Çeşme'de ağaç dikmeyen eve elektrik ve su bağlanmayacak

Çeşme'de ağaç dikmeyen eve elektrik ve su bağlanmayacak
Çeşme'de ağaç dikmeyen eve elektrik ve su bağlanmayacak

Çeşme'de evlerin inşaat dışında kalan bölümlerinde 40 metrekareye bir ağaç dikilmesi şartı getirildi. SİT alanlarında oran 25 metrekare.

Çeşme'de yeni yapılan evlere oturma raporu için ağaç dikme şartı getirildi. Süs ağacı ve çalılar ağaç sayılmayacak.

İZMİR - Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, ilçede yeni yapılan konutlara oturma raporu alınabilmesi için “ağaç dikme şartı”nın
getirildiğini bildirdi.  Çeşme’de son 20 yıldır yapılan her evin bahçesinin olduğunu bildiren Tütüncüoğlu, “Çeşme’deki her ev sahibi, oturma raporu alabilmek için evin inşaat  alanında kalan bölümün dışındaki arsasının her 40 metrekaresi için bir ağaç 
dikmek zorunda. SİT alanlarında bu 25 metrekareye bir ağaç olarak değişiyor. Dikilecek ağaçların da belli bir standardı var. Süs ve çalı türevindeki ağaçlar  geçerli sayılmıyor” dedi.

AĞAÇ YOKSA ELEKTRİK VE SU DA YOK 

Tütüncüoğlu, ağaç şartı yerine getirilmediği takdirde konutun oturma raporu alamayacağını ve eve elektrik ve su bağlanamadığını belirterek, “Kumu ve  denizi ne kadar güzel olursa olsun dikili ağacın olmadı bir kentin turizmde marka olma şansı çok düşüktür. Biz Çeşme’de hep bu doğrultuda hareket ettik. Bir şey  yapmadan önce hep ‘Yeşili nasıl daha fazla koruruz, muhafaza ederiz, genişletiriz’ diye düşündük, bugün Çeşme’nin geldiği yer, yükselen markası da izlediğimiz bu yolun mükafatı” iye konuştu.

ÇİFTLİK'TE SAKIZ AĞACI DİKİLECEK 

Çeşme’nin güneyi olarak bilinen Çiftlik Mahallesi’nden başlayan bölgede oturma raporu almak için dikilmesi gereken ağacın “sakız ağacı” olarak belirlendiğini kaydeden Tütüncüoğlu, “Sakız ağacı, komşumuz Yunanistan ’a her yıl milyarlarca dolar gelir getiriyor. Sakız ağacını yaygınlaştırmak, çiftçimizin bundan kar sağlamasını sağlamak için böyle bir uygulama yaptık” dedi.

(ALİ KORKMAZ-DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114215811421585

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne güzel haber - gazetey

  Son yıllarda duyduğum en güzel haber. tüm Türkiyeye yayılmalı

  AĞAÇ İÇİN BRAVO AMA! - İlhan Küçükbiçmen

  Çeşme belediye başkanının ağaç dikme konusundaki radikal istek ve arzusuna gönülden katılıyorum. Yalnız bu konu, zaten ağaç dikme arzu ve isteği olan oldukça bilinçli Çeşme halkına kolaylıkla dikte ettirilebilir. Nasıl mı? Çeşitli toplantılar,reklamlar, farklı türde eğitim enstrümanlarıyla. Ama kesinlikle bu şekilde, demokratik olmayan tehditlerle, dikmezseniz su da elektrikte yok kabilinden çağ dışı dayatmalarla olmaaz. Yıl 2013 Demokrasi ve Adalet kavramlarını galiba hala tam anlamışa benzemiyoruz. Haydi başkan kararını tekrar gözden geçir derim...

  Bravo! - Clear

  Geç de olsa güzel bir karar alınmış.Tüm yazlık siteler beldelerinin belediyelerince de örnek alınmalıdır. Hatta her bölge ve yöre için,ağaç cinsi tesbit edilip şart koşulmalıdır.Eski konutlar da "arazöz" hizmeti(çoğunda fosseptik çukur var) kısıtlaması ile ağaç dikmeye zorlanmalıdır.Gerekçe hazırdır" ağaçlar kökleriyle fosseptikin toprağa sızan sulu kısmını emer ve çabuk dolmayı yavaşlatır".Kanalizasyon bağlantılı eski konutlara da atık bedeli yüksek uygulanmalı,ancak ağaç dikerse normale indirilmelidir.Mahkemeye falan veremezler korkmayın,önce belediye meclisinden bir karar çıkartıp,tüm atık su hizmet ücretlerini yükseltin,sonra ek bir maddeyle ağaç dikerek ülkeye ve topluma yarar sağlayanlar için "teşvik indirimi" yapılacağını belirleyin.Şimdi adım gibi biliyorum ki işine gelmeyenler "demokrasi ve özgürlük" teraneleri şakıyacaklardır,onları da çevrecilere bırakın,haklarından onlar gelsin.

  ŞİŞME - HARAYDIN

  Böyle bir şey yapıp bir de şişmezler mi? İnsan hayret ediyor bu belediyecilerin zeka, vicdan ve insanlığına. Bir insanın sağlıklı olması için en az 15 yetişkin ağaç gerekir. Eh yeni dikiyorsan bu sayı elbette 50 olmalı. Bu daire başına 60//200 ağaç eder. nerde ? Yok. Kanun kişi başına en az 10m2 yeşil alan gerekir diyor. Bu AB ile yarışanlarda taban 22m2 yarıita rekor 155m2, nerde yok. Bu devirde daire başına üç otopark gerek. Biri bodrumda ikisi açıkta. Nerede? Yok. O yok bu yok, bir de artistlik yapmazlar mı ağaç dikmeyene ruıhsat vermem diye.Yahu adamın ağaç dikecek boşluğu varsa zaten sana soracak değil ağaç dikecek elbette toprağı yalayacak değil, tiyatroya bak. Sen taban inşaat alanını yüzde üç de tut, sonra ağaç dikmeseniz de olur de, millet sana muhalefet olsun diye ağaç diker merak etme. Sen yol kenarlarında 50//200m boşluk bırak ve oraya çınar, meşe, kestane, ıhlamur, sedir ve iğne yapraklı ağaçlar dikte sonra konuşma hakkın olsun ağaç dikin diye.Yürüme yolu, bisiklet yolu, özürlü yolu ve araçlar ağaç altında kendine yer bulsun da sonra vatandaşın bahçesi için ukalalık yap, ağaç dikmeyene ruhsat vermem diye.Tiyatroya bak yahu. Sen kişi başına ilçene 50 ağaç dik sonra vatandaşa ukalalık yap.

  izmir - kaşınan adam

  İzmir'in bütün ilçeleri yemyeşilken,çeşme çöl gibi.Bu kararı almakta geç bile kalmışlar.