Çeşme açıklarında mülteci botu battı: 6 kişi öldü

Çeşme açıklarında mülteci botu battı: 6 kişi öldü
Çeşme açıklarında mülteci botu battı: 6 kişi öldü
Çeşme açıklarında mültecileri taşıyan bot battı, 6 mültecinin cesedi bulunurken 5 kişi ise kurtarıldı.

İzmir'in Çeşme ilçesinde, Afganistan uyruklu kaçakları taşıyan lastik botun batması sonucu biri bebek, 6 çocuk öldü.Gece 02.30 sıralarında Boğazadası kuzeyinde lastik botun battığı ihbarı üzerine bölgeye hareket eden Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri ile TCSG Umut Gemisi, projektörlerle denizde insan aradı. Dalgıçların da katıldığı aramalarda sudan biri bebek, 6 çocuğun cesedi çıkarıldı.

Denizden gemiye alınan 12 yaşındaki Mehdi isimli bir çocuk donmaktan kurtarıldı. Can yelekleriyle hayatta kalmayı başaran göçmenlerin üzerine gemiye alındıktan sonra termal battaniye örtüldü.Sağlık ekipleri de göçmenleri kontrolden geçirdi.

 

Çeşme'de mülteci botu battı: 6 çocuk öldü

6 AYLIK BEBEĞE KALP MASAJI

TCSG Umut Gemisi personeli, denizden cesedi çıkarılan 6 aylık bebeği hayata döndürebilmek için kalp masajı yaptı, solunum maskesiyle oksijen verdi. Bebek, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.  Afganistan uyruklu 5 göçmen sağ kurtarılırken, kaybolan 2 kaçağı arama çalışmaları sürüyor. Batan lastik botu gemiye çeken Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, göçmenlerin denize düşen eşyalarını da topladı.
Lastik botun altına konulan tahta parçalarının yerinden ayrıldığı, botun su almaya başladığı ve havasının indiği gözlendi.
Botun içerisindeki çocuk ayakkabısı da dikkati çekti.

İZMİR/AA