Çete bu kez Silopi'de

Silopi Emniyeti'nin bahçesine bomba atılmasının failleri olduğu belirtilen beş kişi 'Çete' suçlamasıyla tutuklandı. Sanıklardan ikisi köy korucusu. İddiaya göre tutuklananlar arasında bir de PKK itirafçısı var.

ŞIRNAK - Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü binasının bahçesine bomba atılmasıyla ilgili yürütülen operasyonda gözaltına alınan altı kişiden beşi, çete suçlamasıyla tutuklandı. Tutuklananlar arasında iki de köy korucusu var. Operasyonda tutuklananlardan birinin de PKK itirafçısı olduğu ileri sürüldü.
İki ayrı bombalama
Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım'da bir kitabevinin bombalanmasında jandarma ve PKK itirafçısı izine rastlanmasının ardından, 11 Kasım'da Silopi Başsavcısı Talip Demirezen'in hükümet konağının otoparkındaki aracına bomba konulması, 21 Kasım'da İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bomba atılması olaylarının arkasından korucuların da yer aldığı bir grup çıktı.
Üç kişi gözaltına alındı
Cumhuriyet Meydanı'ndaki her iki olayda da ölen ya da yaralanan olmazken, bina ve çevredeki işyerleriyle evlerin camları kırılmıştı. Polis, 21 Kasım'daki bombalı saldırının ardından kaçtığı belirlenen şüpheli bir araçta üç kişiyi gözaltına almış, bu kişilerin sorgusu sonucu üç kişiye daha ulaşılmıştı.
Mahkeme 'Çete' dedi
Gözaltına alınan altı kişiden köy korucuları Cevher Bodur ve Sabri Binzat ile Murat Kumak, Ata Kaçar, Osman Arslan ve M.Ö., dün sıkı güvenlik önlemleri altında Silopi Adliyesi'ne sevk edildi. Nöbetçi mahkemede hâkim karşısına çıkarılan beş zanlı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sanık M.Ö. ise serbest bırakıldı. Zanlıların tutuklanma gerekçesi 'çete kurmak ve bombalama eylemlerine karışmak' olarak açıklandı. Silopi Cezaevi'ne konulan zanlılar arasındaki korucuların eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak'ın aşiretine mensup olduğu, ayrıca tutuklananlar arasında bir PKK itirafçısının da bulunduğu ileri sürüldü. (dha, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7642097642090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.