dedi.