Çete kurbanı işadamı beş yıl sonra mezara kavuşabildi

Çete kurbanı işadamı beş yıl sonra mezara kavuşabildi
Çete kurbanı işadamı beş yıl sonra mezara kavuşabildi

DNA testi sonrası Sezai Rahmi Özden?e ait kemikler acılı ailesine teslim edildi. FOTOĞRAF: TAYLAN YILDIRIM / DHA

Beş yıl önce çete tarafından öldürülüp cesedi parçalandıktan sonra ıssız bir araziye gömülen İzmirli işadamının cenazesi dün toprağa verildi
Haber: TAYLAN YILDIRIM / Arşivi

İZMİR - Ağustos ayında, İzmir’in Gaziemir ilçesinde bulunan başsız iskeletin beş yıl önce ortadan kaybolan işadamı Sezai Rahmi Özden’e ait olduğu DNA testiyle kesinleştirildi. Özden’in ailesine teslim edilen kemikler dün hüzünlü bir törenle Doğançay Mezarlığı’na gömüldü.
Aliağa’da faaliyet gösteren Sözden Demirçelik ve Say Metal’in (eski Ege Metal) sahibi olan işadamı, 2004’te fabrikalarını sattıktan sonra ortadan kaybolmuştu.
Özden’in kayboluşuyla ilgili dosya, ailenin isteği üzerine yıllar sonra yeniden açıldı. Geçen ağustos ayında Piramit Operasyonu kapsamında 12 kişi tutuklandı. Özden’in avukatı T.T. tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Buna göre çete Say Metal’in hisseleri üzerinde Erol Evcil’in etkinliğini bitirmek için Özden’e baskı yaptı. Olmayınca öldürdü. Bursa’da öldürülen Özden’in cesedini fabrika müdürü M.E. ve adamları İzmir’e getirip testereyle parçaladı. Özden’in başı alçı kalıbıyla denize atıldı, iskeleti gömüldü, otomobili şasi numarası silinip yakıldı. Kemikler çete üyeleriningösteridiği yerde bulundu. Doktoru iskeleti dizindeki platinden teşhis etti. 80 gün önce yapılan DNA testiyle iskeletin Özden’e ait olduğu kesinleştirildi.
İşadamı Sezai Rahmi Özden, ölümünden yıllar sonra dün eşi Zehra Özden, oğulları Süleyman Özden, İsmail Özden’in katıldığı hüzünlü bir törenle toprağa verildi. Ailenin yakınları, DNA testinin sonuçlanmasının işadamının ailesinin önümüzdeki günlerde fabrikaları geri alabilmek için hukuk mücadelesi başlatacağını söyledi.