Cerrah'tan 'Azad Ekinci öldü' haberine yalanlama

İstanbul Emniyet Müdürü, 15-20 Kasım saldırılarının planlayıcısının, intihar saldırısında öldüğüne dair somut bir delilin bulunmadığını söyledi.

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, El Kaide'nin Türkiye'deki oluşumunun elebaşı olarak 15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerinde gerçekleşen dört ayrı bombalı saldırıyı organize ettiği iddiasıyla aranan Azad Ekinci'nin Irak'taki intihar saldırısında öldüğüne ilişkin somut bir delilin bulunmadığını söyledi.
Cerrah, İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde basın mensuplarının, 'Azad Ekinci'nin Irak'ın batısındaki Haldiye kasabasında 14 Aralık 2003 tarihinde bir karakola düzenlenen ve 16'sı polis 18 kişinin ölümüyle sonuçlanan intihar saldırısını düzenlediği ve bu saldırıda öldüğüne ilişkin basında haberler çıktığını' anımsatması üzerine, söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Cerrah, "Ekinci'nin bu saldırıda öldüğüne ilişkin somut bir delil yok" dedi.
Bu arada, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli üst düzey bir yetkili, Azad Ekinci'nin 15 gün önce Suriye'den Irak'a geçen bir grupla birlikte hareket ettiğine dair Suriye istihbarat makamlarından kendilerine bilgi ulaştırıldığını söyledi. Ekinci'nin, Haldiye'deki intihar saldırısında öldüğüne ilişkin haberlerin Irak'taki iki gazetede yayımlandığını belirten aynı yetkili, bunun Azad Ekinci ve örgütün diğer üst düzey konumundaki kişilerin rahat hareket edebilmesini sağlamak amacıyla örgüt tarafından kasten yayılmaya çalışılmış olabileceğini kaydetti.
Irak'taki intihar saldırısına ilişkin uluslararası istihbarat kaynaklarıyla irtibat halinde olduklarını belirten yetkili, bu görüşmeler sonucu, söz konusu saldırıyı gerçekleştiren kişinin kimliğinin belirlenemediğinin öğrenildiğini kaydetti. Saldırıyı Azad Ekinci'nin düzenlenmiş olması halinde kesinlikle bilgilerinin olacağını ifade eden yetkili, Ekinci'nin uzun süredir ailesiyle telefon görüşmesi yapmadığını, yapması halinde yerinin tespit edilmesinin mümkün olacağını bildirdi.