@idrisemen

Cerrahpaşa ve Çapa'da dev dönüşüm

Cerrahpaşa ve Çapa'da dev dönüşüm
Cerrahpaşa ve Çapa'da dev dönüşüm
Cerrahpaşa ve Çapa'da üniversitenin dediği oldu. Şehir dışına taşınmaları önerilen 2 fakülte de yerinde kaldı. 1 milyar dolarlık projeyle yenilenecek fakülteler, laboratuvarları, kütüphaneleri, restoran ve kreşleriyle öğrenci ve hocalar için tam teşekküllü birer 'sağlık kampüsü' haline getirilecek. Helikopter pistli kampüsler tıbbi atıktan kendi elektiriğini üretecek.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Depreme dayanıklı olmadığı için ‘kentsel dönüşüm’ kapsamında yıkılıp yeniden yapılması planlanan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nin yeni halinin projeleri belli oldu. Toplam 1 milyar dolara mal olacak dönüşümün 5 yılda tamamlanması bekleniyor. Dev dönüşüm için son noktaya geldiklerini söyleyen İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet, yeni Cerrahpaşa ile İstanbul Çapa Tıp fakültelerinin sadece hastane olarak değil, öğrencilerin daha rahat eğitim görebileceği birer sağlık kampusü olacağını söyledi.
Küçükçekmece Gölü’ndeki araziler satılacak
Ortalama 2 bin yatak kapasiteli fakültelerin yenilenme maliyetlerini karşılanması için İstanbul Üniversitesi’ne ait Küçükçekmece Gölü çevresindeki arazilerinin değerlendirilmesi planlanıyor. Üniversite yönetimi yeni hastanenin maliyet masraflarını çıkartmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla görüşmeye başladı. Uzlaşma sağlandığı takdirde dönüşüm masrafı İstanbul Üniversitesinin arazilerinden elde edilen gelirle sağlanacak. Küçükçekmece Gölü ve çevresi son günlerde Kanalİstanbul projesinin buradan geçeceği yolundaki iddialarla konuşuluyor. İddialar, bölgede emlak piyasasının hareketlenmesine neden oluyor.

‘Kendi enerjisini üreten ilk tıp fakülteleri olacak’


1 yılda ortalama 1 milyon 60 bin ton tıbbi atığın ortaya çıktığı fakültelerin en büyük özelliği tıbbi atıklardan kendir enerjisini üretebilecek olması. Proje hayata geçirildiği takdirde fakültelerin enerji giderleri hariç üniversitenin her yıl tıbbi atıkların imhası için ödediği 849 bin lira ise üniversitenin kasasında kalacak.
Yıllık iki buçuk milyon kişiyi tedavi ederek İstanbul’daki hasta sayısının yüzde 12’sine hizmet veren fakültelerin binaları yıkılarak, yerine depreme dayanıklı modern binalar kurulacak. Binalar olası yangın riskine karşı köprü sistemiyle birbirine bağlanacak. Yerleşkesinde yaklaşık 3 bin araçlık birer otoparkın bulunacağı kampüslerde, Acil hastaların daha hızlı nakledilmesi için helikopter pisti ile hasta yakınları, öğrenci ve öğretim elemanlarının misafir olarak kalabileceği birer konukevi, restoran ve kreş yapılacak.

Laboratuvar sayısı artırılıyor


Yeni fakültelerin daha kaliteli eğitim vermesi için derslik sayısı ve laboratuvar sayısı da artıyor. Yeni Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakültesi projesi kapsamında 290 amfi, 105 laboratuvar, 168 poliklinik ile 46 adet ameliyathane yapılması planlanıyor. Ayrıca proje tamamlandığı takdirde Beyazıt’ta bulunan hemşirelik fakültesi ve sağlık bilimleri fakültesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi kampüsüne taşınacak.
Yeni tıp fakülteleri için bu güne kadar 7 farklı proje çizdiklerini, en son projeyi de başbakanın onayından geçtiğini söyleyen İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus yeni proje için “Bu projedeki amacımız sadece hastane yapmak değil, öğrencilerin daha rahat eğitim görebileceği, hocalarımızın daha rahat araştırma yapabileceği sağlık bilimleri kampusü kurmaktır. Proje kapsamında Cerrahpaşa ve İstanbul Çapa Tıp fakültelerinde kurulacak sosyal tesis ve spor alanları ve kütüphanelerle öğrencilerimize rahat bir eğitim ortamı sağlamayı hedefliyoruz. Projeyi bizzat başbakanın kendisi inceleyip onayladı. Başbakan projeyi çok beğendi” dedi.

‘14 tarihi bina restore edilecek’


Yeni proje ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki 6 tarihi bina ile İstanbul Çapa Tıp Fakültesi kampusündeki 8 tarihi binayı restore edeceklerini söyleyen İstanbul Üniversitesi Hastaneleri Genel Direktörü Yrd. Doç. Dr. Haluk Özsarı yeni proje hakkında şöyle değerlendirdi:
Türkiye ’nin en büyük tıp fakültelerinde yapacağımız dönüşümle minimum maliyetle işletilebilen, depreme dayanıklı birer eğitim ve sağlık merkezi kurmayı hedefliyoruz. Yeni proje kapsamında mevcut kapalı alan 477 bin 70 metrekareden 1 milyon 60 bin 210 metrekareye yükseliyor. Bu sayede kampüslerin mevcut kapalı alanı yüzde 222 oranında artıyor. Hastaların rahat etmesi için her türlü ayrıntıyı içinde barındıran bir proje hazırladık. Yapılması planlanan yeraltı otoparkları sayesinde kampüs içerisinde ambulans ve itfaiye dışında hiçbir araç bulunmayacak.’’

Başbakan şehir dışını önermiş, üniversite yönetimi ‘hastaneler yerinde kalsın’ demişti


Yenileme tartışmaları yıllardır gündemde olan İstanbul Çapa Tıp Fakültesi ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, 17 Ağustos depreminden sonra ciddi zararlar görmüştü. 2007 yılında üniversitenin fakülteleri yıkıp yeniden yapma isteğine karşılık Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise dönemin rektörü Mesut Parlak’a İstanbul olimpiyat stadı yanında 500 dönümlük bir araziyi önererek yeni hastanelerin şehir dışında kurulmasını istemişti.
Başbakanın bu teklifini değerlendiren üniversite yönetimi ise başbakanın teklifini geri çevirerek yerinde dönüşümde ısrar etmişti. İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet döneminde ise başbakanla yapılan görüşmeler sonucunda, başbakanın onayıyla Cerrahpaşa ve İstanbul Çapa Tıp Fakültesi yerinde yenileniyor.

477 bin 70 metrekare: Mevcut kapalı alan
1 milyon 60 bin 210 metrekare: Yeni projeyle erojeyle elde edilecek kapalı alan
Yüzde 222: Kapalı alan artışı.
290: Amfi sayısı
105: Laboratuvar sayısı
168: Poliklinik sayısı
46: Ameliyathane sayısı


  http://www.radikal.com.tr/114381311438136

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hayret - kaşınan adam

  AKP beni Veliefendi haberi ve Cerrahpaşa haberi ile bayağı bir şaşırttı. Açıkçası AKP den buraları yıkıp otel, AVM veya Rezidans yapmasını beklerdim.Gezi tokadı'nın AKP yi bayağı sarstığı anlaşılıyor. Açıklamadıkları kamuoyu anketlerinde oy oranlarının %40 ların bayağı altında olduğunu tahmin etmek zor değil. Ama şundan emin olsunlar ki Tayyip bey bu uslupla devam ederse, onların hiç bir çabası iktidarı kaybetmelerini önleyemez

  Yüzen bir Tıp Fakültemiz neden olmasın? - drhakanabi

  Gelişen dünya dengelerinde Türk Tıbbı'nı diğer kıtalara yaşıyabilecek ve Kızılay Bünyesi'nde kurulacak yüzen bir Tıp Fakültemiz neden olmasın? Eğer elimizde Körfez Depremi'nde olsaydı derhal oraya sevkedilebilirdi. Bu bakımdan uçak gemisinden önce tam teşekküllü ve en az 400 yataklı bir mobil yüzen Tıp Fakültesi'ne ihtiyacımız vardır, öğrenci temini de GATA üzerinden yapılıp, yatılı öğrenciler ve tecrübeli hekimlerden oluşan bu fakültede öğretim üyeleri de telekonferansla eğitime katkıda bulunabilirler.Myanmar-Somali vb coğrafyalarda eğitim ve hizmet verecek bu gemide yetişen genç hekimler ülkemizde az görülen hastalıklar konusunda da yetişmiş olacaklardır, ayrıca bu yüzen ekiplerin öncelikli alanlarından biriside (NBC) vakalarına hızlı müdahale edilebilecek şekilde yetiştirilmiş olmalarıdır bu bakımdan en az 5 adette personel taşıyıcı ve ambulans hizmetide verebilecek skorsky vb tarzda helikopterlere de ihtiyaç vardır. GATA adına okuyacak öğrenciler de öncelikle Deniz Kuvvetleri'nde istihdam edilecek şekilde planlanıp, artan deniz ticaret hacmimizde göz önüne alınarak özel sektör gemilerinde de ihtiyacı karşılanabilir. Unutmayalım demir tavında dövülür ve klasik tıp eğitimi yanı sıra bu tip kriz durumlarına göre de eğitilmiş hekimlerimize çok ama çok daha fazla ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Yine tehlikeli viral hastalıklarda bu gemiler sağlam bir karantina merkezi olarakta emin bir şekilde kullanılabilir...

  Daha önemli bir konu - ugur_timsah

  Tıp fakültesinin anti-demokrat dinazorları bayram etti. Ama kimse İ.Ü.'nin kaynaklarını hortumlayan, diğer bölümlere fazla birşey bırakmayan Tıp Fakültesi' nin ayrı bir üniversite yapılarak kendi bütçeleriyle dönmesini konuşamıyor. Ne güzel, kelle başı hesabıyla habire rektörü siz seçin sonra diğer bölümlerin kaynaklarını iç edin.

  Başbakan'ın bu konu ile alakası ne? - İtaatsiz

  Başbakan yer öneriyor, başbakan onaylıyor. Yeni Merkez Parkı için de başbakanın onayını almış İstanbul Belediye Başkanı. Ne zamandan beri İstanbul Belediye Başkanı bu tür konularda Başbakan'a karşı sorumlu? Yasalarda böyle bir yetki devrine izin var mı? Başbakanın bir İstanbullu olarak fikrini alabilirsin, REcep'in de benim kadar - ne eksik ne fazla - fikir söyleme hakkı var. Ama onay almak? Recep Topbaş İstanbul'un imarını ilgilendiren konularda başbakanın onayını arayarak Anayasa suçu işlediğinin farkında mı?

  Harikalar, - ahom

  Yeni yapilacak bu fakulte binalari vs bu anlatima uygun olurlarsa tabi. Ancak, iki gundur Istanbul'da bazi yerlerin yenilenmesi park yapilmai gibi konular isleniyor. Sn. Istanbul Buyuksehir Belediyesi Baskani'da, Sn. Istanbul Universitesi Rektoru'de cikip 'projemizi Sn Basbakan begendi, onayladi' diyorlar. O zaman sormak isterim Sn Baskan ve Sn Rektor, sizin goreviniz ve isiniz nedir? Her yaptiginizi Sn Basbakana soracaksiniz, sizin orada olma nedeniniz nedir?

  BU ÜLKE İÇİN ÇALIŞIYORSANIZ - pispor

  TOKİ ye bina yaptırmayın gökdelenler yapmayın büyük adalet sarayları büyük üniversite amfileri yapmayın tek katlı "laboratuvarlar" yapın tek katlı çok yapın çok çeşitli yapın ben çekirdekten bir elektrik ustasıyım emekli oldum ama bir üniversite elektrik bölümünü bitirmiş mühendisi pratikte sıfır olduğunu gördüğümde üzüldüm eline bir topraklı-piriz (yani çarpmaya karşı koruma)ver bağlantısını yapamıyor ben buna çok üzüldüm bu gün ki eğitiminiz eski köy enstitülerinden ve 1963 Elaziz sanat okulundan daha geride(çünkü onlar o gün o imkansızlıklar ile soba küreği ateş maşası yapıyordu)ya şimdi tıp dalında kaç cerrahi makine alet imalatı yapıyorsunuz lütfeen söylermisiniz yapılanda kopyacılıktır