Çete 'Katmer'li darbe yedi

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden zorla getirdikleri çocukları, tehdit, baskı ve darpla...

İSTANBUL - Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden zorla getirdikleri çocukları, tehdit, baskı ve darpla, kapkaç, yankesicilik ve hırsızlıkta kullandıkları belirlenen bir şebeke, İstanbul ve Diyarbakır'da yapılan eşzamanlı operasyonla çökertildi.
10 ay süren ve 'Katmer' kod adı verilen operasyonda, 17 kişi gözaltına alındı. Bu grubun, Eminönü ilçesinde bir kısım esnafı baskıyla sindirdiği belirlendi. Aramalarda, 11 ruhsatsız tabanca, 21 şarjör, çok sayıda mermi, bir kurusıkı tabancadan çevirme silah, 12 kilogram esrar, iki sahte nüfus cüzdanı, bir askeri kamuflaj elbisesi ve akaryakıt kaçakçılığında kullanıldığı belirlenen bir tanker ele geçirildi. Operasyonda gözaltına alınan iki çocuk, Çocuk Şube Müdürlüğü'ne teslim edilirken, sorgu ve işlemleri tamamlanan 15 kişiden 12'si çıkıraldıkları mahkemece tutuklandı.
Bir çocuk için çatışma
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, operasyonun şubat ayında dört kişinin kaçırılıp alıkonularak işkence yapılması olayına karışan şahısların tespiti amacıyla başladığını belirterek "Hem uyuşturucu, hem kapkaç, hem tantanacılık yoluyla hırsızlık, hem de gasp olaylarının arkasında bazı terör örgütlerinin olduğu, bu operasyonla ortaya çıktı" dedi. Celalettin Cerrah, çeşitli suçlarda kullanılan çocukların Diyarbakır'dan kaçırıldığını, hatta yakalanan kişilerin, tecrübeli bir çocuk için başka bir grupla silahlı çatışmaya dahi girdiğini anlattı.


    http://www.radikal.com.tr/7649887649880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.