Çeşme'ye kaplıca, Van'a 'mavi tur'

Ege Bölgesi'nin en önemli turizm merkezleri arasında yer alan Çeşme, geleceğini kaplıcalar üzerine kurmaya hazırlanıyor. Dünyada sadece iki bölgede rastlanan deniz içinden kaynayan kaplıcalara sahip İzmir Çeşme'de 70 otele termal su bağlantısı yapıldı.

ANKARA - Ege Bölgesi'nin en önemli turizm merkezleri arasında yer alan Çeşme, geleceğini kaplıcalar üzerine kurmaya hazırlanıyor. Dünyada sadece iki bölgede rastlanan deniz içinden kaynayan kaplıcalara sahip İzmir Çeşme'de 70 otele termal su bağlantısı yapıldı. Altınyunus Oteli'nin fizik tedavi ruhsatını almasıyla ilçedeki üç otel, termal turizm için turist ağırlamaya başladı. Beş yıl içinde Çeşme'deki otellerin kış aylarında da açık kalması planlanıyor.
Hedef alternatif turizm
Deniz-kum-güneş turizmine bağlı kalmak istemeyen birçok turizm bölgesi Çeşme gibi sezonu bir yıla yaymak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Bunlardan kimi avcıları, kimi kuş gözlemcilerini, kimi golfçüleri çekmeyi amaçlıyor.
İnanç ve kongre turizmi üstünde duruluyor. Bu kentlerden bazıları şöyle:
Antalya: Yedi olan golf tesisi sayısının 11'e yükseltilmesi hedefleniyor. Antalya Papazkaya, Geyikbayırı, Küçükdipsiz, Büyükdipsiz, Peynir Deliği, Yalandünya, Alanya Dim (Gavurini), Altınbeşik mağarasının turizme kazandırılmasına çalışılıyor. Çeşitli ülkelerden binden fazla futbol takımının kamp yaptığı kentte çok sayıda saha ve kondisyon merkezi kuruldu. Beydağları, Düzlerçamı ve Akseki Gidengelmez dağlarında dağ keçisi, yaban domuzu ve geyik avı yapılabiliyor.
Muğla: Turizmin 12 aya yayılabilmesi için kültür turizmine ağırlık veriliyor. 108 koyun yat turizmine açılacağını söyleyen Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, "Bu koyların güzelliklerini kaybetmemesi için yoğun çaba harcıyoruz" diyor.
Sadece sahil kentleri değil
Sadece sahil kentleri değil diğer illerde de alternatif turizm çalışmaları var:
Van: Her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlayan Van Gölü'nde henüz yapılamayan mavi tur, bölgenin en önemli alternatif turizm kaynağı olarak görülüyor. Proje kapsamında 105 tekne sahibi denizcilik eğitimi aldı.
Mardin: İnanç ve kültür turizminin gelişmesiyle çok sayıda turistin geldiği kentte kış için kongre turizmi geliştirilmeye çalışılıyor. Mardin Kültür ve Turizm Müdürü Muhlis Hamidi, havaalanında kışın hava muhalefeti yaşanmadığını vurgulayarak "Özellikle kongre turizmi Mardin'de geliştirilebilir. Bunun için çok sayıda kongre merkezine ihtiyacımız var. Bununla ilgili valiliğin yoğun çalışması var" diyor.