@ismailsaymaz

'Cerrahpaşa'ya sansür

Karadenizli sanatçı Volkan Konak'ın 'Maranda' adlı son çalışmasında yer alan 'Herkesin Bir Derdi Var/Cerrahpaşa' adlı şarkı, 'İstanbul Üniversitesi
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nin adının...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Karadenizli sanatçı Volkan Konak'ın 'Maranda' adlı son çalışmasında yer alan 'Herkesin Bir Derdi Var/Cerrahpaşa' adlı şarkı,
'İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nin adının karalandığı ve hastane hakkında mesnetsiz iddialar ileri sürüldüğü' gerekçesiyle Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'nun (TRT) denetimine takıldı. Konak, denetime takılan 'Herkesin Bir Derdi Var /Cerrahpaşa' adlı bestenin, iki yıl önce akciğer kanseri yüzünden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşamını yitiren babası için yazıldığını söyledi.
Efulim'le çıkış yaptı
Müzik piyasasına 'Efulim' adlı bestesiyle giriş yapan ve Karadeniz'in özgün müziğini yaratan Konak, bir süre önce 'Maranda' adlı altıncı eserini çıkardı. Doğan Music Company'nin piyasaya sunduğu Maranda', 2003'ün aralık ayında TRT'ye gönderilerek denetime girdi. TRT Müzik İdaresi Başkanlığı'nın 7 Ocak'ta yaptığı değerlendirmede, Konak'ın çalışmasında yer alan 12 yapıttan üçü denetime takıldı.
TRT denetimine takılanlardan biri de, Konak'ın, geçirdiği akciğer kanseri yüzünden tedavi gördüğü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde iki yıl önce yaşamını yitiren babası Cevat Konak'a yazılan, 'Herkesin Bir Derdi Var/Cerrahpaşa' adlı besteydi.
Müziği anonim, sözleri ise Konak'ın ablası Nuran Bahçekapılı'ya ait olan şarkı, 'Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nin adının karalandığı' gerekçesiyle Yayın Denetim Dairesi'nin en-geline takıldı. Daire Başkanı Sağan Dolu, söz konusu bestede, 'bir devlet kurumu hakkında ispatlanması güç iddialar bulunduğunu' ileri sürdü.
Kasette İspanyolca söylenen 'Che' ile Trabzon yöresinin Rumca şarkılarından 'Ela Ela Leose' de TRT engelini geçemedi. TRT Çok Sesli Müzikler Müdürü Ümran Sönmezer, iki parçanın da 'yeminli mütercimden noterli tasdikli çevirisi bulunmadığı' için değerlendirme dışı kaldığını söyledi. Sönmezer, "Bu tür parçalarda Türkçe çeviri istiyoruz. Çeviriler elimize ulaşmadığı için parçaları değerlendirme dışı bıraktık. Çeviriler geldiği takdirde yeniden değenlendirmeye alırız" dedi.
'Ciddiye almıyorum'
Daha önce de çok beğenilen 'Efulim' adlı bestesinin, 'bilinen müzik tarzları' içerisinde yer almadığı' gerekçesiyle denetime takıldığını anımsatan sanatçı Volkan Konak, sansür kararını şöyle değerlendirdi:
"Benim hakkımda bu kararı vermek, onların boyunu aşar. Onlar beni denetleyemez. Bu yasaklar bana sökmez. Şarkılarımda ne müstehcenlik ne de idelolojik bir unsur var. Onları ciddiye almıyorum. Ben parçalarımı canlı yayınlarda okumaya devam edeceğim."
Sakıncalı çıkan şarkı
Ah gurbet zalim gurbet
Ağlatırsın adami
Gözümde yaş kalmadi
Biraksana yakami
* * *
Vay seni Cerrahpaşa
İçmem suyundan içmem
Bi dahaki seneye
Yolcu da gelup geçmem
* * *
Yaş akar gözüm sızlar
Ne kalur gerisine
Herkesun bir derdi var
Durur içerisinde
* * *
İnandık doktorlara
Öyle böyle dediler
Ayrılık defterini
Elimize verdiler
* * *
Doktorlar da ne bilir
Ciğerun acisini
Cerrahpaşa'ya koydum
Canumun yarisini
* * *
Yaş akar gözüm sızlar
Ne kalur gerisine
Herkesun bir derdi var
Durur içerisinde