Çete işkence yaptı, öldürdü, gömdü, yetmedi bir de yaktı

İZMİR - Polisin İzmir’de operasyon düzenlediği bir çetenin kendilerine direnen kişileri çiftliklerinde ‘Mahkûm odası’ olarak adlandırdıkları yere götürüp, filistin askısında işkence yaptıktan sonra öldürüp yaktıkları ve gömdükleri ortaya çıktı. Ayrıca öldürdükleri kişilerin isimlerini duvara yazarak gözdağı verdikleri öne sürüldü.
Sinema işletmecisi Yavuz Çamlıca ve kardeşi Bülent Çamlıca’yı öldürmekten üyeleri cezaevinde olan Beşok grubunun yerine faaliyet gösteren çetenin elebaşı İskender Özkahraman’ın geçen yıl kasım ayında İzmir Urla’da restoran önünde öldürülmesinin ardından polis çalışma başlattı.
İskender Özkahraman’ın kurduğu suç örgütünün elebaşılığını kardeşlerinin devraldığı belirlendi. ‘Penguen’ adlı operasyonda cezaevinde bulunan Erol Beşok’un oğlu Esat Beşok ile Yıldırım Özkahraman aralarında bulunduğu 17 kişi gözaltına alındı.
 Gözaltındaki zanlıların sorgularında, mağdurlarına uyguladıkları korkunç işkenceler de ortaya çıktı. Çete elemanlarının, ihtilafa düştükleri Cenk Çelik, Mustafa Dinç, Mehmet Özer ve Fevzi Aluç’u, 2007 Mart ayında Yeşilyurt semtindeki evlerinden kendilerini polis olarak tanıtarak kaçırdıkları ortaya çıktı. Çete elemanlarının çiftlikte üzerine ‘mahkûm odası’ yazdıkları ahırda, kurbanlarını Filistin askısına alıp işkence yaptıkları saptandı.

Kemiklerini çıkarıp yakmışlar
Dinç ve Çelik’i öldüren zanlıların, bir gün sonra da Mehmet Özer ile Fevzi Aluç’u öldürdükleri ardından ahır içerisine gömdükleri belirlendi. Çetenin, aradan 10 ay geçtikten sonra polisin cesetleri bulabileceği ihtimali üzerine Mehmet Özer ve Fevzi Aluç’un, kemiklerini çıkarıp variller içerisinde yakıp tekrar gömdükleri anlaşıldı. Arama kurtarma köpeklerince bulunan kemiklerin, DNA testiyle Özer ve Aluç’a ait olup olmadığının anlaşılacağı bildirildi.
Çete elemanlarının sorguya götürdükleri kişilere, gözdağı vermek için  çiftlik yakınındaki duvara, ‘Biz ne abiler gördük, güle güle öldü. Cenk, Mustafa, Serhan, Ömer’ sözlerini yazdıkları ileri sürüldü.
Son iki yılda dört cinayet, iki yaralama, iki işyeri ele geçirme, adam kaçırıp alıkoymak, işkence yapmak, haraç almak, zorla belge imzalatmak, tehdit ve darp olaylarına karıştıkları tespit edilen biri kadın 17 zanlı,  adliyeye sevk edildi. (dha)