Çeşme Alaçatı'da üniversiteye gir, yaşam koçu olarak mezun ol

Çeşme Alaçatı'da üniversiteye gir, yaşam koçu olarak mezun ol
Çeşme Alaçatı'da üniversiteye gir, yaşam koçu olarak mezun ol

Çeşme?de üniversiteye tahsis edilen 40 bin metrake kapalı alan inşaatı 2012?de bitecek. Üniversitede eğitim geçici mekânda başlayacak. FOTOĞRAF: TOLGA ADANALI / AA

İZMİR - Üniversitenin yeri: Çeşme Alaçatı. Bölümü: Yaşam koçluğu, turizm yöneticiliği, kültür yöneticiliği!
Çeşme Alaçatı’da eğitime başlamak için gün sayan Türk-Alman Üniversitesi, Türkiye’de bir ilk olacak merkez ve bölümleriyle dikkat çekti. 
Türk-Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen’in verdiği bilgiye göre üniversitede eğitim dili Almanca. Eğitim 2010-2011’de başlayacak. Üniversite İktisadi ve Siyasi Bilimler, Hukuk ve AB Hukuku, Kültür ve Kitle İletişim ve Spor fakültelerinden oluşacak. Akademik kadrosu için Almanya’da beş üniversiteyle protokoller tamamlanmış. Kültür ve Kitle İletişim Fakültesi altında çalışacak ‘kültür yönetimi’ bölümleri Türkiye’de bir ilk olacak. Üniversitede Akdeniz ve Ege Araştırmaları, Uluslararası Göç Araştırmaları, Yenilenebilir Enerji, Organik Tarım  ve Uluslararası Koçluk merkezleri de faaliyet gösterecek.
Koçluk eğitiminin de Türkiye için yeni olduğunu ifade eden Şen, “Artık dünyada politikacıların, işadamlarının, sporcuların yaşam koçları var. Biz de bunun profesyonel eğitimini vereceğiz” dedi.  Üniversitenin yılda yalnızca iki ay hareketlilik yaşayıp altyapıya rağmen 10 ay ölü kalan Çeşme’yi hareketlendirmesi bekleniyor. (aa)